Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 24599 пати)

Присутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2039
 • Жгл' б гл'б
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #225 на: Ноември 30, 2019, 19:38:46 pm »
Баш мач со две острици :)

И да, само кој за знае унапред да акне на време :)))
Секој има право на месечен циклус.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4719
 • хаУс мајстор
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #226 на: Ноември 30, 2019, 21:04:18 pm »
Преголема е штетата на другото возило за да се режисира наново дешавка.
Биди фер и средете ја колата, исто како он што бил фер и не те однел...
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4142
 • Passat B8
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #227 на: Декември 01, 2019, 00:39:01 am »
osiguritelnite kompanii se ko lesinari, gledaat sto poveke da zemat a pomalce da dadat... i sekogas gledaat nekoj neupaten&zbunet ko ke im dojde da go zaebat...
vo tvojot slucaj toj treba da te demotivira da ne potpolnis europski za da ne plakaat oni, normalno ti potpolnisi i tvrdisi toa sto se slucilo, niv ke gi pritisne negovata osiguritelna i ko popce ke si platat naravno posle podolgo nateganje.

Ti si pricinitel na soobrakajna nezgoda i toa si go tvrdis, ti ne si pricinitel na soobrakajna nezgoda civo vozilo e osteteno za sto oni se somnevaat na sto imaat pravo do sabajle da se somnevaat... :D

Ne im dozvoluvaj oni da ti kazuvaat mnogu mnogu, tuku ti kazi im da kutat i da te slusaat i si ima zakon a oni dali nema da platat ke vidime ;) 
bidi fer kon covekot i osiguritelnite lesinari neka mu platat!!!
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3494
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #228 на: Декември 02, 2019, 07:40:50 am »
Ако е штетата е мала и можиш да си дозволиш плати му на чоекот, да губиш време и нерви за некоја иљадарка не се исплаќа,
ако не, барај кај лимарите или огласи од тумбана кола со скршен браник како твојата, монтирај го, направете сцена во некоја уличка, и пријавете.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5500
 • Бенве сие бенве
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #229 на: Декември 02, 2019, 08:26:11 am »
Исто глупа работа е што доколку камен од нечија кола летне и ти ја скрши шофершајбната и потоа застанете и човекот се согласи да прифати вина европскиот нема да важи

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4659
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #230 на: Декември 02, 2019, 09:10:29 am »
Исто глупа работа е што доколку камен од нечија кола летне и ти ја скрши шофершајбната и потоа застанете и човекот се согласи да прифати вина европскиот нема да важи

Секоја осигурителна гледа при секој можен судар да прогласи дека и двајцата сае виновни и секој да ја плати својата штета, за нив така е најдобро.

Тоа се модерни лешинари.

Зелен картон у Србија 1000 динари, за никаде не им треба освен за кај нас. Само нашиве не потпишуваат некој договор меѓународен со кој би се намалиле значително нивните приходи кога никој не би вадел зелен картон... ЛЕШИНАРИ !

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5547
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #231 на: Декември 06, 2019, 18:24:19 pm »
Клабери, важи европски ако се деси нешо на паркинг? Што ако не?

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4591
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #232 на: Декември 06, 2019, 18:34:46 pm »
Кривична за непознат сторител ;D

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5547
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #233 на: Декември 06, 2019, 18:41:05 pm »
Озбилно прашувам.

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5900
 • Плинаш!!!
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #234 на: Декември 06, 2019, 21:48:33 pm »
Клабери, важи европски ако се деси нешо на паркинг? Што ако не?
Би требало да важи. Прочитај на него сигурно пишува.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4142
 • Passat B8
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #235 на: Декември 06, 2019, 23:12:04 pm »
sto ako se desi? ja otvoril vratata i te cuknal ili sudar imalo??
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4719
 • хаУс мајстор
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #236 на: Декември 06, 2019, 23:18:51 pm »
За европски мора да има две страни кои ќе го потпишуваат извештајот. Обично едната страна ја снемува на паркинг, мава и фаќа магла.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47976
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #237 на: Декември 07, 2019, 07:28:39 am »
Ако го најдеш човекот, ќе важи.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5547
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #238 на: Декември 07, 2019, 10:05:45 am »
Муабетот е ако се сите услови исполнети, две страни, двајцата прифаќаат итн итн

На европскиот ништо не пишува.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4591
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #239 на: Декември 07, 2019, 10:19:57 am »
Не би требало да се прави разлика дали е на паркинг, улица, магистрала.

Пополнувате европски и одите до осигурителната на виновникот на незгодата и таму прават увид на двете возила...
Барем така во кратки црти беше моето искуство :)