Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (42%)
Black Horse
32 (10.1%)
Vesna
21 (6.6%)
Topla
61 (19.2%)
било кој...
70 (22.1%)

Вкупно гласови: 316

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 620137 пати)

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4741
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2520 на: 02 Декември 2019, 21:00:47 pm »
Како ќе се заебе сензорот за позиција од туркање... Кој ви ги пуни главите со вакви глупости?

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2521 на: 02 Декември 2019, 23:57:09 pm »
Koga sme veke kaj  guranje/turanje i butkanje :), dali nekoj znae ili probal taka so avtomatik menuvac, bas me interesira sto bi bilo...
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2522 на: 03 Декември 2019, 07:56:44 am »
Гранде Пунто дизел на туркање го запаливме, во ред беше.
Владич на тројката не знам како е, ама на 2-ката со картичката во слотот држиш ~10секунди старт за да добиеш контакт за потоа на туркање да запали. Така еден чоек ја палеше. Контактот се исклучува со 3 брзи на старт копчето мислам.

Ако те заебе акумулаторот, пази да не се заебеш да го извадиш, хауба да спуштиш од висина а колата да остане заклучена. Е тогаш си заебан х2.

Има клуч во картицата, механички ќе можи да ја отвори возачката врата, не сум пробал ама би требало.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2523 на: 03 Декември 2019, 08:15:54 am »
Koga sme veke kaj  guranje/turanje i butkanje :), dali nekoj znae ili probal taka so avtomatik menuvac, bas me interesira sto bi bilo...

Ако имаш аутоматик пробај па кажи за да знам

Иначе неможеш да запалиш со гурање аутоматик, би било у најмала рука да се спасиш без кварови, у најголема скршен мењач... Си има и под хауба(бар кај мене на мерцедесот) места кај што се ставаат клеми и се пали со кабли...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен POWER TDI

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2524 на: 03 Декември 2019, 08:32:10 am »
Ima servisi kade shto mozat tochno da ti kazat kolku HEALTH (Zdravje) ima ostanato vo akumulatorot i so golema tochnost ke znae strucnoto lice dali ke te ostavi ili ne, no ako se somnevash dali ke te ostavi ili nema podobro smeni si akumulator. Posle nervozite se pogolemi, pozz

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2525 на: 03 Декември 2019, 10:06:32 am »
@Power to the people манав еден принт скрин на муабетот за недај боже, во секој случај ќе наминам од кај што го земав да го измерат.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен BmwPowerRoad

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2526 на: 03 Декември 2019, 11:25:46 am »
Како ќе се заебе сензорот за позиција од туркање... Кој ви ги пуни главите со вакви глупости?

Najgolem problem na tie što ne znaat ništo, e vo toa što se razbiraat ama baš vo se.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2527 на: 03 Декември 2019, 12:16:26 pm »

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2528 на: 03 Декември 2019, 14:16:31 pm »
Koga sme veke kaj  guranje/turanje i butkanje :), dali nekoj znae ili probal taka so avtomatik menuvac, bas me interesira sto bi bilo...

Ако имаш аутоматик пробај па кажи за да знам

Иначе неможеш да запалиш со гурање аутоматик, би било у најмала рука да се спасиш без кварови, у најголема скршен мењач... Си има и под хауба(бар кај мене на мерцедесот) места кај што се ставаат клеми и се пали со кабли...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk

I kaj mene e avtomatik, zatoa me interesira sta bi bilo kad bi bilo :) :)

Pod hauba ima "kutivce" za plus, za minus pojma nemam kade bi go zakacil osven na sasija ili motor a sum "kablosuval" eden kup koli i kamioni.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2529 на: 03 Декември 2019, 18:37:37 pm »
Koga sme veke kaj  guranje/turanje i butkanje :), dali nekoj znae ili probal taka so avtomatik menuvac, bas me interesira sto bi bilo...

Ако имаш аутоматик пробај па кажи за да знам

Иначе неможеш да запалиш со гурање аутоматик, би било у најмала рука да се спасиш без кварови, у најголема скршен мењач... Си има и под хауба(бар кај мене на мерцедесот) места кај што се ставаат клеми и се пали со кабли...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk

I kaj mene e avtomatik, zatoa me interesira sta bi bilo kad bi bilo :) :)

Pod hauba ima "kutivce" za plus, za minus pojma nemam kade bi go zakacil osven na sasija ili motor a sum "kablosuval" eden kup koli i kamioni.


Минусот кај да било на шасија...:)


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2530 на: 04 Декември 2019, 19:01:57 pm »
Коа иде се у курац иде се :) ни откажа акумулатор и на 2 кола.

У катна гаража откажа нај нај акумулаторот Ексајд Ексел после 4 год, без никакви знаци од 74 А на малонтракторче од 1.4 л.
Успеавме со кабли да запалиме, љма на контакт светла одма гасеше. Некако стигмавме блиску дома, коа стисна некој стисна на дугме за електричен пеозор и у сред возење цркна пак. Викав стариот со кабли да дојде ама нејќеше. Изглеа каблите се срање. Сите у кола, дома остаивме децата, отидовме по акумулатор, сменивме, запали одма, си дојдов.

Сакам да кажам, драми чоече ;D

Заборавив да прашам, каде има отпад што откупува акумулатори во Скопје, пожелно Бутел, Чаир, Железара
Во Макпетрол само продаваат.
« Последно менување: 05 Декември 2019, 07:50:05 am AllMightyMe »

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2531 на: 05 Декември 2019, 11:28:59 am »
ТУУУ БРЕ во било кое продавниче за авто делови одма ти симиња цена за 300-500 за откуп зависи од големината на ацц и готово башка гратис монтаж/демонтаж

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2532 на: 05 Декември 2019, 14:51:41 pm »
Изглеа не ме сфати. Морав да купам кога не работеа тие продавничиња. Макпетрол не откупува. Значи имам акумулатор што треба да го дадам на рециклажа.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2533 на: 08 Декември 2019, 14:59:10 pm »
Ќе треба да земам нов акумулатор овие денови, ме интересира дали е голема разлика, за 75 амперски акумулатор, едниот со "ударна сила" од 680 а другиот од 750?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2534 на: 08 Декември 2019, 15:17:02 pm »
Па да.

Инаку Топла Топ од 66А има ССА од 640. Така да тој 75А изглеа е некоја стара технологија.