Автор Тема: Цена на горива  (Прочитано 544828 пати)

Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2315
Одг: Цена на горива
« Одговори #9000 на: Април 15, 2019, 15:20:57 pm »
Абе убо вика Банза, дај прво цените да ги изедначиме со европските, па после ке видиме за платите, да не форсираме се одеднаш.
Иначе Злате 5 години уназад викаш ке го изедначат дизелот со бензинот, на крај, ивеншли ке бидеш во право, како другар еден што вика ке пропадне европска унија... на крај, ке биде во право. Ама во твојов случај сосема е возможно и да се исфрлат фосилните горива пред да се изедначи цената : ))))

Патем и јас мислам дека ке се изедначат ивеншли, ама јас не го мислам тоа во контекст на бензин вс дизел и колку бензинот е супериорен а дизелот е за трактори.

П.С. Малку го поскапеа дизелот, уште треба, во Европа е поскап!

И на Викторија Лоба сакам да и се поткачам веќе три години. Следејќи ја твојата аналогија, не е далеку денот изгледа...

Зависи... или ивеншли ке ти успее, или па дотогаш нема веќе да постои сексот... :D :D :D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30426
 • Таков е животот... јебига
Одг: Цена на горива
« Одговори #9001 на: Април 15, 2019, 18:29:01 pm »
Мислам дека новата методологија ќе ни е.е мамата со цените на горивата, бодевме у очи со пониските цени (во однос на соседните земји, како и секако во однос на ЕУ), штом нешто се бунела Енергетската заедница а нашите со смкнати гаќи полтрони сервилни одма ќе удоволат и на тоа барање

оној дебелиот од линкот меѓу другото изјавил: „Трошоци за маржа“ :D

Е готово ни се еба векот сега.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17432
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Цена на горива
« Одговори #9002 на: Април 15, 2019, 18:43:04 pm »
Плус трошоци за складирање..

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30426
 • Таков е животот... јебига
Одг: Цена на горива
« Одговори #9003 на: Април 15, 2019, 20:56:40 pm »
Ја битно натанкав 100-ка фул резервар, се спремам за катаклизма.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3082
Одг: Цена на горива
« Одговори #9004 на: Април 15, 2019, 20:56:47 pm »
Трошок за складирање има некава пресметлива вредност ама тршоков на маржа каков ли е ли е бамјастопанкана?!?

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • хаУс мајстор
Одг: Цена на горива
« Одговори #9005 на: Април 15, 2019, 22:13:33 pm »
Ја па си викав што толку гужва по бензиските вечерва, тоа поскапување да ти имало.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 586
Одг: Цена на горива
« Одговори #9006 на: Април 15, 2019, 22:26:24 pm »
Натанкирано 60л. 180че џглааап. Таман некоја патарина.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30426
 • Таков е животот... јебига
Одг: Цена на горива
« Одговори #9007 на: Април 15, 2019, 22:42:57 pm »
Натанкирано 60л. 180че џглааап. Таман некоја патарина.

Кај мене собра 47 литра. Мајку му, требаше повеќе да возам пред да танкам, да собере повеќе.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Цена на горива
« Одговори #9008 на: Април 15, 2019, 22:46:20 pm »
Трошок за складирање има некава пресметлива вредност ама тршоков на маржа каков ли е ли е бамјастопанкана?!?
Во основно кога имавме состав да напишеме на одредена тема, сите се трудеа да напишат што е можно повеќе страници. Се чудев што толку имаат да напишат, јас ја исцрпував темата на пола страна. Ми стануваше јасно кога ќе видев какви глупости распослани на 5 страници. Трендот продолжува ;D

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6354
Одг: Цена на горива
« Одговори #9009 на: Април 15, 2019, 22:54:12 pm »
Тек ќе ви го начукааат кУмуЊарАтА сосе јајца

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2091
Одг: Цена на горива
« Одговори #9010 на: Април 15, 2019, 22:57:05 pm »
Трговците(сопствениците на бен.станици во превод) барале поголема маржа за нив, на пример 6 ден наместо 3 како досега. Значи, барем 3 -4 -5ден. Поскапо гориво ќе имаме по ново.

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 586
Одг: Цена на горива
« Одговори #9011 на: Април 16, 2019, 00:09:08 am »
Натанкирано 60л. 180че џглааап. Таман некоја патарина.

Кај мене собра 47 литра. Мајку му, требаше повеќе да возам пред да танкам, да собере повеќе.
У право си. Пребаци централата. И ја ставив 50тина.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Цена на горива
« Одговори #9012 на: Април 16, 2019, 07:13:13 am »
Трошок за складирање има некава пресметлива вредност ама тршоков на маржа каков ли е ли е бамјастопанкана?!?
Во основно кога имавме состав да напишеме на одредена тема, сите се трудеа да напишат што е можно повеќе страници. Се чудев што толку имаат да напишат, јас ја исцрпував темата на пола страна. Ми стануваше јасно кога ќе видев какви глупости распослани на 5 страници. Трендот продолжува ;D
Ама тие петки имаа и сеа у влада се... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Цена на горива
« Одговори #9013 на: Април 16, 2019, 07:47:52 am »
Трошок за складирање има некава пресметлива вредност ама тршоков на маржа каков ли е ли е бамјастопанкана?!?
Во основно кога имавме состав да напишеме на одредена тема, сите се трудеа да напишат што е можно повеќе страници. Се чудев што толку имаат да напишат, јас ја исцрпував темата на пола страна. Ми стануваше јасно кога ќе видев какви глупости распослани на 5 страници. Трендот продолжува ;D
Ама тие петки имаа и сеа у влада се... :D
Токму така.

Отсутен darkomic

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 155
Одг: Цена на горива
« Одговори #9014 на: Април 23, 2019, 19:24:59 pm »
На Дени Петрол, за наточени повеќе од 50 литри дизел, цената по литар секогаш е 3 денари поевтина од стандардната.