Автор Тема: Amortizeri  (Прочитано 42819 пати)

Отсутен simonx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Amortizeri
« Одговори #15 на: 23 Април 2011, 04:11:21 am »
Dark ke se zafrknes ako gi zemes ne se fakaat na kec. imav jas od dvojka stock pa sakav da gi montiram na mojot pa ne se fatia. Gore rogot ne e istiot ne se stegaat isto na kec i dvojka, plus kako sto kaza od 2 ka se podolgi a i treba glavcinata treba da ti  e od dvojka taka da... :)  pozz

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Amortizeri
« Одговори #16 на: 23 Април 2011, 04:27:53 am »
Dark ke se zafrknes ako gi zemes ne se fakaat na kec. imav jas od dvojka stock pa sakav da gi montiram na mojot pa ne se fatia. Gore rogot ne e istiot ne se stegaat isto na kec i dvojka, plus kako sto kaza od 2 ka se podolgi a i treba glavcinata treba da ti  e od dvojka taka da... :)  pozz

Ama ete negovite se upasirani, pa taka da kako vlegle tie, ke vlezat i ovie :)

Отсутен simonx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Amortizeri
« Одговори #17 на: 23 Април 2011, 18:20:17 pm »
Znaci amortizerite, bez uloskata so e mozebi ke se fatat ama komplet vaka so spirala ne se faka ti kazuvam oti sum probuval.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1447
  • no comment at the moment
Одг: Amortizeri
« Одговори #18 на: 24 Април 2011, 10:02:38 am »
Можеби не е место но има врска со амортизерите. Која е улогата на онаа метална цевка што ги поврзува амортизерите (front upper strut brace bar) и дали овде некаде можи да се најди
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Amortizeri
« Одговори #19 на: 25 Април 2011, 12:07:29 pm »
Можеби не е место но има врска со амортизерите. Која е улогата на онаа метална цевка што ги поврзува амортизерите (front upper strut brace bar) и дали овде некаде можи да се најди


Ако е тоа што мислам дека е, што ги поврзува двата амортизери, онда тоа ти е стабилизатор (за помало навалување во кривини)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bad-Gamer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
  • Тркач! Брм брм!
    • Официјален сајт на АКК „Никола Карев“ - Скопје
Одг: Amortizeri
« Одговори #20 на: 25 Април 2011, 18:10:29 pm »
Можеби не е место но има врска со амортизерите. Која е улогата на онаа метална цевка што ги поврзува амортизерите (front upper strut brace bar) и дали овде некаде можи да се најди


Se naogja i kaj nas, no spored mene realno za niz grad ne ti e potrebno, ako nekogas ti se sluci nezgoda mnogu povekje strada kolata nego obicno, ima mnogu drugi raboti sto mozes da gi napravis pred da stavis stutbar. Jas za niz grad poprvo bi stavil unibal na samiot gumen stabilizator so sto go dobivas ona sto ti e potrebno i dovolno za sportska voznja. :)
No more Project Seicento, it is gone forever... :cry:
Race Project Yugo 1150ccm3 - Gr.A so aneks - Nacional Class :)
New Project Clio 2.0 16V Sport is here, going on... :P

Just do it! :P

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Amortizeri
« Одговори #21 на: 26 Април 2011, 00:02:13 am »

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Amortizeri
« Одговори #22 на: 26 Април 2011, 00:59:00 am »

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Amortizeri
« Одговори #23 на: 26 Април 2011, 21:57:06 pm »
Vaka sea najdov covek sto bi mozel da mi gi donese ovie

http://cgi.ebay.com/COIL-OVER-COILOVER-VW-GOLF-MK1-GTI-ADJUST-SUSPENSION-/160570386122?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2562bda6ca

ama me buni pisua za golf GTI sto ima razlika od mojot obicniot ? ? :)

i sto milite vie dobro li ke bide da gi zemam ili ?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Amortizeri
« Одговори #24 на: 26 Април 2011, 22:59:24 pm »

Se naogja i kaj nas, no spored mene realno za niz grad ne ti e potrebno, ako nekogas ti se sluci nezgoda mnogu povekje strada kolata nego obicno, ima mnogu drugi raboti sto mozes da gi napravis pred da stavis stutbar. Jas za niz grad poprvo bi stavil unibal na samiot gumen stabilizator so sto go dobivas ona sto ti e potrebno i dovolno za sportska voznja. :)

sto e ova? Ako go imas napraveno, prati slika, spodeli iskustvo. Sto navistina se dobiva so ova?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Amortizeri
« Одговори #25 на: 27 Април 2011, 00:27:57 am »
Vaka sea najdov covek sto bi mozel da mi gi donese ovie

http://cgi.ebay.com/COIL-OVER-COILOVER-VW-GOLF-MK1-GTI-ADJUST-SUSPENSION-/160570386122?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2562bda6ca

ama me buni pisua za golf GTI sto ima razlika od mojot obicniot ? ? :)

i sto milite vie dobro li ke bide da gi zemam ili ?


За голф доктор ти е 2fast4you, најубаво он ке ти каже... мада ја мислам не би требало да има разлика коа веке идеме Мк1

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Amortizeri
« Одговори #26 на: 27 Април 2011, 00:50:53 am »
i ja taka mislam kec si e kec ajde ke vidam prvin dali e sigurno sa zimanje ova pa ako e ke se rasprasam :)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Amortizeri
« Одговори #27 на: 27 Април 2011, 11:53:00 am »
bi trebalo da gi naracuvam ovie osven ako ne me zaebe coekot sto treba da mi gi donese ........

a sea drugo mi e dali koa ke gi postavam i onaka bez da go soberam federot oni ke si dojdat na visocina kako standardnit amortizeri ? da ne gi stavam i da padne kolata nekoj 40,50 mm

imal li nekoj iskustvo so vakvia mortizeri ?

Отсутен Bad-Gamer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
  • Тркач! Брм брм!
    • Официјален сајт на АКК „Никола Карев“ - Скопје
Одг: Amortizeri
« Одговори #28 на: 07 Мај 2011, 02:19:39 am »
bi trebalo da gi naracuvam ovie osven ako ne me zaebe coekot sto treba da mi gi donese ........

a sea drugo mi e dali koa ke gi postavam i onaka bez da go soberam federot oni ke si dojdat na visocina kako standardnit amortizeri ? da ne gi stavam i da padne kolata nekoj 40,50 mm

imal li nekoj iskustvo so vakvia mortizeri ?

Ne si se obratil ti kaj komsijata! :)
No more Project Seicento, it is gone forever... :cry:
Race Project Yugo 1150ccm3 - Gr.A so aneks - Nacional Class :)
New Project Clio 2.0 16V Sport is here, going on... :P

Just do it! :P

Отсутен Bad-Gamer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
  • Тркач! Брм брм!
    • Официјален сајт на АКК „Никола Карев“ - Скопје
Одг: Amortizeri
« Одговори #29 на: 07 Мај 2011, 02:27:42 am »

Se naogja i kaj nas, no spored mene realno za niz grad ne ti e potrebno, ako nekogas ti se sluci nezgoda mnogu povekje strada kolata nego obicno, ima mnogu drugi raboti sto mozes da gi napravis pred da stavis stutbar. Jas za niz grad poprvo bi stavil unibal na samiot gumen stabilizator so sto go dobivas ona sto ti e potrebno i dovolno za sportska voznja. :)

sto e ova? Ako go imas napraveno, prati slika, spodeli iskustvo. Sto navistina se dobiva so ova?

Slika nemam vo momentov, no ke nabavam denovive, inaku imam napraveno mal milion prepravki na toa moe Yugo skapano, a i na Clioto ima nesto, celo podvozje e so PowerFlex unibali, a pak amortizerite ako ne se lazam se so roll lageri bez nikakva guma. Iskustvoto e nezamenlivo, vo smisol na odnesuvanjeto na kola, deluvanjeto na suspenzijata, no ima mana sto vekje se stanuva kruto i pocnuva malku po malku da krcka da tropa itn.! :) Glavnite pridobivki se, narodski kazano, se da ne ti mrdaat trkalata napred nazad koga ke gi sutnes, da deluva balans-stanglata vo momentot koga e potrebno, volanot da bide konkreten itn.

Moeto iskustvo e deka ako kolata ti e edna i ti e za sekoj den da ne si ja cepkas mnogu mnogu, ako imas nesto za drnkanje togas zasluzuva koliceto edno dobro steganje na prednicata, za niz grad samo PowerFlex-ot bi ti gi preporacal, so metalni caski so roll-lageri na amortizerite i nisto drugo. Ke stavam sliki stom gi slikam, pa ke ti stane pojasno. :)
« Последно менување: 07 Мај 2011, 02:30:27 am Bad-Gamer »
No more Project Seicento, it is gone forever... :cry:
Race Project Yugo 1150ccm3 - Gr.A so aneks - Nacional Class :)
New Project Clio 2.0 16V Sport is here, going on... :P

Just do it! :P