Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (42%)
Black Horse
32 (10.1%)
Vesna
21 (6.6%)
Topla
61 (19.2%)
било кој...
70 (22.1%)

Вкупно гласови: 316

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 620206 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #30 на: 11 Јануари 2013, 08:52:20 am »
Дали има кај нас да се купи Bosch и која цена се во споредба со другите?

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #31 на: 11 Јануари 2013, 09:38:01 am »
Барем еднаш во неделата се пали и вози. Многу повеќе и два три пати неделно. Не е тоа проблем. Не се ништо посебно тоа вартите, џабе екстра пари да даеш. Барем тие плавите. Исто ко` Топла црвена. 
А троа порано да кажеше :)
Нема месец дена како купив Варта 75а, засега е ок ама ќе видиме за понатаму.

Не знам дали е Варта проблемот или тоа што кај нас прашање е дали е Варта - Вартата и која класа Варта е...
Можеби решението е да се бара кој нуди оригинал???

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #32 на: 12 Јануари 2013, 18:52:41 pm »
Rockit-ot go staviv pred 5 godini, nemaše nikakov pproblem... može ke menuvam letoska a može i ne, zavisi dali ke odam vo inostranstvo...znae akomulator lete da crkne... e sega ako e ista cena mesto Rockit može i Exide da zemam

Отсутен batak77

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #33 на: 13 Јануари 2013, 22:50:39 pm »
Topla купен за 4200 денари пред една недела 75аh 720  (без одржување)со тоа што го оставив стариот акумулатор. Сега за сега на стилото топ е, а за понатаму ќе видиме

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #34 на: 14 Јануари 2013, 07:50:15 am »
Видов кај еден пријател Енерџајзер, и некако многу пофални зборови имаше за него, од тука некаде го имаше купено.
 Инаку кај мене на БМВ-то е уште оригиналниот со бмв ознаки со датум на производство околу 14 години е стар, ако ја преживее зимава најмногу до следната :).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #35 на: 14 Јануари 2013, 09:14:53 am »
Мртва трка.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #36 на: 14 Јануари 2013, 11:10:51 am »
Само Весна никој не ја сака :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dekio7

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2601
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #37 на: 15 Јануари 2013, 15:09:53 pm »
Дечки си еба матер акумулаторот, шо марка да биди новиот? Татко ми гледал Иридиум, има некој искуство со ваков?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #38 на: 17 Јануари 2013, 03:04:24 am »
Според моине сваќања акумулатор со поголем капацитет и ампеража подолго траат според следнава логика- ако акумулаторот е 45 аh 210 ампери, под предпоставка дека возилото влечи 200 ампери при верглање, акумулаторот ќе биде скоро 100% оптеретен додека вергла, па животниот век ќе му биде краток. Ако акумилаторот е 45ah а максималната струја 400 ампери, на истото возило, акумулаторот ќе се оптовари со половина од својот максимум, па би требало подолго да трае. Исто така полесно(побрзо) би го запалил возилото. Патем како што знам максималната ампеража и капацитетот не се нешто посебно поврзани- дома имам баш таков акумулатор како во првиот пример -45ah 210A  и 14ah 230А ... па не гледам некоја логика... Помалиот (14ah) е наменет за чопер, додека (кога беше стариот акумулатор дефект) поголемиот (45ah, наменет за кола) не можеше да ни да го завергла какао што треба чоперот, едино двата да се врзани и свежо наполнати (кола верглаше успешно)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #39 на: 17 Јануари 2013, 10:35:39 am »
Јас (и повеќето што ги знам) купувам акумулатор со бар 10А поголем капацитет. Но освен ова во животниот век на еден акумулатор влијаат и други работи како на пример:

- беспотребно користење на заден греач за стакло
- вклучени сите функции во возилото при стартување на колата (радио до даска, вентилатор ...)
- користење на радио, електрични прозори при даден контакт (без намера да се стартува колата)
- палење и гасење на колата на кратки релации
- континуирано верглање едно по друго без да се остави малку простор
- намалено ниво на течност итн.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #40 на: 17 Јануари 2013, 10:55:23 am »
@Bicikle, Има логика, само не е во „големината“ на акумулаторот, туку  многу повеќе во неговата конструкција. Имено, број на оловни листови, нивниот распоред и растојание ја одредуваат crank power вредноста. А капацитетот (воглавно) зависи од количеството олово што е употребено.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #41 на: 17 Јануари 2013, 12:18:22 pm »
да да, во право си, пред се зависи од физичката конструкција, воглавно поголем и потежок акумулатор "појак" е. али и поскап и не мора да се претерува...

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #42 на: 17 Јануари 2013, 20:07:48 pm »
Carmax на раскрсница Ленинова со Орце Николов, ме изненадија со цена услуга однос. Земени 2 комада Excide, кои во две VW возила настрадаа на точно 3 и нешто ситно години. Оргиналните беа Banner. Изгледа cut cost во VW земал голем замав, па турени се катастрофални акумулатори во прво вградување од 44 Ah. Срамота.

Интересен момент е дека оргиналниот од 44 ампера, физички е голем како новиот од 53.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #43 на: 18 Јануари 2013, 02:29:22 am »
Добри се дечките и јас земав Exide пред месец дена од кај нив, добра услуга добар однос а за цена не ни проверив колку е кај другите :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #44 на: 18 Јануари 2013, 02:39:57 am »
Carmax на раскрсница Ленинова со Орце Николов, ме изненадија со цена услуга однос. Земени 2 комада Excide, кои во две VW возила настрадаа на точно 3 и нешто ситно години. Оргиналните беа Banner. Изгледа cut cost во VW земал голем замав, па турени се катастрофални акумулатори во прво вградување од 44 Ah. Срамота.

Интересен момент е дека оргиналниот од 44 ампера, физички е голем како новиот од 53.

VW kaj mene bese Varta (Made in Germany :)). Tocno 8 godini traese. Palese top ama redovno dosipuvanje eletrolit. I odrzuvanje. Sega e kvalitetot opadnat. Na VW Golf 3 komsijata uste go imase originalniot Varta akumulator od 1997 godina do 2010... Pa sega i sam vidi.