Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1038298 пати)

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7815 на: 15 Мај 2019, 16:00:46 pm »
Во Македонија се купува само Самсунг или Ајфон, друго нема поента. :D
И Huawei и Xiaomi ги гледам како почести.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7816 на: 15 Мај 2019, 16:05:13 pm »
Во Македонија се купува само Самсунг или Ајфон, друго нема поента. :D
И Huawei и Xiaomi ги гледам како почести.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Со оглед на цената немаат поента Хуавеи.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7817 на: 15 Мај 2019, 16:42:03 pm »
Јас се мислам меѓу ѕ10 и најновиот ајфон Х (нема смисла да го купам првиот Х веќе 2г е стар). Не ми се даваат пари ама ич... Хуавеиво по 1.5г напорна работа почна да ми откажува, кочи, се буни итн итн. Ќе победи ајфонот најверојатно.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7818 на: 15 Мај 2019, 16:44:48 pm »
Јас се мислам меѓу ѕ10 и најновиот ајфон Х (нема смисла да го купам првиот Х веќе 2г е стар). Не ми се даваат пари ама ич... Хуавеиво по 1.5г напорна работа почна да ми откажува, кочи, се буни итн итн. Ќе победи ајфонот најверојатно.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk



Ако не ти е итно чекај до Септември и купи го новиот Ајфон, ако ти се брза купи го С10 сега, + нема некоја предност освен што има поголема батерија.

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7819 на: 15 Мај 2019, 16:49:51 pm »
Јас се мислам меѓу ѕ10 и најновиот ајфон Х (нема смисла да го купам првиот Х веќе 2г е стар). Не ми се даваат пари ама ич... Хуавеиво по 1.5г напорна работа почна да ми откажува, кочи, се буни итн итн. Ќе победи ајфонот најверојатно.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Земи го во предвид и задржувањето на цена. Разликата што ќе ја дадеш ќе ти бидат заробени девизи (плус минус)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4911
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7820 на: 15 Мај 2019, 19:21:11 pm »
Некако ми иде интересен за тие пари Samsung A50. Се мислам да го давам Хуавеи во, да доплатам уште нешто за него... 4000 ка батерија, убав екран...
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7821 на: 16 Мај 2019, 01:50:24 am »
Пошто батеријата на S9 почна да попушута, бев во ибутик сменија софтвер нешто али џабе не се поправи, екран ми ваѓа само околу 3 часа..
Сега ми се нафатија да ја сменат батеријата па сакав да прашам за последици што можи да му биди?

Колку има шанси да ми стават нова оргинална батерија ? Незнам дали воопшто се исплаќа ризикот, утреден ќе помини гаранцијата па ќе треба јас да плаќам..

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7822 на: 16 Мај 2019, 02:18:38 am »
Пошто батеријата на S9 почна да попушута, бев во ибутик сменија софтвер нешто али џабе не се поправи, екран ми ваѓа само околу 3 часа..
Сега ми се нафатија да ја сменат батеријата па сакав да прашам за последици што можи да му биди?

Колку има шанси да ми стават нова оргинална батерија ? Незнам дали воопшто се исплаќа ризикот, утреден ќе помини гаранцијата па ќе треба јас да плаќам..

Околу 4-5ч е нормално ако не одиш со брајтнес над 50% и го користиш за нормални работи т.е. без играње. Колку циклуси ти има батеријата?

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7823 на: 16 Мај 2019, 09:24:56 am »
Клабери,
Што мислите САмсунг А70 или Хуавеи п30 лајт ??

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7824 на: 16 Мај 2019, 11:00:35 am »
Пошто батеријата на S9 почна да попушута, бев во ибутик сменија софтвер нешто али џабе не се поправи, екран ми ваѓа само околу 3 часа..
Сега ми се нафатија да ја сменат батеријата па сакав да прашам за последици што можи да му биди?

Колку има шанси да ми стават нова оргинална батерија ? Незнам дали воопшто се исплаќа ризикот, утреден ќе помини гаранцијата па ќе треба јас да плаќам..

Околу 4-5ч е нормално ако не одиш со брајтнес над 50% и го користиш за нормални работи т.е. без играње. Колку циклуси ти има батеријата?
Џабе, секако е пробано, само на вифи, брајтнес под 50% и пак нема шанси да извади над 4часа.. Другар има исти земан е 2 месеци после мене, неговиот со слично работење му ваѓа 5.5 часа.. А и ги оставаме така (без работење), кај мене ќе падни можи некој 5 % додека кај него само 2..
Иначе за циклуси незнам, земан е октомври 2018, досега грубо пресметано сигурно е полнет 250/300 пати..

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7825 на: 16 Мај 2019, 11:08:18 am »
Пошто батеријата на S9 почна да попушута, бев во ибутик сменија софтвер нешто али џабе не се поправи, екран ми ваѓа само околу 3 часа..
Сега ми се нафатија да ја сменат батеријата па сакав да прашам за последици што можи да му биди?

Колку има шанси да ми стават нова оргинална батерија ? Незнам дали воопшто се исплаќа ризикот, утреден ќе помини гаранцијата па ќе треба јас да плаќам..

Околу 4-5ч е нормално ако не одиш со брајтнес над 50% и го користиш за нормални работи т.е. без играње. Колку циклуси ти има батеријата?
Џабе, секако е пробано, само на вифи, брајтнес под 50% и пак нема шанси да извади над 4часа.. Другар има исти земан е 2 месеци после мене, неговиот со слично работење му ваѓа 5.5 часа.. А и ги оставаме така (без работење), кај мене ќе падни можи некој 5 % додека кај него само 2..
Иначе за циклуси незнам, земан е октомври 2018, досега грубо пресметано сигурно е полнет 250/300 пати..
Инсталирај Phone Info Sam, ќе си видиш на колку проценти е здравјето батеријата и ќе знаеш дали да смениш. Може имаш некоја апликација што ти троши. ФБ и ФБ месенџер, можеби имаш многу имеил акаунти, гугл фотос итн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7826 на: 16 Мај 2019, 11:10:37 am »
Еве со друга апликација што вика.. А на таа phone info пред 2 месеци ми пишуваше 82%.. сега па ја апдејтирав апликацијата и ми пишува 100%...


Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7827 на: 16 Мај 2019, 12:01:32 pm »
Имаш Snapchat и Facebook нотификации во моментот на скриншот, сигурно користиш Инстаграм, Вибер... Сите се тивки, позадински, потрошувачи на батерија, односно не дозволуваат телефонот да оди во deep sleep. Можеби користиш и AOD?!
Доколку немаш нагло опаѓање во проценти, пример од 80 на 50, или да ти се гаси кога ти е пополна батеријата, над 15% на пример, нема за што да се грижиш. 3ч и не е така лошо. S9 секако не е со некој сјаен SoT, пријател со S9+ има околу 4-4.5ч SoT.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7828 на: 16 Мај 2019, 12:21:41 pm »
Ова Бузуки што го објаснува изгледа е нешто слично на видеово.


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7829 на: 16 Мај 2019, 15:14:41 pm »
Бузуки, симни најнов софтвер, моментално за тебе CSD9 и направи мастер ресет. Така ќе знаеш дали имаш проблем за сигурно или не.