Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 52694 пати)

Отсутен Andrej93

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #240 на: 16 Декември 2019, 10:15:55 am »
Здраво дечки, барам совет/одговор за ситуација што ми се случи вчера.

Предизвикав сообраќајна несреќа со мала штета на друго возило кое е оштетено вртејќи полукружно на булевар "Трета македонска бригада". Возилото од спротив со цел да не ме удри директно се поткачи на тротоар скина предна десна гума и има оштетување на десната страна (крило, врата). Не викнавме полиција бидејќи вината е целосно моја и се договоривме во понеделник да направиме европски записник.
Денеска се распрашав во мојата осигурителна компанија и ми рекоа дека бидејќи моето возило не е воопшто оштетено, нема да може да се направи европски записник иако јас сум причинителот, но ова го нема никаде написмено дека мора и двете возила да имат матријална штета за да се пополни европски записник.

Прашањето ми е дали постои некој член што го потврдува ова дека двете возила мора да бидат оштетени или е само да ме одвратат од идејата за потполнување на европски записник?

Во врска со исходот од моето искуство, дека доколку нема директен контакт помеѓу возилата, осигурителните компании не го признаваат извештајот без записник од полиција, кој може првично и нема да биде прифатен и ќе мора да се оди преку суд за наплата. Инаку, штетата во целост му беше исплатена на човекот од моја страна.

Фала ви за одговорите и советите, може некој друг ќе му биде полезна оваа информација од "прва рака".

Отсутен Budweiser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 108
  • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #241 на: 21 Декември 2020, 19:44:00 pm »
Decki zdravo.Gledam deka temava podolgo vreme ne e aktivna no sepak sakam da ve prasam nesto.
Pred edna nedela imav soobrakajka(jas sum kriv) viknata e policija napraven e uvid i sega sakam da ve prasam
dali smeam nesto da popravam na moeto vozilo ili kje moram da go cekam zapisnikot od policija da izleze?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #242 на: 21 Декември 2020, 19:57:07 pm »
Валјда штом имаат записник направено, имаат и фотографирано.

Така да, не гледам разлог зошто не би си правел.

Лаички...

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4628
  • Passat B8
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #243 на: 21 Декември 2020, 20:13:45 pm »
Decki zdravo.Gledam deka temava podolgo vreme ne e aktivna no sepak sakam da ve prasam nesto.
Pred edna nedela imav soobrakajka(jas sum kriv) viknata e policija napraven e uvid i sega sakam da ve prasam
dali smeam nesto da popravam na moeto vozilo ili kje moram da go cekam zapisnikot od policija da izleze?
preprasaj si vo tvojata osiguritelna dali sakaat i oni da napravad uvid ili da si go prajs voziloto... imala golema steta ili povredini ? zosto doagala poiicija na uvid?

ps: sega se poveke gledam po ulicive i na bizarni soobrakajki ima plicija se ima nesto smeneto ... ?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Budweiser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 108
  • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #244 на: 21 Декември 2020, 20:18:48 pm »
Ќе напоменам уште еднаш.Јас сум крив за несреќата,имаше материјална штета на моето возило и на тоа што ме удри,но немаше повредени.Полиција доаѓаше зошто материјалната штета беше преголема за да се пополни европски

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #245 на: 21 Декември 2020, 20:57:42 pm »
Бидејќи вината е веќе решена, ти секако дека можеш сам да ја поправаш колата бидејќи осигурителната компанија секако нема да го покрива твојот дел. Освен ако не си каско.

Со лесно нека е, најдобро што е без повредени. Колите ќе се поправат.


п.с. Смени си го никот, име и презиме не е баш соодветно, лични податоци.

Отсутен Budweiser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 108
  • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #246 на: 21 Декември 2020, 21:02:31 pm »
Ti blagodaram na odgovorot.Izgleda zaludno sum cekal do sega..Jas mislev deka treba da cekam zapisnik od policija.Isto i ti blagodaram na sovetot za nikot.Vednas kje go smenam.Pozz

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #247 на: 21 Декември 2020, 21:09:21 pm »
Ако сакаш можеш и да се потврдиш со осигурителната компанија, али 99% сум сигурен.

Се надевам дека другите нема да измислуваат отпосле за некаква повреда.

Отсутен Budweiser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 108
  • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #248 на: 21 Декември 2020, 21:13:03 pm »
I jas mislev deka treba da cekam ama super sto mozam da si ja sredam kolata bez da cekam izvestaj.A za izmisluvanjeto povreda ne mi se veruva zosto ne bese tolku loso kolku sto izgledase.Lugjeto bea zdravi i zivi

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #249 на: 03 Јануари 2021, 00:04:43 am »
не е на одмет да се праша во Осигурителна компанија на виновниот ... таа мислам може дури и да обжали и полициски записник, а башка имаше случки и да ги тужи учесниците на сообраќајката ,, познат случај кога се учукал едниот во куката на  другиот , а по несреќата ја извадиле куката...

Отсутен Citroen-C3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #250 на: 04 Јануари 2021, 14:48:26 pm »
Која е процедурата при сообракајна несрека и пополнување европски извештај? Се пополнува извештајот, се оди со двете возила во осигурувањето, се предаваат документите, извештајот, се сликаат автомобилите од нивна страна.. но што потоа? Дали и кога го добива известувањето причинителот на штетата дека е одобрено барањето и дека ке му се исплати штетата на оштетениот. Која е улогата на причинителот на штетата понатаму?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #251 на: 04 Јануари 2021, 14:51:30 pm »
Причинителот си оди дома. Толку му е работата. Зошто мислиш дека треба да е известен за нешто?

Отсутен Citroen-C3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #252 на: 04 Јануари 2021, 15:00:40 pm »
Причинителот си оди дома. Толку му е работата. Зошто мислиш дека треба да е известен за нешто?
Прашувам. Прв пат ми се случи вакво нешто. Како што пишав погоре веднаш е отидено во осигурувањето и тој дел завршено. Воедно да прашам дали има врска ако возачот не е тој на кого се води возилото( сообракајна дозвола и полиса на осигурување е на друго лице)?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #253 на: 04 Јануари 2021, 15:23:40 pm »
Ај, убаво објасни кој, со кое возило, што направил?

Отсутен Citroen-C3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #254 на: 04 Јануари 2021, 15:28:31 pm »
Ај, убаво објасни кој, со кое возило, што направил?
Јас лично возев, со возилото во сопственост на член на семејство.  Имам удрено друго возило. Настаната мала штета кај другото возило, направен европски извештај и отидено кај осигурителната компанија, предадено документи и сликано од нивна страна.