Автор Тема: Мобилни Оператори  (Прочитано 268619 пати)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Мобилни Оператори
« на: 06 Февруари 2013, 16:18:48 pm »
Бидејќи немаме посебна тема за мобилните оператори, а е повеќе од потребна, решив да отворам јас една и да започнам со дискусија.

Денес, после повеќегодишно користење на услугите на Т-Мобиле Македонија, конечно ми пукна филмот.

Во моментов сум корисник на Relax Surf L пакет, кој чини 1200 (или 1299) денари месечно, но во него нема вклучени минути кон другите оператори. Видов дека T-Mobile има нови тарифи, и има нов Relax Surf L пакет со истата претплата но со вклучени минути (линк) кон другите оператори и вклучени SMS пораки.

Договорот е направен лани во Јануари, на 24 месеци, на некоја сума од 1199 денари месечно (потоа се префрлив на малку поскап пакет но со неколку гига интернет).

Вчера приметив дека има нов Relax Surf тарифи и сакав да се префрлам на една од тие тарифи. Истите тие тарифи за кои пишува дека може бесплатно да се добијат преку оператор или во салон. Оператор барав најмалку 20 пати изминативе 24 часа и не успеав да добијам. Бев до T-Mobile продавница (во Сити Мол) и ми рекоа дека може да сменам тарифа, но дека ќе треба да платам пенали од 2700 денари, иако тарифата е со иста претплата, и на сајтот е наведено дека бесплатно ќе можам да се префрлам.

Толку од мене. Само ми е криво што уште 11 месеци ми трае договорот.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #1 на: 06 Февруари 2013, 16:20:49 pm »
E што е толку од тебе. Иди барај си да ти сменат пак.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #2 на: 06 Февруари 2013, 16:29:29 pm »
Во T-Mobile едно кажуваат друго прават, демек некои промоции, поволности а најскапи се од сите. Во последно време ми накалемуваат пари на сметка како луди.. лопови прва класа што да кажам... оди разбери се. Претплатен сум кај нив само ради добрата мрежна покриеност и интернетот иначе одамна ќе ги баталев.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #3 на: 06 Февруари 2013, 16:54:28 pm »
Истото ми го кажаа и мене кога се обидов да го префрлам татко ми на тие новите тарифи. Тие биле само за нов договор и за нови корисници а тие старите треба да бидат заебани зошто потпишале договор. Јас веке решив деновиве одам и да им плата колку треба за да го раскинам договорот и нека се носат кај шо сакаат.

Сите се педерчиња кој повеке кој помалце од ова операториве ама T-mobile се курваришта тешки

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #4 на: 06 Февруари 2013, 16:55:45 pm »
Копај нов бунар - ама не плукај во стариот. Може да е полош од првиот.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #5 на: 06 Февруари 2013, 16:56:48 pm »
сум пиел и на другиот бунар, не е толку лош. А и кога е полош помалце пари трошам за пиење од него

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #6 на: 06 Февруари 2013, 17:15:06 pm »
@ Zero добро бе си слушнал за АЕК ?

Се што те дупат одма сврти до АЕК и пријави ја ситуација. Ќе се изненадиш на брзината на делување врз операторот.

И друга работа.
Донесен е закон кој вика дека можиш да прекиниш договор без да плаќаш пенали или остатокот од претплатата кога што сакаш ти.  Исто така во АЕК обрати се.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #7 на: 06 Февруари 2013, 17:19:45 pm »
Пријавата до АЕК е во подготовка. :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #8 на: 06 Февруари 2013, 17:45:15 pm »
@ Zero добро бе си слушнал за АЕК ?

Се што те дупат одма сврти до АЕК и пријави ја ситуација. Ќе се изненадиш на брзината на делување врз операторот.

И друга работа.
Донесен е закон кој вика дека можиш да прекиниш договор без да плаќаш пенали или остатокот од претплатата кога што сакаш ти.  Исто така во АЕК обрати се.


ej stvarno ova za dogovorot? zimi se odam go prekinuvam ushte denes ako ima takva moznost...

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #9 на: 06 Февруари 2013, 17:54:52 pm »
Мислам дека беше нешто као.. Да пријавиш ако имаш проблеми со услугата (пример, да немаш интернет често, да е спор), да проверат во Аек дали стварно е така, па после да можеш да го раскинеш. Мислам дека неможе туку така да го раскинеш. Проверете.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #10 на: 06 Февруари 2013, 18:17:05 pm »
Сите се исти ѓубриња вип треба договор да обновувам пред нова година ги поскапуваат по 2000сите телефони, ок ај викам нема везе преговарам во меѓувреме со агент за услови што ќе добијам(дека на фирма телефоните). Се договарам се и ај викам у брзо време ќе одам ќе земам телефони што ми следуваат и ќе обновам кога вчера ај да си проверам пак контактирам со батката телефоните уште по 1000денари качени. Епа не че мочи тако не го обновувам ќе терам месец за месец па може и на друг оператор да одам, само ради тоа што се безобразни

Присутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #11 на: 06 Февруари 2013, 18:24:12 pm »
Ако се префрлам на друга тарифа, ќе треба да направам нов договор од 2 години ???

Отсутен princo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #12 на: 06 Февруари 2013, 18:25:21 pm »
незнам дали ви се погодуваат на шалтер недоволно упатени или што е проблем, имено јас лично направив промена на тарифен модел од релакс л на релакс сурф л без никакви пенали и без никакво обновување на договор, преку телефон на 122(мада чекав 25мин. оператор). инаку сум стар претплатник. ако имаш договор неможеш да одиш надоле на поефтина претплата, а на иста и повисока може без нинкаква обнова на договор.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #13 на: 06 Февруари 2013, 18:28:03 pm »
Попладнево конечно добив оператор, и ми кажаа дека за новите Relax Surf тарифни модели можело префрлање само кон поскапа тарифа. Кон иста или кон поефтина не може. Кон поефтина ми е јасно зошто не може, ама кон иста не ми е. Е сега, пошто од мојата претплата нема поскапа (таа од 1800 во Relax Surf е укината), можело со пенали.

Ма нек се носат у..

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Мобилни Оператори
« Одговори #14 на: 06 Февруари 2013, 18:41:59 pm »
Доброооо...Ако неможе на помала, ондак во истиот момент ке го раскинам договорот ако ми е невалиден, или пак валиден ама со тие тракатанците за раскинување...И после 2 секунди коа ке ми го раскинат договорот ке му речам, Добар Ден, а он мене Добар ден...Јас сакам да слкучам нов договор на пониската тарифа и тоа е тоа :)

Инаку, ДА, Т-Мобиле се најгадови од најгадовите :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.