Автор Тема: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи  (Прочитано 7370 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26385
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #15 на: Мај 17, 2011, 20:04:36 pm »
По ценовник, имало.. Сум утнал.

1.6Т бензинците се нови, и 2.0 дизелот е нов. Колку што знам, и некои од 1.6 дизелите би требало да се нови, али може да грешам.

Како и да е, конечно добри мотори во Фокус.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48612
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #16 на: Мај 17, 2011, 20:10:33 pm »
По ценовник, имало.. Сум утнал.

1.6Т бензинците се нови, и 2.0 дизелот е нов. Колку што знам, и некои од 1.6 дизелите би требало да се нови, али може да грешам.

Како и да е, конечно добри мотори во Фокус.
Да, да. Дефинитивно. Баш ја разгледувам понудата по интернетов, и чепкам да видам сите ознаки што значат. Сварно нема промашаај во моторите од најслаб до најјак!
Тоа 1.6 атмосферчето со 125 ветува бајаги. Турбашиве скупички. А дизел си е дизел... - прав избор. Да ти е мерак да го изгазиш!
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26385
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #17 на: Мај 17, 2011, 20:12:40 pm »
Кај нас цените се воглавно добри, плус нов модел е, па првите 6-12 месеци ќе го фураат со вештачки набиена цена. Понатаму, ќе омекнат.

И тие 1.6 атмосферците сеуште ги имаат само за да можат на турбашите да им набијат цена, али сасвим нормално е тоа.. Ја атмосферец не би зимал ни под разно. Или 1.6Т 150 коњски бензин, или 2.0 дизелашот што го возев.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #18 на: Мај 19, 2011, 12:10:10 pm »
Го возев новиот фокус 1.6 тдци со 95 кс..... удобен, солиден мотор, потрошувачката во град околу 7. Ми се допаѓа дека оди со 6 брзини. Во 6-та на 120 прави 2200 рпм.
Ќе го возев и RS-от од Мида ама истечена му е регистрацијата. :(
« Последно менување: Мај 19, 2011, 12:13:02 pm mmm121 »

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3309
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #19 на: Мај 19, 2011, 12:26:50 pm »
Го возев новиот фокус 1.6 тдци со 95 кс..... удобен, солиден мотор, потрошувачката во град околу 7. Ми се допаѓа дека оди со 6 брзини. Во 6-та на 120 прави 2200 рпм.
Ќе го возев и RS-от од Мида ама истечена му е регистрацијата. :(

На овластениот продавач во МКД за Ford му е истечена регистрацијата на пробното возило ???
WTF are you talking about ...

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #20 на: Мај 19, 2011, 12:41:42 pm »
Го возев новиот фокус 1.6 тдци со 95 кс..... удобен, солиден мотор, потрошувачката во град околу 7. Ми се допаѓа дека оди со 6 брзини. Во 6-та на 120 прави 2200 рпм.
Ќе го возев и RS-от од Мида ама истечена му е регистрацијата. :(


На овластениот продавач во МКД за Ford му е истечена регистрацијата на пробното возило ???
WTF are you talking about ...


Така ми кажаа......  сигурно ќе ја продолжат. Другите тест возила имаа нормални таблици а РС-от имаше проба.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #21 на: Мај 19, 2011, 12:44:16 pm »
Има ли некој случајно слушнато дека RS- от е веќе продаден пред некое време на газдата на ресторан Национал ?

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #22 на: Мај 19, 2011, 12:45:30 pm »
Па зошто не си го подигне од Мида?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31966
 • Таков е животот... јебига
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6
« Одговори #23 на: Мај 19, 2011, 13:51:56 pm »
Ужасно ружно дупе :)
Дени или фокусот?

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #24 на: Мај 19, 2011, 13:55:55 pm »
Дени е убав у сурат само...а, Fоcus- ов е ружен у дупе :):):)

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #25 на: Мај 19, 2011, 21:49:50 pm »

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10648
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #26 на: Мај 19, 2011, 23:11:25 pm »
Го возев новиот фокус 1.6 тдци со 95 кс..... удобен, солиден мотор, потрошувачката во град околу 7. Ми се допаѓа дека оди со 6 брзини. Во 6-та на 120 прави 2200 рпм.
Ќе го возев и RS-от од Мида ама истечена му е регистрацијата. :(

Мераци... значи е ептен економичен...

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10080
 • Giulietta QV
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #27 на: Мај 19, 2011, 23:25:29 pm »
Централната конзола ми изгледа неозбилно

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #28 на: Мај 19, 2011, 23:27:20 pm »
Баш сега загледав..... кај ќе ставиш афтермаркет радио/цд ?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10080
 • Giulietta QV
Одг: Тест на Новиот Форд Фокус 1.6 и 2.0 ТДЦи
« Одговори #29 на: Мај 19, 2011, 23:29:27 pm »
Не е планирано за афтермаркет, кај сите понови возила е така. Па има замени, комплет со маски, дрн, дрн...