Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 629023 пати)

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19907
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7965 на: Септември 24, 2019, 19:11:51 pm »
Каде декодираат телефони заклучени на т-мобиле? Се јавив на двајца од реклама 5, едниот побара 1000, другиот 1200 ден. за Самсунг А6, па ми се виде скапо за 15 мин. работа или толку си е?

Ако е помината гаранција и/или договор, во Т-Мобиле бесплатно треба да ти го отклучат. Ако не, онда не знам
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1059
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7966 на: Септември 25, 2019, 15:57:39 pm »
дали и некој друг сопственик на xiaomi има проблем со ghost touch?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7967 на: Септември 25, 2019, 16:14:21 pm »
Како тоа "Шаоми"? Има 867 модели на телефони Шаоми.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3951
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7968 на: Септември 25, 2019, 16:45:13 pm »
Како тоа "Шаоми"? Има 867 модели на телефони Шаоми.
Поминаа 30 минути,  сега се 869....

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1059
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7969 на: Септември 25, 2019, 19:18:10 pm »
Се извинувам, Mi A2 lite, макар ко шо гуглав и на други модели се појавувало

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7970 на: Септември 25, 2019, 19:31:43 pm »
На многу андроиди се случува. Обично со апдејт го средуваат, освен ако е дефектен телефонот.

Ама кај секој телефон од сосема различна причина се случува.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19907
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7971 на: Септември 25, 2019, 21:46:00 pm »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5893
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7972 на: Септември 26, 2019, 19:44:33 pm »
Најпосле изгледа најдов што можи да е проблемот на с9 (тоа што држи премалку батерија).. Последно време на екранот ми е само околу 2.5 часа.. 
Фејсбукот и другите апликации иако се ставени во спиење сепак работат во позадина, има некаде да се исклучи/приклучи нешто ? Најдов опција да се исклучуваат апликациите автоматски кога ќе излезам од нив али не работи океј телефонот..

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3951
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7973 на: Септември 26, 2019, 20:54:39 pm »
Најпосле изгледа најдов што можи да е проблемот на с9 (тоа што држи премалку батерија).. Последно време на екранот ми е само околу 2.5 часа.. 
Фејсбукот и другите апликации иако се ставени во спиење сепак работат во позадина, има некаде да се исклучи/приклучи нешто ? Најдов опција да се исклучуваат апликациите автоматски кога ќе излезам од нив али не работи океј телефонот..

cenaaaa ?


:)

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3320
 • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7974 на: Септември 27, 2019, 00:36:11 am »
Бузуки.. Ај за проба вака... Избриши фејсбук и слични копачки апликации, пробај го така ден-два и види како ке тера батеријата. Дали ке те кине пак или ке држи нормално.,
Се живее и без фб... :D

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5439
 • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7975 на: Септември 27, 2019, 07:26:07 am »
Бузуки, дојде нов апдејт за Ѕ10, мислам вака од прва дека е подобро. Види да не пуштиле и кај тебе.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5893
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7976 на: Октомври 09, 2019, 22:07:59 pm »
Бев пред 2 дена во ибутик кај @krale (по трети пат).. Ги убедив дека е стварно до батеријата проблемот и се одлучија да ја променат..
Им реков дека ќе си платам ако треба нешто само да е направен како што треба со нова оргинална батерија, ми викаат не е проблем ич ќе смениме оргинална батерија и нема да те кошта ништо.. Во меѓувреме итака беа фер се договоривме и задна капачка да ми сменат(1500 денари)...
Го оставив, кога го земав беше 52.. За 3/4 часа више се изпразни на 0.. Еве овие 3 дена едвај ми издржува по 2-2.5 часа на екран (исто како и предходно)... на акубатери ми кажува дека батеријата е 66%.. Ги контактирав ибутик ги прашав што можи да е и дали е сменета батеријата сигурно..  Ми викаат сменета е само можно е и таа да не е исправна да почекам неколку циклуси па ќе видиме..

Е сега кога го зедов ми падна во око кај батеријата чудно беше тоа линијата на полнење... (слика подолу).. Како да е полнет па празнет па пуштана некаква струја итоа според линијата најмалце 1 час..
Кичево ми побараа 1200 денари за батерија и 500 денари за капачката... А Скопје сум 2 пати дојден специјално за тоа.. Али сакав да се среди мислев со мисла дека се професионалци и ќе биди све како што треба..

« Последно менување: Октомври 09, 2019, 22:13:18 pm Бузуки »

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3951
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7977 на: Октомври 09, 2019, 22:25:25 pm »
Ако најдеш оригинален НОВ дел, кај нас у мобилара од мене имаш гајба пиво по избор.

Оригинал задно капаче за С8 е 12$, а заменско некое е 7$. Нормално кај нас само поефтиното го има, исто и за батерија и за се.

Мене С8цата ми ја лепеле со бел армиран дуплофан, пошто оригинал лепенка кошта 1$. Така да порачај си сам, смени и терај.

https://www.witrigs.com/samsung-accessories

Иначе ова кај тебе ми изгледа дека е до софтверот, проба ресет и сл.? Иако мене лично бришење на телефонот ми е најмучна работа, пошто после ми требаат 7 дена да го средам.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5893
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7978 на: Октомври 09, 2019, 22:30:07 pm »
Знам али 3 пати им потенцирав.. Да се смени оригинална батерија колку кошта ќе си платам.. На крај на вработената и викам.. сега океј ќе си биди така ? ми вика дада уживај променета ти е оригинална самсунг батерија...

За S9 се работи.. ми вика има капачиња пластични за 600 700 денари и стаклена најубава за 1500..

Ресетиран е 2/3 пати до пред некој месец али џабе..

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14305
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7979 на: Октомври 09, 2019, 22:41:31 pm »
А зошто не го продадеш телефонот? Земи си Шаоми за долготрајна батерија, ако тоа ти е многу важна карактеристика.

Под 8:30 саати не сум бил со Mi 9t на едно полнење. Освен камера во услови на ниска осветленост, се друго е споредливо со S9.