Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 188108 пати)

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #840 на: 29 Јуни 2016, 18:42:37 pm »
maps.me во Бугарија ме заебаваше.Не можеше да ме пронајде

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #841 на: 30 Јуни 2016, 11:53:37 am »
moite se 2012 taka da .... :D se ponovo e top
клик

fala ti care kupim ti cigare ;) :D ke si ja osveszam mapata finaly :D
pozz

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг:
« Одговори #842 на: 30 Јуни 2016, 12:03:17 pm »
На гарминот вчера му ставив мапи од 2016 претходните од 2013 ми беа. Овојпат без софтвер без ништо. Симињаш мапите ИМГ од торент и копи пејст на картица. Работи? Работи. Ајт.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #843 на: 01 Јули 2016, 09:26:59 am »
Oдамна има 2017.10

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #844 на: 01 Јули 2016, 20:44:08 pm »
некој да ме услужи со кабелче од Гармин? купив навигација, ја апдејтував, но кога кренав со колата се рестартира 2-3 пати(сигурно требаше повеќе но јас немав време и го прекинав) и сигурно не е апдејтуван добро, пошто за еден пат во Австрија ми покажуваше дека е во работа а тој веќе беше направен. Сега кабелчето ми остана во Шведска, тука во Кочани сменив 2-3 кабела но не ми ја прима навигацијата(USB not recognize) па ако има некој Гармин Нуви 2597ЛМТ да ми услужи да го апдејтувам и му го враќам, инаку во понеделник сум во Скопје, па некој и од Скопје ако сака да помогне...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #845 на: 01 Јули 2016, 20:51:39 pm »
Оди во било која продавница (ахноч, нептун, техномаркет, шо ти ја знам, зелено пазарче), побарај мини усб кабелче.




Едит: Изгледа нема да брка работа, друг пинаут има Џармин :( 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #846 на: 01 Јули 2016, 20:54:06 pm »
Си го зезнал уредот, инаку е најобичен кабел како што рече симо. Апаративе за сликање имаат ист таков може имаш по дома.

Или Анхоч под 100 денара сигурно е. Работи со било кој таков кабел - гарантирано. Ако имаш проблем не ти е до кабелот.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #847 на: 01 Јули 2016, 20:56:14 pm »
Кабелот е таков како кај Симо на сликата. Би требало сите гармин нуви да имаат ист. Јас имам друг модел ама кабелот е ист.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #848 на: 01 Јули 2016, 21:01:04 pm »
Земи кабелче и побарај на нетов како да му напраиш "Hard Reset". Имаше нешто со држење на power копчето и некој од аглите на екранот. Ако ти успее ова, тури ги мапите и апдејтите одново и остај да си се комплетира процесот на раат.
Ако нејќе, онда веројатно не е до кабелчето и ваљда ќе треба нов Гармин да си земеш.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #849 на: 01 Јули 2016, 21:05:23 pm »
Изгледа дека сепак е обичен мини -усб кабел, каблеот за полнење уствари има твик. За податоци е стандард.
Пробај она што ти препорачуваат другите. Осигурај се дека го имаш инсталирано најновиот софтвер од Гармин, пробај и на друг компјутер.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #850 на: 02 Јули 2016, 17:16:05 pm »
Не знам дали воопшто прочитавте и разбравте, ви реков не го препознава компјутерот и дека купив такво кабелче....

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #851 на: 02 Јули 2016, 19:28:04 pm »
Те разбрале, ти кажуваат дека е можно да не е до кабелот туку да си го зезнал уредот што си го прекинал. Пробај hard reset

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #852 на: 02 Јули 2016, 22:51:26 pm »
Како го апдејтираше?

Не би требало да се рестартира кога си го вклучил, најверојатно апдејтот не е целосно завршен. Ако си му правел апдејт преку софтверот што иде со редот Гармин Експрес тогаш автоматски треба да го препознае уредот штом го конектираш, нормално софтверот претходно да е активиран.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3466
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #853 на: 05 Јули 2016, 17:50:27 pm »
moite se 2012 taka da .... :D se ponovo e top
клик

fala ti care kupim ti cigare ;) :D ke si ja osveszam mapata finaly :D
pozz

Ај некој помош како да ги стаам мапиве??? Моментално имам иго примо.

Отсутен BigBull

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #854 на: 05 Јули 2016, 18:06:21 pm »
moite se 2012 taka da .... :D se ponovo e top
клик

fala ti care kupim ti cigare ;) :D ke si ja osveszam mapata finaly :D
pozz

Ај некој помош како да ги стаам мапиве??? Моментално имам иго примо.
Извади ги сите фајлови од фолдерите што почнуваат на F и фајловите од HNR и стави ги сите фајлови во посебен фолдер map. Фајловите од poi ќе си ги ставиш во poi фолдерот.