Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1038324 пати)

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1407
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7905 на: 01 Август 2019, 02:08:15 am »
И ова ја шо го купив не е лошо (Mi 9t), си лета и има скоро 11 саати SOT. Луда софтверска оптимизација има MIUI, ама разбирам зошто не е по мерак на многу луѓе.
Најпрво, со здравје да си го служиш!
Од каде го купи, дали е глобална верзија и дали ти излегуваат реклами низ софтверот?
Што телефон имаше пред тоа, ме интересира компаративно камерата. Имам Ѕ7е и баш 9Т ми е во очи :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4911
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7906 на: 01 Август 2019, 11:59:18 am »
Јас би сакал да го разгледам тоа телефонче во живо, како се понаша...
Користев претходно Redmi Note 3 Pro, Redmi 4X, генерално презадоволен, со исклучок на слабите екрани и послабите камери. Нотето бешр ѕвер телефон кога излезе, сеуште се користи моментално кај татко ми.
Сепак, ова се амолед екрани и треба да е подобро гледањето на сонце и сл...

Инаку, дали има некој информација, дали ке го носат во Вип Mi 9T то? Имам за продолжување договори за 2 месеци, па да знам.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7907 на: 01 Август 2019, 13:46:50 pm »
И ова ја шо го купив не е лошо (Mi 9t), си лета и има скоро 11 саати SOT. Луда софтверска оптимизација има MIUI, ама разбирам зошто не е по мерак на многу луѓе.
Најпрво, со здравје да си го служиш!
Од каде го купи, дали е глобална верзија и дали ти излегуваат реклами низ софтверот?
Што телефон имаше пред тоа, ме интересира компаративно камерата. Имам Ѕ7е и баш 9Т ми е во очи :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Го купив од Мобеликс, 2 недели пред да го донесат во Mi Store и е глобална верзија, без реклами без ништо. Претпоставувам и верзијата во Mi Store е идентична.

Пред тоа имав Redmi Note 5, ѕверче телефон за мои потреби ама го заборавив на маса пред продавница и на некој повеќе му требал од мене, и си го собрал. Камерите се секако подобри, само ми смета што сега на фабричката апликација, портрет камерата е телефото, додека на претходниот беше мааалку поширока од главната.

Има и опција да се стави апликацијата за камера од Google Pixel, се отвораат многу можности и забележително се подобрува квалитетот на сликите, особено при намалена светлина.

Го купив од инат, демек во парите нека иде "лошото" а тргнав по Note 7. Сега за сега не мислам дека згрешив.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7908 на: 01 Август 2019, 14:35:04 pm »
Со здравје да се користи. Ај ајо не те мрзи пушти еден screenshot од about phone.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7909 на: 01 Август 2019, 15:53:42 pm »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1407
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7910 на: 10 Август 2019, 12:56:07 pm »
И ова ја шо го купив не е лошо (Mi 9t), си лета и има скоро 11 саати SOT. Луда софтверска оптимизација има MIUI, ама разбирам зошто не е по мерак на многу луѓе.
Најпрво, со здравје да си го служиш!
Од каде го купи, дали е глобална верзија и дали ти излегуваат реклами низ софтверот?
Што телефон имаше пред тоа, ме интересира компаративно камерата. Имам Ѕ7е и баш 9Т ми е во очи :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Го купив од Мобеликс, 2 недели пред да го донесат во Mi Store и е глобална верзија, без реклами без ништо. Претпоставувам и верзијата во Mi Store е идентична.

Пред тоа имав Redmi Note 5, ѕверче телефон за мои потреби ама го заборавив на маса пред продавница и на некој повеќе му требал од мене, и си го собрал. Камерите се секако подобри, само ми смета што сега на фабричката апликација, портрет камерата е телефото, додека на претходниот беше мааалку поширока од главната.

Има и опција да се стави апликацијата за камера од Google Pixel, се отвораат многу можности и забележително се подобрува квалитетот на сликите, особено при намалена светлина.

Го купив од инат, демек во парите нека иде "лошото" а тргнав по Note 7. Сега за сега не мислам дека згрешив.
Фала ти на одговорот, со здравје да си го служиш уште еднаш и да не го забораваш :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7911 на: 11 Август 2019, 09:58:51 am »
https://www.amazon.com/PANICTECH-Micro-USB-Connection-Adapter/dp/B00KW4MKMU

Вакво кај нас да не сте виделе да се шитка?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4911
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7912 на: 11 Август 2019, 12:39:40 pm »
Не ми се верува дека има нешто вакво кај нас,мада можеш да провериш во Логинг.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7916 на: 11 Август 2019, 19:23:23 pm »
Јок :( Ќе се погоди да има USB за да закачам тастатурата, microUSB за да закачам полначот и HDMI. Опционо, да има microSD. Ќе се иде со некоја нарачка од надвор...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7917 на: 22 Август 2019, 11:18:57 am »
Не можам да се одлучам меѓу Самсунг Галакси А50 и Ксиоми Редми нот7 (телеком).
https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9554&idPhone2=9513

Мои дилеми:
Тежина и димензиими: ми одговара Самсунг.
Цена: ми одговара Ксиоми
Дисплеј? Побитно ми е да е поотпорен на гребење и банални паѓања.
Звучник/звук?


Да се земе во обзир дека речиси 5 години користев Алкател Идол3 5.5 и раката ми е навикната на сооднос тежина/димензии.
Безгрижност во поглед на дисплејот (неуништив) ;D
Стерео звучници со одличен звук.

Некој совет од познавачите?
« Последно менување: 22 Август 2019, 12:03:26 pm Mikius »

Присутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7918 на: 22 Август 2019, 12:36:32 pm »
Не можам да се одлучам меѓу Самсунг Галакси А50 и Ксиоми Редми нот7 (телеком).
https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9554&idPhone2=9513

Мои дилеми:
Тежина и димензиими: ми одговара Самсунг.
Цена: ми одговара Ксиоми
Дисплеј? Побитно ми е да е поотпорен на гребење и банални паѓања.
Звучник/звук?


Да се земе во обзир дека речиси 5 години користев Алкател Идол3 5.5 и раката ми е навикната на сооднос тежина/димензии.
Безгрижност во поглед на дисплејот (неуништив) ;D
Стерео звучници со одличен звук.

Некој совет од познавачите?

Имав и ја еднаш поодамна Alcatel Idol 4. Таков звук кај овие телефони нема да добиеш. Одма ти кажувам. И ќе ти треба малце време да се навикнеш на доста поголемиот дисплеј.

Redmi Note 7 го имам од првиот ден кога го донесоа во телеком (значи околу 4-5месеци). Не сум компетентен да го споредам со самсунгот. Али конкретно за него можам да кажам дека е одличен, особено за парите. Одлична батерија, солидна камера, добар софтвер, лесно се користи и со една рака. Fingerprint сензорот е многу брз. Звучникот е ок (али пак викам не е како кај Idol-от). Екранот е IPS LCD, добро ги прикажува боите, убаво се чита на директна светлина, и за не дај боже сигурно поевтино би чинело да се промени наспроти AMOLED-от кај самсунгот.

По папири, у перформанси би требало да се доста слични...

Кога ќе дојде време да го продаваш, Самсунгот би држел повеќе на цена (ако тоа нешто ти значи). За Самсунгот би имал повеќе избор за додатна опрема од типот фолии, фитроли и ситници..

Така да, ако се прашувам јас, ствар е на вкус. Што и да земеш, нема да згрешиш. Тоа е тоа. Што повеќе ти легне, тоа земи го.

Sent from my Redmi Note 7

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #7919 на: 22 Август 2019, 12:50:22 pm »
Во меѓувреме веќе една недела користам Сони М2, и постојано ми паѓа од раце ;D и ми изгледа како олово во рака.

Екраните се многу малку поголеми од идол3 5.5 така да тоа не би требало да ми е проблем.

Не знам дали ќе се навикнам на тежината и дебелината на редми нот7. Како ти беше при навикнувањето?
Во тој поглед Самсунгот е поблизок до идол3.

Од друга страна зборат дека амолед е доста понежен, склон на гребење и тотално разбивање при побанално паѓање.
Футроли и остали матракуки ме нервираат.
Купувам и терам додека не рикне, не ја мислам за продажба :)