Автор Тема: Чистење на фарови....  (Прочитано 78021 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #690 на: Мај 22, 2020, 20:06:00 pm »
И си бара да се заштити после сето ова, зошто инаку ќе трае месец дена.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3330
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #691 на: Мај 22, 2020, 20:10:57 pm »
Користев „кит“ од TurtleWax за финалните чекори. Compaund, base coat и sealer.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25388
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #692 на: Мај 22, 2020, 20:23:27 pm »
Богами, 8 саати....

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3330
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #693 на: Мај 22, 2020, 20:35:21 pm »
Богами, 8 саати....

Да да .. додуше во два дена по 4 часа, ама лганица со медитација, карате кид методи и то ...

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5363
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #694 на: Мај 22, 2020, 21:35:30 pm »
http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=1278

Вакво нешто за заштита користиш?

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3330
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #695 на: Мај 22, 2020, 22:03:24 pm »
http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=277

Ова е сетот сосе шмирглички е.

Е сега тие шмиргличките ми се чинеа малку па затоа почнав и рабтев со 800-1200 - 2000, а потоа за краен ефект ги користев третата и четвртата гранлуација што ммногу веројатно е над 2000.

Внатре има  и некоја течност за „подмачкуење“ што ја корситев место вода за шмирглаето со 2000 и следните. Користев и абразивна полир паста пред да влезам со compound-от од комплетот. Basecoat и sealant-от се во вид на марамчиња со кои ги премачкуваш фаровите. Не се комбинирани во други течности.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5363
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #696 на: Мај 22, 2020, 22:22:46 pm »
Сетот е само за 1 пар фарови или има доволно за повеќе?

Едит: по се изглеа не, глеам само 1 пар марамчиња за заштита :)

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3330
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #697 на: Мај 23, 2020, 07:12:22 am »
Овие се прилично големи фарови и ми останаа средства. Ако се решиш за 2 сета без проблем може да ги средиш и заштитиш во иста тура. Но штом ги отвориш марамчињата нема долго дс траат.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #698 на: Мај 26, 2020, 09:13:18 am »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.