Автор Тема: Мобилни Оператори  (Прочитано 267353 пати)

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1680 на: 02 Април 2019, 10:47:31 am »
Јас па обратно сакам да прашам.. Моментално сум на вип а сакам на телеком да се префрлам..
Имам 4 телефони сите со неограничени разговори и 10гб интернет, 3х бум тв и 500гб мислам домашен интернет.. И за све тоа плаќам 4000 денари..

Прво ме нанервираа, 10 години сум нивен корисник и ми даваат субвенции 10.000 денари ако продолжам договор.. Одбирам Х телефон, ми вика 23.000 е цена за посебни понуди значи за мене 13.000... А истиот телефон нов во мобилари и секаде кошта 16.000 денари...
Второ ме нервира на 2те викендички (кои едната е на 12км другата на 15км од градот) нема мрежа..
Трето ме нервира тоа рутерот скапан на ебани 10 метри од него фаќа 3 од 5 црти.. Во двор (на 40м) воопшто нефаќа.. (2 пати е сменет али џабе)...
Четврто тоа boom tv-то ужасно споро чита канали, и нормално во викендичките воопшто не фаќа ниедна програма..

Е сега ме интересира.. Дали можам да го прекинам договорот пред да истече (почеток на 2020та)...
Колку би ме коштало тоа магенти незнам на телеком со исти пакет ?
Jас сум за истото како тебе  4 моб.линии со истите параметри кои ги пиша ти , НО имам само една :) викендичка (на 20км од Кавадарци)
Таму сакам да ставам само некој рутер за да можеш да имаш интернет и со 20 тв канали = 200 ден.
Ај ако сакаш пиши ми во ПП како си со преплата /субвениции/искуства . А јас пак ќе ти пишам за мојата опција во телеком.
:))

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1681 на: 02 Април 2019, 12:27:04 pm »
Можеш да го прекинеш договорот, но ќе си платиш пенали,а колку прочитај си во договорот.
За телеком ќе треба Магента да земеш, провери точно колку ќе ти искочи,има конфигуратор на сајтот.Ориентационо Магента 1 М,со 2 мобилни со неограничени разговори,смс и 4 GB (ова зависи од промо)-М пакет, тв со 80 канали - М пакет и интернет L Пакет (оптика со 50/50 Mb/s) околу 2800 е месечно за договор на 2 години.
Па истото е само ќе ми треба уште 2 мобилни..што значи исто ќе ми излези.. а пенали ваљда ќе требам колку 10 претплати да им платам, се знае ккако е.

Јас па обратно сакам да прашам.. Моментално сум на вип а сакам на телеком да се префрлам..
Имам 4 телефони сите со неограничени разговори и 10гб интернет, 3х бум тв и 500гб мислам домашен интернет.. И за све тоа плаќам 4000 денари..

Прво ме нанервираа, 10 години сум нивен корисник и ми даваат субвенции 10.000 денари ако продолжам договор.. Одбирам Х телефон, ми вика 23.000 е цена за посебни понуди значи за мене 13.000... А истиот телефон нов во мобилари и секаде кошта 16.000 денари...
Второ ме нервира на 2те викендички (кои едната е на 12км другата на 15км од градот) нема мрежа..
Трето ме нервира тоа рутерот скапан на ебани 10 метри од него фаќа 3 од 5 црти.. Во двор (на 40м) воопшто нефаќа.. (2 пати е сменет али џабе)...
Четврто тоа boom tv-то ужасно споро чита канали, и нормално во викендичките воопшто не фаќа ниедна програма..

Е сега ме интересира.. Дали можам да го прекинам договорот пред да истече (почеток на 2020та)...
Колку би ме коштало тоа магенти незнам на телеком со исти пакет ?
Имаш две викендички, а?  Како одлучуваш во која ќе одиш за викенд?
Па гледам луѓево оддамна почнаа куќите кај што им се родени и живеани предците да ги викаат викендички па зошто да не и јас :D Иначе и двете се реновирани..

Јас па обратно сакам да прашам.. Моментално сум на вип а сакам на телеком да се префрлам..
Имам 4 телефони сите со неограничени разговори и 10гб интернет, 3х бум тв и 500гб мислам домашен интернет.. И за све тоа плаќам 4000 денари..

Прво ме нанервираа, 10 години сум нивен корисник и ми даваат субвенции 10.000 денари ако продолжам договор.. Одбирам Х телефон, ми вика 23.000 е цена за посебни понуди значи за мене 13.000... А истиот телефон нов во мобилари и секаде кошта 16.000 денари...
Второ ме нервира на 2те викендички (кои едната е на 12км другата на 15км од градот) нема мрежа..
Трето ме нервира тоа рутерот скапан на ебани 10 метри од него фаќа 3 од 5 црти.. Во двор (на 40м) воопшто нефаќа.. (2 пати е сменет али џабе)...
Четврто тоа boom tv-то ужасно споро чита канали, и нормално во викендичките воопшто не фаќа ниедна програма..

Е сега ме интересира.. Дали можам да го прекинам договорот пред да истече (почеток на 2020та)...
Колку би ме коштало тоа магенти незнам на телеком со исти пакет ?
Jас сум за истото како тебе  4 моб.линии со истите параметри кои ги пиша ти , НО имам само една :) викендичка (на 20км од Кавадарци)
Таму сакам да ставам само некој рутер за да можеш да имаш интернет и со 20 тв канали = 200 ден.
Ај ако сакаш пиши ми во ПП како си со преплата /субвениции/искуства . А јас пак ќе ти пишам за мојата опција во телеком.
:))
Па више пишав, 4000 денари све плаќам комплет.. Тоа субвенциите се исто како да ги нема, во 2 години ми дадоја 10.000 денари кои можам да ги потрошам само за попуст на телефони кои се со огромна цена... разликата во вип и ледиком беше 2/3000 денари..

Сега гледам добро решение, да си земам припејд бројче од телеком, и си активирам 2гб интернет 1 недела за 100 денари..или 1гб интернет 1 месец за 120 денари...

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1682 на: 27 Мај 2019, 18:53:56 pm »
Дали некој користи Vip Combo Box на 4G да сподели искуства?

Единствен избор за кабел ми е Телеком со скапани 10mbps и локален кабловски оператор со кој веќе имав негативно искуство. 800 ден. за 20/1mbps 100GB (неограничено ноќно сурфање од 00-06h), 50 TV-канали и не е толку лошо споредено со она што го нуди Телеком со ADSL пакетите. Локацијата е Охрид, во близина на Билјанини Извори. На телефон 4G на Vip добро си тера.

Во Скопје имам Телеком оптика веќе 9 години и не би менувал за ништо друго освен Неотел. Но незнам како е бакар vs 4G.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1683 на: 27 Мај 2019, 20:50:31 pm »
Ако добро тера мобилен, ќе тера и комбо боксот. Само имаат лимит на ul speed...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1684 на: 11 Јуни 2019, 21:09:44 pm »
Добро тера.  :)


Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1685 на: 15 Јуни 2019, 13:25:04 pm »
Две недели на ВИП и одма ,Супер, изненадување за нов корисник...

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1686 на: 15 Јуни 2019, 13:55:00 pm »
Две недели на ВИП и одма ,Супер, изненадување за нов корисник...(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk



Кој е полош за ова, Вип или Телеком? Лично со Телеком не сме имале проблеми дома, али ради високите цени се мислев да барам друг оператор. Третиов што се појави, Телекабел, ептен се жалат не ги бивало сега за сега.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1687 на: 15 Јуни 2019, 14:00:15 pm »
Кај ти е наплатен интернетот? Мене во Словенија и Франција по 10кб пингови, исто така на вип. После дознав дека е веројатно од А-ГПС т.е. гугл мапс навигацијата.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1688 на: 15 Јуни 2019, 16:24:47 pm »
Ма вип е срање во последно време.. Незнам како можам да го прекинам договорот, до 2ри месец 2020та ми е..
Интернетот мобилен е тапа, на секое снемува.. Дома интернетот на секој 1 сат мора да снема по 5 минути.. бум-твто не е лошо..
Али најважно ми е што не фаќа мрежа во викендица.. баш тогаш највише ми треба..

Можи нешто приговор да се потпиши ?.. А и не плаќам баш малку, 4000 денари (4 телефони со све неограничено и 10гб нет, 2 бумтв, и интернет домашен 500гб мислам)...

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1689 на: 15 Јуни 2019, 18:30:06 pm »
Не верувам дека многу ќе ти успее со приговори, ама пробај...

Јас месеци имам пробем со интернетот дома, пријавувано, реагирано од екипи (сервисери), неколку пати од таму реагирано, ресетирано (петнајсе линии ги еба море јеј... исклучи ја петнајската бе!), пак си е тапа, немам upload претежно...

Ќе пробував со финатата на АЕК (алатките за мерење на брзина на интернет), за да ги искористам како доказ за приговор...
Штеловани се скроз на скроз. Во момент кога немам upload (мерено нема upload, а и проверено преку аплодирање на микрофајл, не се аплодира...) пробувам со мералото на АЕК. Си фура брзината, абе поголема од таа што ми е во договорот и на upload и на download :)

Обичен смртник нема право на докажување и приговор :)

Во јули ми истекува договорот, ќе ги одебам.

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1690 на: 15 Јуни 2019, 19:15:21 pm »
Кај ти е наплатен интернетот? Мене во Словенија и Франција по 10кб пингови, исто така на вип. После дознав дека е веројатно од А-ГПС т.е. гугл мапс навигацијата.
Минатото лето имав ваков проблем со Т мобиле, пуштив приговор ми го признаа.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1691 на: 15 Јуни 2019, 19:37:36 pm »
Не верувам дека многу ќе ти успее со приговори, ама пробај...

Јас месеци имам пробем со интернетот дома, пријавувано, реагирано од екипи (сервисери), неколку пати од таму реагирано, ресетирано (петнајсе линии ги еба море јеј... исклучи ја петнајската бе!), пак си е тапа, немам upload претежно...

Ќе пробував со финатата на АЕК (алатките за мерење на брзина на интернет), за да ги искористам како доказ за приговор...
Штеловани се скроз на скроз. Во момент кога немам upload (мерено нема upload, а и проверено преку аплодирање на микрофајл, не се аплодира...) пробувам со мералото на АЕК. Си фура брзината, абе поголема од таа што ми е во договорот и на upload и на download :)

Обичен смртник нема право на докажување и приговор :)

Во јули ми истекува договорот, ќе ги одебам.
И кога ќе ги одебеш ќе ти го турат за последен пат ;D

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1692 на: 15 Јуни 2019, 19:57:00 pm »
Не верувам дека многу ќе ти успее со приговори, ама пробај...

Јас месеци имам пробем со интернетот дома, пријавувано, реагирано од екипи (сервисери), неколку пати од таму реагирано, ресетирано (петнајсе линии ги еба море јеј... исклучи ја петнајската бе!), пак си е тапа, немам upload претежно...

Ќе пробував со финатата на АЕК (алатките за мерење на брзина на интернет), за да ги искористам како доказ за приговор...
Штеловани се скроз на скроз. Во момент кога немам upload (мерено нема upload, а и проверено преку аплодирање на микрофајл, не се аплодира...) пробувам со мералото на АЕК. Си фура брзината, абе поголема од таа што ми е во договорот и на upload и на download :)

Обичен смртник нема право на докажување и приговор :)

Во јули ми истекува договорот, ќе ги одебам.

Која е таа алатка од АЕК, може да ја споделиш?

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1693 на: 15 Јуни 2019, 20:02:10 pm »
Не верувам дека многу ќе ти успее со приговори, ама пробај...

Јас месеци имам пробем со интернетот дома, пријавувано, реагирано од екипи (сервисери), неколку пати од таму реагирано, ресетирано (петнајсе линии ги еба море јеј... исклучи ја петнајската бе!), пак си е тапа, немам upload претежно...

Ќе пробував со финатата на АЕК (алатките за мерење на брзина на интернет), за да ги искористам како доказ за приговор...
Штеловани се скроз на скроз. Во момент кога немам upload (мерено нема upload, а и проверено преку аплодирање на микрофајл, не се аплодира...) пробувам со мералото на АЕК. Си фура брзината, абе поголема од таа што ми е во договорот и на upload и на download :)

Обичен смртник нема право на докажување и приговор :)

Во јули ми истекува договорот, ќе ги одебам.
И кога ќе ги одебеш ќе ти го турат за последен пат ;D

До сега ми го претурија, та за уште еднаш ;D

Алатката:
http://www.aek.mk/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=2492&Itemid=725&lang=mk

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1694 на: 15 Јуни 2019, 20:27:09 pm »
Не верувам дека многу ќе ти успее со приговори, ама пробај...

Јас месеци имам пробем со интернетот дома, пријавувано, реагирано од екипи (сервисери), неколку пати од таму реагирано, ресетирано (петнајсе линии ги еба море јеј... исклучи ја петнајската бе!), пак си е тапа, немам upload претежно...

Ќе пробував со финатата на АЕК (алатките за мерење на брзина на интернет), за да ги искористам како доказ за приговор...
Штеловани се скроз на скроз. Во момент кога немам upload (мерено нема upload, а и проверено преку аплодирање на микрофајл, не се аплодира...) пробувам со мералото на АЕК. Си фура брзината, абе поголема од таа што ми е во договорот и на upload и на download :)

Обичен смртник нема право на докажување и приговор :)

Во јули ми истекува договорот, ќе ги одебам.
И кога ќе ги одебеш ќе ти го турат за последен пат ;D