Автор Тема: Кровни носачи и се` за нив :)  (Прочитано 38983 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #15 на: 18 Јануари 2013, 16:56:05 pm »
Цената на Thule-то не ја знам точно, знам шипката и китот беа околу 3000, значи уште нешто ситно недостасува за комплет држачи :)

Има за сите возила, или за 99%.

Различен е начинот на прицврстување од возило до возило.

Има кај нас, не држат за сите коли на лагер али имаат доста. За Минито чекам, за Акордот имаат.

Дозволена сосе багажник мислам дека беше нешто околу 120, али јас со ZX-от пичев по 150 скоро цело време и немаше гајле.

За стабилност појма неам, ништо драстично не осетив, ама и така и вака не е баш некоја којзнае колку стабилна кола цитроенчето :)

Има горе број од Мики од Туле Македонија, јави се прашај. А можеш да видиш дали има за твојата кола на www.thule.com.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #16 на: 18 Јануари 2013, 17:48:16 pm »
Добри носачи за скии, да не се магнетни? Кај да барам и како се движат цените?
Јас ги имам овие од Thule на Пежото и сосема солидно си ја вршат работата,само ти требаат нормално шипки за да може да ги прицврстиш.Добрата страна кај мене е што ги има фабрички на колата,а кај тебе како што можам да приметам ги нема и ќе мора да доплатиш за нив.Ако се решиш за овие или било што од Тhule кога ќе бидеш во Скопје барај ме,Мики ми е зет за братучетка ќе договориме некои поволности ;)


www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #17 на: 22 Јануари 2013, 11:35:35 am »
Некој дали има некаква информација за МОДУЛА куферите што ги има во Кармакс? Исто така, дали воопшто вреди доплата за алуминиумски носачи во однос на железни?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #18 на: 22 Јануари 2013, 11:45:38 am »
Едните рѓосуваат другите не.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #19 на: 22 Јануари 2013, 11:54:54 am »
Јас моите ги користам само летно време и стојат на кола само тие 15тина дена додека сум на одмор. До сега околу 15 години немаат грам рѓа на нив. Железни туле носачи.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #20 на: 23 Јануари 2013, 08:27:32 am »
Алу профилите се и полесни, ова ај мање више го сваќам како „помала шанса да ти тресне на кров додека го монтираш“, отколку за некоја реална предност, ама се поаеродинамични. Помалку „свират“ на поголеми брзини од коцкастите челични. Мислам дека коа ќе стаиш сандак, исто ти е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #21 на: 23 Јануари 2013, 08:52:40 am »
Абе да, ама еве во Кармакс (само таму имам прашано) разликата е 1500 денара... Што не е малце, а не знам дали воопшто вреди. Ако си се обложени со заштитен филм или пластика или нешто, нема да зарѓаат, така да, тоа не би го сметал како некоја значителна предност на алу-носачите.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3594
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #22 на: 23 Јануари 2013, 08:56:13 am »
Јас на мојата кола имам носачи Cruz, алумниумски, купени од Carner. Кога бирав се распрашував и за Туле, но цената беше доста поскапа од овие па се откажав. Земав алуминиумски кит со скриена шипка за прицврстување, кој воедно беше и најскап, но и најдобар наизглед, најнизок и немаше додатни шипки под него.. Цената сосе китот за монтирање на мојата кола беше 9к денари. Најефтиниот железниот беше 6к. Модулот за скии кој го земав е најголем(60цм) и кошташе 3к, има и поефтини. Сега за сега сум задоволен од нив,  колку што може да се биде од две алуминиумски шипки на кров :). Издржуваат до 200км/х без проблем. Потрошувачката се зголемува за 1-1,5л.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #23 на: 06 Февруари 2013, 13:35:52 pm »
Дали некој знае нешто подетално (квалитет, докажаност, искуства и слично) за овие носачи?





Италијански би требало да се.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #24 на: 06 Февруари 2013, 13:39:28 pm »
Дали некој знае нешто подетално (квалитет, докажаност, искуства и слично) за овие носачи?

Италијански би требало да се.

Гарант многу трошат и ќе скапеш у сервис! Али коа работат, има да се изнауживаш у задоволството што го пружаат!  ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #25 на: 08 Февруари 2013, 14:59:39 pm »
Некој нешто појма за Automaxi?

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #26 на: 08 Февруари 2013, 23:29:37 pm »
da prasam cisto informativno... dali nekoj znae kaj da proveram dali mozam da stavam drzaci od leon 2008 na golf 5?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #27 на: 08 Февруари 2013, 23:31:45 pm »
Што марка ти се?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #28 на: 08 Февруари 2013, 23:37:14 pm »
vrska neam.. na drugar se a mu smetaat na kolata. kupeni se od carmax

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #29 на: 08 Февруари 2013, 23:39:43 pm »
FABBRI vika deka se. aluminski... navodno italijanski (think)

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html