Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
103 (42%)
Black Horse
28 (11.4%)
Vesna
16 (6.5%)
Topla
48 (19.6%)
било кој...
50 (20.4%)

Вкупно гласови: 245

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 217170 пати)

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2385 на: Мај 22, 2019, 11:08:52 am »
веле кога ќе осети дека акумулаторот ги фрла чевлите, ја продава колата

кој ќе се заебава, поголеми се шансите да му се погоди колата него акумулаторот

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19615
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2386 на: Мај 22, 2019, 11:37:20 am »
:D

Не бе... До сеа мои лични возила биле Лансерот и двете Инсигнии. Лансерот го продадов со фабричкиот акумулатор, пошто сеуште мука си немаше, а кај Инсигниите не стигнале акумулаторите за промена. Првата ја продадов релативно брзо, додека кај вторава, лани на мерењето се покажа акумулаторот како солиден, и ми изгледа дека сеуште е, не сум приметил да се закашлува или нешто. Тој ќе биде релативно скап кога ќе му дојде времето, пошто е AGM, односно поради Стоп-Старт системот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2387 на: Мај 22, 2019, 12:24:34 pm »
не мора д ае агм за да е старт стоп...

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19615
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2388 на: Мај 22, 2019, 12:50:45 pm »
не мора д ае агм за да е старт стоп...

Кај мене вика дека е АГМ доколку возилото е со стоп-старт.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nidzzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 144
 • No.1 battery POWER DURACELL
  • www.akumulatori.com.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2389 на: Мај 22, 2019, 14:33:09 pm »
@velestrumf  Kako pishuva taka.... 
DURACELL AUTOMOTIVE POWER
(02) 2783030
078 373414

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2149
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2390 на: Мај 23, 2019, 00:48:43 am »
Прво имаше и претставник на ексајт овде, па го фалеа, па почнаа негативни кометари и на крај јок стана. Слично како Мотул во темата за масла. 😀
Така да купувајте што ви фаќа око, квалитет, како ќе ти се погоди така. Затоа велам со среќа :)

Отсутен AngelSK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 367
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2391 на: Мај 23, 2019, 02:41:51 am »
Прво имаше и претставник на ексајт овде, па го фалеа, па почнаа негативни кометари и на крај јок стана. Слично како Мотул во темата за масла. 😀
Така да купувајте што ви фаќа око, квалитет, како ќе ти се погоди така. Затоа велам со среќа :)

Исто како со телевизорите, зимај тоа што има поголем рок и е колку толку доверлив бренд, да не биде само на гаранцијата да се потпреш.

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5452
 • Плинаш!!!
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2392 на: Мај 25, 2019, 10:06:12 am »
Јас сеуште имам ексајд од 2015 година, септември купен. Иако зимово мислев дека ке испушти душа, сеуште тера и ке видиме до кога.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5221
 • Бенве си е бенве
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2393 на: Мај 25, 2019, 10:28:01 am »
Кои потрошувачи ги има пунто прва генерација со малолитражен бензинец па да не тера. Освен кратки релации со пуштена вентилација светла и музика нема што друго да го убие.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5452
 • Плинаш!!!
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2394 на: Мај 25, 2019, 13:47:59 pm »
Не дека има некои потрошачи али акумулаторот ако не го бива, посекако ке испушти душа.
Да не испаде сеа дека ги фалам ексајд,
само споделувам искуство.

За воља на вистината имам и вуферче у кола кое е смрт за акумулатор.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2149
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2395 на: Мај 26, 2019, 03:18:53 am »
Па и не ти е многу стар акумулатор, нормално е да издржи уште 2 год.

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5452
 • Плинаш!!!
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2396 на: Мај 26, 2019, 10:48:02 am »
Од мое искуство до сега, ниеден акумулатор не истерал повеќе од 4години. Така да не верувам ни овој дека ке истера нешто повеќе.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2397 на: Мај 26, 2019, 10:52:35 am »
Тоа е реалното очекување. Штом поминат 3 години и да цркне, не му се замарам е*аго акумулаторот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2398 на: Мај 26, 2019, 11:37:48 am »
Од која година е анкетата? Можеби треба а се вметнат нови брендови и да се пушти јово на ново за да има посвежи резултати?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2399 на: Мај 26, 2019, 11:53:34 am »
Од која година е анкетата? Можеби треба а се вметнат нови брендови и да се пушти јово на ново за да има посвежи резултати?
Од двехиљадитринеста е, старичка е... Сите ексајди цркнаа...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.