Автор Тема: Што ве насмеа денес  (Прочитано 1726084 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11100 на: 09 Декември 2019, 19:00:50 pm »
Абе душички....






Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11101 на: 09 Декември 2019, 19:36:58 pm »
Ти сега и пред 10 години исто наплаќаш кога идеш по свирки?? Дај седни прочитај неколку книги основи на економија па после труби дали нова астра била скапа или евтина. Ова со цениве на форумов више стана канцер.

Па еве ти, како начитан макроекономист,  препорачај ми неколку наслови кои лично си ги прошол.
Во меѓувреме, уживај во малку јутуб часови на темава, а после ако сакаш уште да играме " Кој сака да биде интелектуалец", да продискутираме малку за книгите кои јас сум морал да ги поминам и полагам на оваа тема. Ако?






 
« Последно менување: 09 Декември 2019, 19:50:02 pm Stratro »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11102 на: 09 Декември 2019, 20:03:56 pm »
Абе душички....

Повторно, касниш со вестите. Фабриката во Турција е откажана.

Па еве ти, како начитан макроекономист,  препорачај ми неколку наслови кои лично си ги прошол.
Во меѓувреме, уживај во малку јутуб часови на темава, а после ако сакаш уште да играме " Кој сака да биде интелектуалец", да продискутираме малку за книгите кои јас сум морал да ги поминам и полагам на оваа тема. Ако?

Ама колите се станати поскапи. Никој не го оспорува тоа, и дискутирано е многу пати. И на видеово си кажува - колите се станати помоќни, побрзи, поекономични, поголеми, (значително) побезбедни и со многу, многу повеќе опрема (која, ете, можеби ти ти не ја сакаш, но огромен процент од купувачите ја сакаат). Сакам клима, сакам саглам фарови, сакам паркинг сензори и камера, сакам темпомат (уште повеќе сакам адаптивен темпомат), сакам навигација, итн...

Плус, ќе напоменам повторно - споредување европски и американски цени не е баш правилно - во Америка немаат ДДВ, немаат мал милион други давачки кои ние во Европа ги имаме. Во Америка, Голф почнува од околу 19.000 евра - ама се добива 1.4 TSI со 150 коња, итн. Сигурен сум дека во Европа, Corvette нема да биде 50.000 евра.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11103 на: 09 Декември 2019, 20:16:41 pm »
Не каснам никаде.

Обидот за фабрика во Турција сигурно не беше со цел за Голфот да е поефтин, туку неговото производство ( пардон - склапање) да е поефтино за ВЊ.
Hey, those Dieselgate penalties are not gonna pay by themselves, right?

Независно дали збориме за ЕУ или амерички  пазар, правилата на игра се исти и уубаво објаснети во делот после 5 та минута на видеото, кој не го коментираш,  а во глобала се сведува на следното ( кое го зборам со месеци, години).

1.Колку повеќе гаџетарија ти нудат, ( наместо мотор и перформанси)  толку повеќе имаат и профит за нив самите под изговор дека сега , за разлика од порано, стискаш копче за да отвориш/затвориш заден гепек или мафташ со палецот кон десно во новото БМВ за next song. Цепки.

2.Одредени модели кои проверено добро се продаваат (иако се тотално непотребни како на пример СУВ во ЕУ/камионети во америка ) производителите ги гураат на пазар како со четка низ  ВЦ шоља, самите повлекуваат поголеми трошоци за одржување/поправка/редовен сервис, а тоа значи и поголем cash back за производителите кои ги гураат на пазар, а потоа  (quote) " They laugh all the way to the bank".

2.Во отсуство на соодветна регулатива, денес банките ти нудат автомобилски кредит и до 72 рати само со единствена цел да ти замачкаат очи дека 19.000 евра за Голф 8  со 90 КС не е некоја пара ако месечната рата е ниска. Quote " That`s all what auto dealers talk about - The monthly payment, NOT the total cost of the vehicle" - Нешто што мене лично никогаш никој нема да успее да ми го шитне како трошок.

3. Се додека муштериите се понашаат како онаа на 6:00,  цените и понатаму ќе растат, а ние тука и понатаму ќе се убедуваме дека 19К за 90 КС Ааalmost Тurkwagen е нормална сума.

Примерот со Корветата е само да се долови што реално производител (ако не му е лаком газот) може да понуди на пазарот ...макар и амерички.
« Последно менување: 09 Декември 2019, 20:31:01 pm Stratro »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11104 на: 09 Декември 2019, 20:30:19 pm »
Секако дека фабриките се прават таму каде што е поевтино производството - секоја компанија сака да прави пари, односно да ги намали трошоците. Дизелгејт е фактор, секако, но не толку голем колку што мислиш. Интересно е што продажбата на VW не опадна после дизелгејт. Тоа ти кажува колку (малку) просечнот купувач го интересира тоа.

Ти сакаш мотор и перформанси, огромен процент од (сегашните купувачи) ги интересира гаџетарија, економичност и еколошка прифатливост (не дека сакаат ова последново да ги интересира, туку им е наметнато да ги интересира).

Гаџетарија е соодветно следење на модерните трендови. Не е гаџетарија само во коли - гаџетарија се и телефони, и таблети, и мал милион други работи. Сосема е очекувано дека купувачите ќе ги сакаат истите работи во колите. Ти викаш гаџетарија, јас викам - корисни работи. Автоматско кочење во град, клима, темпомат, хендс-фри за телефон, итн. Прекрасни, секојдневно корисни и практични работи. Отварање гепек на копче е практична работа, командите со гестикулации во BMW се глупост, се согласувам.

За автомобилските кредити - да речеме дека се согласувам, ама кредитите се начин (скоро) секој да може да си купи нова кола. А тоа го гледам како добра работа - помалку загадување, побезбедни коли, итн.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11105 на: 09 Декември 2019, 20:42:16 pm »
Eве и со тајмстемп...
https://youtu.be/3dSjvt0uUNE?t=5m16s

19К за 90КС Голф (или било што слично) не би дал макар и со Кендал Џенер на совозачко.
И смешно ми е кога некој ме убедува во спротивното.
Затоа сме уште во темава. :)




Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11106 на: 09 Декември 2019, 20:44:49 pm »
Конкретно, муабетот тука во видеото е за кросовери, SUV-ја и слични работи. И тука апсолутно се согласувам, мојот став за SUV и сличните е познат.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11107 на: 09 Декември 2019, 20:56:54 pm »
Конкретно муабетот беше пред се почетната цена  на основен мотор на "лидерот во класата," нели? :)
Лидерот во класата диктира и стандарди.... ама диктира и цени.

Што значи утре ВЊ  да реши Голф 8 да се продава за 15К, да видиш како  за 24 часа сите останати од Опел до КИА ќе си ги подберат опашките, ако сакаат да продадат нешто.
Ова е нешто што Влатко никогаш нема да го сфати кога ќе го пишам и трча побрзо да ми реплицира колку кошта Астра во УК. :)

Ама, лаком газ за профит си е лаком и ова важи за се што излегло на пазар во последниве години ...од Волво XC90 од 90.000 евра за обичен 4 цилиндраш од 200 КС, па се до новиов Голф и слични нему. Чест на исклучоци од Елантра (ваљда) па се до C8 Корвета кои се пример дека може и поинаку денес.

А тоа што ВЊ се продава добро и покрај тоа што се и лакоми и лажговци не е нешто со што би се гордеел лично.
Само укажува на плиткиот ментален склоп на просечниот купувач на кој авто салоните трљаат раце со цел да му шитнат 90 КС лим за 19 .000 евра.





Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11108 на: 09 Декември 2019, 20:58:42 pm »
Не се црешите скапи Стратро, ја и ти лошо сме се ожениле.

И перење кола пред 5-6 години имаше и за по 100че, сега 300 е нормална цена.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11109 на: 09 Декември 2019, 20:59:40 pm »
Аха, да, GM „не биле лакоми“.

Мхм, добро. Абе светињи.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11110 на: 09 Декември 2019, 21:06:24 pm »
Во моментов немам подобар пример за bang for buck од Corvette C8.
Ако имаш , сподели.

За исти пари амерот си вози mid-engine supercar со ( нека се) 3 секунди до 100, a eвропскиов "лидер" ти вика за тие пари да возиш Пасат Дизел.
И уште дискутираме...;D



Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11111 на: 09 Декември 2019, 21:10:37 pm »
Не би се дрзнал да го оспорам bang for buck моментот на Corvette.

Мене (субјективно) општо не ми се допаѓа новата Corvette - не ми се допаѓа како изгледа, не ми се допаѓа дека е мид-енџин. Не ми е Corvette. Но нејсе, не го оспорувам bang for buck моментот.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11112 на: 09 Декември 2019, 21:21:46 pm »
Cekam dobar hatch za koj site ke se prasuvaat "How did they pull it off?, kako sto site se prasuvaat denes za C8.

A za osnoven model na bilo sto Golfoidno i 15k mi se mnogu. Koj misli poinaku, siroko mu se otvoreni vratite od avtosalonite. Rekov, na takvi musterii trljaat race proizvoditelite i zatoa uste im odi "dobro" i imaat drskost da baraat 19k za 90 ks.



Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11113 на: 09 Декември 2019, 22:44:21 pm »
во Америка немаат ДДВ, немаат мал милион други давачки кои ние во Европа ги имаме.

Немаат ДДВ ама имаат Sales Tax, што е различен од стејт до стејт (исто и во Канада) ама типично се движи од 9,5 до 24% па се до 39%, зависно од типот на стоката и условите за продажба.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Што ве насмеа денес
« Одговори #11114 на: 09 Декември 2019, 23:08:39 pm »
Чисто за да не се збуни некој и да помисли дека во Америка sales tax би бил 24-39% проценти за коли, еве линк од Edmunds со даноците. Секако, може да има отстапки (си кажуваат и они), ама генерално, највисокиот данок е нешто над 11%.

Огромна разлика од Европските 20-тина проценти.