Автор Тема: Средство против замаглување на стакла  (Прочитано 26852 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #45 на: 03 Декември 2012, 22:11:11 pm »
јас и визирот од кацигата и стаклата од колата си ги мачкам со пена за бричење и не ми се замаглиле до сега,иначе имав порано едно средство ми го дадоа при крај беше од Agip и тоа бркаше работа,ама коа се потроши си терам со пена за бричење и брка работа,владе кај нас во коливе многу брзо ја одмаглува шофершајбната не ти е потребно никакво средство
И после ги бричиш стаклата и визирот? ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #46 на: 03 Декември 2012, 22:35:01 pm »
ma ova posle 2 godini pocna vaka da maglat od strana na stanot do togas nemase gajle...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #47 на: 03 Декември 2012, 22:39:06 pm »
Епа веројатно не биле убаво задихтувани и си отишол гасот

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #48 на: 03 Декември 2012, 23:21:50 pm »
A Нуме си платил за да има Аргон помеѓу стаклата? Или само знаеш од муабет?
Оти комплицирана постапка е тоа и ретко во македонија кој прави такви стакла, затоа се доста поскапи.
Обично го вадат воздухот од внатре само.
Ај провери дали имаш внатре прашина, мува, бубачиња.... ако имаш, значи ти влегло воздух.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #49 на: 03 Декември 2012, 23:48:50 pm »
nemet nisto cisti se ko prviot den ...mislam da ne e od tepmeraturnava razlika...
do sega citav na net ...navodno treba da izbegavam zavesi i venecijanki a moite se stalno posle 17-00 zatvoreni pa ke probam i toa iako imase sovet za ventilator na plafon....

Windows are VERY POOR INSULATORS (see note below). The air near the window will be cooler than that in the rest of the sun room simply because of the high rate of heat loss through the window. So, the inner pane of glass is colder than the rest of the room, and condensation forms on that glass. Also, convection plays a part. Air right in front of a window cools and sinks. That's why the condensation typically forms at the bottom of the window; that's where the air is coldest and can hold the least amount of moisture in suspension
Warm air can hold more water vapor than cold air. If the air in most of your house is pretty warm in most places, all the water in the air stays as a vapor. But the air that is touching your windows becomes chilled by the cold glass, which causes some of the vapor to settle out on the window pane. As the air in the room circulates over the windows, more and more water vapor condenses out on the window pane, eventually producing drops or puddles.

se spomenuva i
alkohol
ocet
dehumidifier
folii na prozor...
« Последно менување: 04 Декември 2012, 00:06:52 am NUME »

Отсутен BEST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 270
  • BMW 330D facelift
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #50 на: 04 Декември 2012, 11:45:33 am »
Јас со тоа средството против замаглување од Сонакс (кое е 300 денари во Тинекс, а околу 230-240 во ХУБО) бев презадоволен...
Сега татко ми земал некое евтино (110-130 денари)  средство од хубо кое е под притисок, е од него баш и не сум задоволен, треба да се суши да не речам 24 саати со тоа што треба да ја оставите колата со отворени врати неколку саати за да ветрее иначе е страшно јака хемија и смета на дишење (во буквална смисла на зборот)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #51 на: 04 Декември 2012, 18:00:26 pm »
reseno .. :) samo gi otvoriv venecijanerite i nema poveke kondenzat...mora da cirkulira vozduhot ;)

PS za da ne vi bidat zamrznati staklata nautro, ako nemate garaza, koga ke se vratite od bilo kade so topla kola, ostavete po malce otvoreni prozori, ili izvetrejte ja za da ja oladite vnatresnosta na avtomobilot, kako ne bi se kondenziralo voda po staklata koja nautro ke bide veke mraz, probano i stvarno e taka ;)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #52 на: 04 Декември 2012, 18:04:19 pm »
и после кога ќе влезеш во кола ,КОЧАН! ;D

мене во гаража ми е али ете ги исчистив со алхохол и влажна марамица ако ништо друго барем сега прозорците се беспрекорно чисти :)

Присутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #53 на: 04 Декември 2012, 18:56:46 pm »
Каде може да ми ги поправат задните греачи на стакло во Скопје?

Ни една рецка не ми работи од тоа абдалите кога ќе фатат да бришат при перење на колата...

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #54 на: 04 Декември 2012, 19:00:25 pm »
ionaka ako ti e nadvor ke bide kocan  ;D ;D ;D ;)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #55 на: 12 Јануари 2013, 17:52:06 pm »
Ги поминав сталклата со палома со 96% алкохол, излезе еден тон црнотилаци и не магли, меѓутоа шофершајбната е доста умачкана, дали после со сув микрофибер треба да се помине или што е финтата?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #56 на: 12 Јануари 2013, 18:12:15 pm »
И кај мене некогаш останват траги од бришењето, зависи колку била мокра паломата. Јас ја поминвам уште еднаш со нова палома и не многу намокрена ама да не е ни сува. Пробај ако нејќи пак, пробај со сува дали ќе се исчисти.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #57 на: 12 Јануари 2013, 18:21:27 pm »
јас со крпче ги пребришав

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #58 на: 12 Јануари 2013, 18:23:41 pm »
Аааааа тоа ли е финтата. Моиве паломи беа утопени во алкохол :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Lubenicata

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 716
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #59 на: 12 Јануари 2013, 18:24:57 pm »
Ги поминав сталклата со палома со 96% алкохол, излезе еден тон црнотилаци и не магли, меѓутоа шофершајбната е доста умачкана, дали после со сув микрофибер треба да се помине или што е финтата?

јас со микрофибер после тоа ги поминав ко нови беа....


испробано со алкохол 100% шпиритус и делува ств  пробајте нема да зажалите....фала на нз кој прв кажа горе затоа....:)