Автор Тема: Анти радари, радар детектори ...  (Прочитано 46106 пати)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #165 на: 30 Август 2016, 23:32:28 pm »
Казна ќе платиш затоа што користиш таков уред а не поради тоа што не сакаш да го отстраниш. Отстранувањето, во случај да те фатат е или од тебе (читај: милом) или на твој товар т.е од другарот жацо (читај: силом).
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #166 на: 02 Септември 2016, 20:50:52 pm »
^^
Сигурен си ?
Цитат
                                                                                      Член 368
(1) Во моторно возило не можат да се користат ниту вградуваат уреди или направи кои имаат за цел попречување на уредот што го користат полициски службеници за мерење на брзината на возилата (анти-радари).
(2) Доколку полициски службеник открие уред, односно направа согласно со ставот (1) на овој член, ќе му нареди на возачот на возилото истиот да го отстрани, а доколку возачот одбие да го стори тоа, уредот односно направата ќе се отстрани на трошок на возачот на возилото.
(3) Прекршочен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност ќе му се издаде на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член.]
http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf
edno e jammer,da nemozat da te izmerat/snimat
drugo e radar detektor sto ti kazuva deka ima radar vo blizinat. radar detektorot pisti i koga kje ja nasocis kolata na benzinska kon avtomatskata vrata(bidejki i tie se otvaraat i zatvaraat so pomos na radar)
jas imam cobra radar detektor, me ima izvadeno nekolku pati.
ednas ne merea, a probaa da me ubedat deka sum vozel brzo. a nemaa dokaz
a drugite pati usporiv na vreme poso uredot signalizirase deka merat so radar.

Koлку го зема радар детектор, и дали сигнализира на новите радари?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #167 на: 02 Септември 2016, 20:52:06 pm »
Казна ќе платиш затоа што користиш таков уред а не поради тоа што не сакаш да го отстраниш. Отстранувањето, во случај да те фатат е или од тебе (читај: милом) или на твој товар т.е од другарот жацо (читај: силом).


За радар детектор има ли парична казна?

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #168 на: 02 Септември 2016, 21:02:30 pm »
^^
Сигурен си ?
Цитат
                                                                                       Член 368
(1) Во моторно возило не можат да се користат ниту вградуваат уреди или направи кои имаат за цел попречување на уредот што го користат полициски службеници за мерење на брзината на возилата (анти-радари).
(2) Доколку полициски службеник открие уред, односно направа согласно со ставот (1) на овој член, ќе му нареди на возачот на возилото истиот да го отстрани, а доколку возачот одбие да го стори тоа, уредот односно направата ќе се отстрани на трошок на возачот на возилото.
(3) Прекршочен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност ќе му се издаде на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член.]
http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf
edno e jammer,da nemozat da te izmerat/snimat
drugo e radar detektor sto ti kazuva deka ima radar vo blizinat. radar detektorot pisti i koga kje ja nasocis kolata na benzinska kon avtomatskata vrata(bidejki i tie se otvaraat i zatvaraat so pomos na radar)
jas imam cobra radar detektor, me ima izvadeno nekolku pati.
ednas ne merea, a probaa da me ubedat deka sum vozel brzo. a nemaa dokaz
a drugite pati usporiv na vreme poso uredot signalizirase deka merat so radar.

Koлку го зема радар детектор, и дали сигнализира на новите радари?
od amazon usa e zemen,280 dolari mislam.
fakja i Ku band ako na toa mislis?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #169 на: 02 Септември 2016, 21:32:21 pm »
^^
Сигурен си ?
Цитат
                                                                                       Член 368
(1) Во моторно возило не можат да се користат ниту вградуваат уреди или направи кои имаат за цел попречување на уредот што го користат полициски службеници за мерење на брзината на возилата (анти-радари).
(2) Доколку полициски службеник открие уред, односно направа согласно со ставот (1) на овој член, ќе му нареди на возачот на возилото истиот да го отстрани, а доколку возачот одбие да го стори тоа, уредот односно направата ќе се отстрани на трошок на возачот на возилото.
(3) Прекршочен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност ќе му се издаде на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член.]
http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf
edno e jammer,da nemozat da te izmerat/snimat
drugo e radar detektor sto ti kazuva deka ima radar vo blizinat. radar detektorot pisti i koga kje ja nasocis kolata na benzinska kon avtomatskata vrata(bidejki i tie se otvaraat i zatvaraat so pomos na radar)
jas imam cobra radar detektor, me ima izvadeno nekolku pati.
ednas ne merea, a probaa da me ubedat deka sum vozel brzo. a nemaa dokaz
a drugite pati usporiv na vreme poso uredot signalizirase deka merat so radar.

Koлку го зема радар детектор, и дали сигнализира на новите радари?
od amazon usa e zemen,280 dolari mislam.
fakja i Ku band ako na toa mislis?


Не сум во тек, само знам дека има различни анти радари кои фаќаат различни радари, па ме интересираше дали функзионира за нашите нови.

 

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #170 на: 02 Септември 2016, 21:45:59 pm »
Казна ќе платиш затоа што користиш таков уред а не поради тоа што не сакаш да го отстраниш. Отстранувањето, во случај да те фатат е или од тебе (читај: милом) или на твој товар т.е од другарот жацо (читај: силом).


За радар детектор има ли парична казна?

Законски не. Само за уреди кои го попречуваат користењето на радарот на милиционерите.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #171 на: 04 Септември 2016, 19:45:29 pm »
Казна ќе платиш ако не го тргне сам, така беше.

казна ке си платиш посекако... а дополнителни пари ке платиш ако не го тргнеш ти, однсоно дојде екипа да го тргне...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #172 на: 04 Септември 2016, 19:56:29 pm »
Не сум во тек, само знам дека има различни анти радари кои фаќаат различни радари, па ме интересираше дали функзионира за нашите нови.

Анти-радар попречува радар на полиција, да не може да те измери со која брзина се движиш и тоа со нашиот закон е забрането.
Радар-детектор не попречува, туку детектира дека пред тебе во одредена далечина има радар, во нашиот закон за радар-детектор ништо не пишува.

Ти што сакаш од овие две ?

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #173 на: 04 Септември 2016, 20:18:20 pm »
Не сум во тек, само знам дека има различни анти радари кои фаќаат различни радари, па ме интересираше дали функзионира за нашите нови.

Анти-радар попречува радар на полиција, да не може да те измери со која брзина се движиш и тоа со нашиот закон е забрането.
Радар-детектор не попречува, туку детектира дека пред тебе во одредена далечина има радар, во нашиот закон за радар-детектор ништо не пишува.

Ти што сакаш од овие две ?
za ova mislam deka zbori, bajagi proizvoditeli se USA i vo USA ne se koristi Ku
`Ku Band is in the 12 to 18 GHz range (Ku is not used in the US, most common is 13.45 in Europe)`
taka da, bajagi USA proizvoditeli ne praat radar detektori so ovoj `band` a pa vo Evropa se koristi pobajagi.
http://www.buyradardetectors.com/blog/2010/04/what_is_x_k_ka_and_ku_radar.aspx
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #174 на: 05 Септември 2016, 17:11:17 pm »
Не сум во тек, само знам дека има различни анти радари кои фаќаат различни радари, па ме интересираше дали функзионира за нашите нови.

Анти-радар попречува радар на полиција, да не може да те измери со која брзина се движиш и тоа со нашиот закон е забрането.
Радар-детектор не попречува, туку детектира дека пред тебе во одредена далечина има радар, во нашиот закон за радар-детектор ништо не пишува.

Ти што сакаш од овие две ?

Мислев за радар детектор.

Отсутен Lucinefer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #175 на: 27 Јули 2017, 23:25:03 pm »
Дечки некои новости околу радар детекториве? Некој да сподели искуство? Сакам да купам па ми треба да соберам емпирија :)

Отсутен Nofear

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #176 на: 27 Април 2018, 16:51:43 pm »
Zdravo,

Dali znae nekoj kade mozam da nabavam Radar Jammer - odnosno radar blokator - koga ke me merat da nemoze da me izmerat ?

blagodaram

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #177 на: 27 Април 2018, 17:08:41 pm »
Zdravo,

Dali znae nekoj kade mozam da nabavam Radar Jammer - odnosno radar blokator - koga ke me merat da nemoze da me izmerat ?

blagodaram

Кога ќе проба да те измери и ќе види дека не му успева, ќе те застане и ќе те казни за се што немаш во кола, една сума сумарум казна и плус за блокаторот

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Анти радари, радар детектори ...
« Одговори #178 на: 31 Јануари 2019, 10:21:02 am »

Интересно да се види.