Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1043115 пати)

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7935 на: 06 Септември 2019, 08:29:50 am »
Земав нов Ѕ10 (барем ко таков ми го продадоа). Слабо држи батерија, максимум 12-14ч иако ретко го користам. Има ли некаде да се види што ја јаде батеријата? Жена ми има ист (купен од друго место пред 1м), кај неа дупло држи, иако во менито кај батерија гледам дека повеќе е користен на ден наспроти мојот. Ако има некоја напредна апликација ве молам пишете да ја пробам да не одам на опција кавга уште одма.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7936 на: 06 Септември 2019, 09:28:46 am »
Земав нов Ѕ10 (барем ко таков ми го продадоа). Слабо држи батерија, максимум 12-14ч иако ретко го користам. Има ли некаде да се види што ја јаде батеријата? Жена ми има ист (купен од друго место пред 1м), кај неа дупло држи, иако во менито кај батерија гледам дека повеќе е користен на ден наспроти мојот. Ако има некоја напредна апликација ве молам пишете да ја пробам да не одам на опција кавга уште одма.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



Не знам апликација ама во Settings -> Applications можеш да видиш која апликација колку батерија троши.

Друго, намали резолуција на фулхд ако може, намали брајтнес, треба да помогне тоа.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7937 на: 06 Септември 2019, 09:58:17 am »
Од тука ако може да се процени нешто... излегува дека екранот троши.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1446
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7938 на: 06 Септември 2019, 10:16:02 am »
Мислам дека тука лежи зајакот  :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7939 на: 06 Септември 2019, 12:05:13 pm »
Да ставам фб лајт ако дупи ова нормалнава верзија?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5673
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7940 на: 06 Септември 2019, 12:11:08 pm »
Мени го за хуавеј П30 про 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7941 на: 06 Септември 2019, 12:24:19 pm »
Скап беше хуавеито инаку тврдам дека е најдобар бренд во моментов. Низ цела германија пука 4г, ајфонот Х само проблеми ми правеше. Ќе видиме самсунг како ќе се покаже затоа што најмногу го земав ради интернетот.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7942 на: 06 Септември 2019, 12:27:37 pm »
Стави го скапаниот фејсбук во "sleep mode" а и другите апликации што не ги користиш, осетно подобро ке ти држи батеријата.
Користам S9 и без проблем батеријата држи цел ден и вадам 5-6h SOT.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1446
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7943 на: 06 Септември 2019, 13:01:22 pm »
Да ставам фб лајт ако дупи ова нормалнава верзија?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Јас си отварам преку browser, немам никаков проблем:)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5673
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7944 на: 06 Септември 2019, 13:43:16 pm »
Кај мене ништо не е на спиење кај П9,шо курац ќе платам скап телефон и 80% од апликациите ќе одат на спиење,у тој случај може телефон и со 1гб рам да користите 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7945 на: 06 Септември 2019, 14:09:04 pm »
Колку поскап, толку пократко му трае батеријата :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7946 на: 06 Септември 2019, 20:45:36 pm »
Стави го скапаниот фејсбук во "sleep mode" а и другите апликации што не ги користиш, осетно подобро ке ти држи батеријата.
Користам S9 и без проблем батеријата држи цел ден и вадам 5-6h SOT. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Кај мене  s9 од 3-4 часа на екран неможи да мрдни повеќе.. Проверена е батеријата на сите начини, џабе катастрофа е..

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7947 на: 06 Септември 2019, 21:24:02 pm »
Стави го скапаниот фејсбук во "sleep mode" а и другите апликации што не ги користиш, осетно подобро ке ти држи батеријата.
Користам S9 и без проблем батеријата држи цел ден и вадам 5-6h SOT. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Кај мене  s9 од 3-4 часа на екран неможи да мрдни повеќе.. Проверена е батеријата на сите начини, џабе катастрофа е..
Епа што да се купи, а да не е телевизор?

S9 не, S10e не... ? На што држи батерија?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7948 на: 06 Септември 2019, 21:33:00 pm »
Па што е заедничко за тие два? Не примети дека се Самсунзи?

Како и да е мора да се помачиш со секој андроид малку, особено ако имаш проблем со него. Имено фејзбук и инстаграм треба да се на слип и да немаат пристап офскрин. Исто и за други апликации треба, ама ај да не комплицираме.

А за коментарите "сум купил флегшип, бла факинг бла, зошто да слипувам". Па ебате за ти да го користиш флегшиот, а не за да им даваш на фејзбуковци да ти корнат од телефонот. И остали копачи и препродавачи на информации како нив. А како бенефит плус добиваш подобра батерија и нешто перформанси плус. Не си го купил "флегшипот" за нив ваљда, него за тебе.

Треба да се сфати дека ти си купил телефон, ама скоро сите производители на апликации се трудат НАЈСИЛНО што можат да те покрадат на живо, да испособерат што повеќе информации и да шитнат и да ти изнабутаат што повеќе реклами. Толку. Не ги занима апликацијата воопшто. И океј, и тие гнаси мора да направат бесконечно пари некако, не дека не. Ама кога неможе телефонов да ми истера ден и ми се ебе батеријата на година дена, не да ќе ги испослипам сите, матер ќе им ебам. Ме заболе за нив. Телефонот е мој, и да треба да се слипнат тие најотровните апликации секогаш, а за другите попристојни ете нека е кој како сака.

После се друго.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7949 на: 07 Септември 2019, 14:10:21 pm »
Да предложи некој бесплатна апликација за едитирање видеа ? Vivavideo е одлична али на бесплатната стои тоа логото и видеата во 480p само ги симнува...