Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (42%)
Black Horse
32 (10.1%)
Vesna
21 (6.6%)
Topla
61 (19.2%)
било кој...
70 (22.1%)

Вкупно гласови: 316

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 616823 пати)

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2430 на: 09 Септември 2019, 11:59:13 am »
Момци здраво
Вчера ми светна сијаличката за акумулатор,се работи за форд фокус 1.6тдци.Од кога светна го проверив полнењето оди мах до 13.4в и се појави чуден звук на свирење,плус забележав тресење на затегачот и понемирно работење на моторот.Што може да е проблемот?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2431 на: 10 Септември 2019, 09:13:57 am »
@bobi010 Акумулаторот е една работа, а тоа за тресење, затегач, провери кај мајстор да не се работи за алтернаторот (ременицата можеби)или пак затегачот на ПК каишот
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2432 на: 10 Септември 2019, 23:02:58 pm »
како може најлесно да се открие дали е до акумулаторот или колата има проблем ???
Утре го носам новиет 3 месеци стар брендиран аку во овластен... ако кажат дека е добар, од старата кола го вадам 4 години стариот МК акумулатор, па да видиме...

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2433 на: 11 Септември 2019, 09:17:08 am »
Момци здраво
Вчера ми светна сијаличката за акумулатор,се работи за форд фокус 1.6тдци.Од кога светна го проверив полнењето оди мах до 13.4в и се појави чуден звук на свирење,плус забележав тресење на затегачот и понемирно работење на моторот.Што може да е проблемот?
Кај мене тоа се деси кога се заглави ременицата на алтернаторот. Таа треба на едната страна да го врти роторот, на другата слободно да иде (како запчаник на точак). Ако е заглавена ке скока пк каишот и нема да полни доволно.

Отсутен shajka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 171
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2434 на: 11 Септември 2019, 23:36:33 pm »
Тоа е реалното очекување. Штом поминат 3 години и да цркне, не му се замарам е*аго акумулаторот :)
Еден обичен Весна држи 3 год. Затоа кажав од ексајд и слични очекувам бар 5 год.

Excide izdrza 2 godini i 10 meseci, dzabe reklama ni 3 godini ne izdrza.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2435 на: 14 Септември 2019, 19:41:51 pm »
Тоа е реалното очекување. Штом поминат 3 години и да цркне, не му се замарам е*аго акумулаторот :)
Еден обичен Весна држи 3 год. Затоа кажав од ексајд и слични очекувам бар 5 год.

Excide izdrza 2 godini i 10 meseci, dzabe reklama ni 3 godini ne izdrza.

јас се зезнав со Ексиде... всушност ргнав со колата да купав Дурацел или Варта ама во продавницата кај амбулантата Јане Сандански немаа Варта, а Дурацел само некој големи... не мислеки  му кажав Ексајд, а ме збуни ниската цена...
Всушност прво бев во нивниот Магацин ама господата не работеле со картички па ме прати кај амбулантата...
Најповеќе ме нервира што наводно немале стручно лице во фирма, само економисти, само овластениот сервис бил стручњакот а тој наплаќа полнење испразнет акумулатор 4оомкд ( 55 Ач), поголем и повеќе... за споредба Топла наплаќа 200мкд ама и ти проверува полнење, а Монбат не наплаќа ништо, наплаќа само ако ти менува неисправни  кабли во колата..
И сервисерот на Ексајд одма се фаќа дека колата има некој див потрошувач кој го празни акумулаторот  ..
ИМА ЛИ ВО Скопје некој што знае да измери колку влече колата милиамппери кога не работи, па да се види колку дена може да стои кола без возење ??..
Друго, ИМА ли податок акумулатор нов за да завергла колку треба да му е МИНИМАЛЕН напон пред верглање ??

Симптоматично со лошиот квалитет на акумулаторите во последно време, генерално, е што увозникот на мобилни полњачи ги продал СИТЕ  !!

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2436 на: 16 Септември 2019, 07:46:14 am »
ИМА ЛИ ВО Скопје некој што знае да измери колку влече колата милиамппери кога не работи, па да се види колку дена може да стои кола без возење ??..
Друго, ИМА ли податок акумулатор нов за да завергла колку треба да му е МИНИМАЛЕН напон пред верглање ??

1: Пријател со мултиметар (пошто има би требало да знае како се користи)
2: ~12.7V е полн акумулатор, на верглање паѓа таа бројка на околу 10V мислам, имав пишувано лани декември пост кога го мерев истрошениот енерџајзер

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2437 на: 17 Септември 2019, 22:18:31 pm »
ama on saka da vidi kolku mu trosi koga e izgasnata ako razbrav arno...

"ИМА ЛИ ВО Скопје некој што знае да измери колку влече колата милиамппери кога не работи, па да се види колку дена може да стои кола без возење ??.."

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2438 на: 18 Септември 2019, 00:13:31 am »
ama on saka da vidi kolku mu trosi koga e izgasnata ako razbrav arno...

"ИМА ЛИ ВО Скопје некој што знае да измери колку влече колата милиамппери кога не работи, па да се види колку дена може да стои кола без возење ??.."
Позади Педагошка или кај Олимписки прашај.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2439 на: 19 Септември 2019, 01:07:56 am »
Имам 5/6 акумулатори цркнати.. Едниот е 100 ампери другите се по 60тина..

По која цена одприлика ги откупуваат ? Тука се лопови па нема да ме чуди да ми дадат по 100че од акумулатор :D

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2440 на: 19 Септември 2019, 07:40:28 am »
Грубо, 6 денари по амперчас.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2441 на: 20 Септември 2019, 20:21:14 pm »
Почитувани клабери,

Денес, на 20ти Септември 2019 година, во 17 часот и 15 минути,
згасна животот на фабричкиот ГМ акумулатор, после 7 години беспрекорна работа.
Поменот ќе се одржи утре во 10 часот,  кога истиот ќе биде заменет со нов.

Слава му.



@Stratro, Глеј сеа Eксајд купи. Кај мене после 2 годни почна да ду*и, еве го изгледа конечно рикна на 147 откако година година ипол го одржавав на „апарати“ со чести полнења. И еве го, со првото ладно ојде....


Сега некое тазе крцкалче Енерџајзер од 2019та произведено со 3 години гаранција, мх, мх, мх...

Кај нѝ е членот што дила Energizer? @nidzzo кај ти е дуќанот? Утре работиш?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2442 на: 20 Септември 2019, 20:25:23 pm »
Треба да работат утре, дуќанот им е Монбат, позади европа гуми на бивша првомајска, Мапа.

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2443 на: 20 Септември 2019, 20:26:23 pm »
Само МонБат и Варта ,а се друго е споредно. На моето либе Ауди А4 одкако купив колава и досега не сум менувал акумулатор еве сега 6-тата година се ближи , инаку со Варта акумулутар магнезиумски


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2444 на: 20 Септември 2019, 20:28:50 pm »
Не беа nidzzo за Duracell (меѓу другите)?

Btw, Exide-от (Classic) на Астрата, веќе е 5 и пол години, без никакви знаци на попуштање.

На C2-чето (Carbon Boost), трета година, исто без проблеми.

Sent from my Redmi Note 7