Автор Тема: Средство против замаглување на стакла  (Прочитано 26848 пати)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Средство против замаглување на стакла
« на: 29 Ноември 2012, 18:49:06 pm »
Дечки дај да споделиме некое мислење на оваа тема. Денес се изнервирав се набутавме 5 души кај мене во кола, врнеже дожд, стаклата магла :D Климатроникот неможеше да постигне да издува стаклата. Слушнав за некој DIY со лимун ама некако не ми е верно, некое квалитетно средство испробано кај нас на пазарот?
« Последно менување: 29 Ноември 2012, 19:06:10 pm Vladeee »
>>>>><<<<<

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #1 на: 29 Ноември 2012, 18:54:16 pm »
Пробај да ги избришеш со 96% алкохол.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #2 на: 29 Ноември 2012, 18:59:22 pm »
По која логика е бришењето со алкохол?

И јас сакам вакво средство ако има.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #3 на: 29 Ноември 2012, 19:05:46 pm »
Има во продавнициве и бензискиве SONAX и остали некаде околу 300 миљарде, ама дали се ефикасни ?
>>>>><<<<<

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #4 на: 29 Ноември 2012, 19:22:09 pm »
Јас имам пробано 2 средства за та намена, едното ич не го бива, а другото то од Сонакс брка работа некој ден, ама ги остава стаклата измачкани, ако ги пребришиш скрос исто ко да не си нанесол. Го имам појќе од пола е полно, ако го сака некој.


Е сега кај мене спас беше алкохолот и палома, благодарение на Џиџи. Колку шо знам јас алкохолот ги одмрснува стаклата,кои посебно се мрсат ако се пуши внатре, а чисти стакла не маглат, како замастените.  На секои 2 недели ги чистам со алкохол и немам мака од маглење појќе.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #5 на: 29 Ноември 2012, 19:24:42 pm »
Треба да се проба со алкохол, мада јас секое второ перење ги чистам со средство за стакло- ваљда и тоа ги одмрснуе стаклата.
>>>>><<<<<

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #6 на: 29 Ноември 2012, 19:31:12 pm »
Пробај да видиш како излегва црнило  :D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #7 на: 29 Ноември 2012, 19:46:24 pm »
Пробај да видиш како излегва црнило  :D
Ако мислиш никотин од цигари, нема шанси кај мене во кола да се пуши, само ако не и смета воланот во тој случај дозволувам :)
>>>>><<<<<

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #8 на: 29 Ноември 2012, 20:47:27 pm »
Начелно средството против замаглување стакла се вика нов полен филтер. И без клима немам проблеми на двете коли, сеедно колкумина се возеле. Го менувам често, понекогаш и на помалку од година дена. Кога си го сменил?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #9 на: 29 Ноември 2012, 20:49:16 pm »
Начелно средството против замаглување стакла се вика нов полен филтер. И без клима немам проблеми на двете коли, сеедно колкумина се возеле. Го менувам често, понекогаш и на помалку од година дена. Кога си го сменил?

Јас го сменав пред 2 месеци и еве пак магли...

Во кола не се пуши...

Останува да пробам со алкохол...

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #10 на: 29 Ноември 2012, 21:02:32 pm »
Начелно средството против замаглување стакла се вика нов полен филтер. И без клима немам проблеми на двете коли, сеедно колкумина се возеле. Го менувам често, понекогаш и на помалку од година дена. Кога си го сменил?
Изгледа не ди дихтува колата како што треба па заради тоа не се замаглува :) Савим нормална работа е поради влажноста во воздух и топлината на човекјото тело да се замагли стаклото. Полен филтерот го сменив пред 8-9000км, карбонски.
>>>>><<<<<

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #11 на: 29 Ноември 2012, 21:03:42 pm »
Не гледам поврзаност на никотинот со маглењето. Порано чадев во фордчето, сега престанав комплетно. Сеедно, заштитните маски во војска за антимаглење ако добро се сеќавам ги мачкавме со малку сапуница и тоа пристојно функционираше.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #12 на: 29 Ноември 2012, 21:08:33 pm »
И јас го сменив поленот, не беше до него. Само пак ќе ви речам, пробајте со алкохол ништо не ве кошта и пишете, баш сакам да видам дали ќе поможи и кај вас.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #13 на: 29 Ноември 2012, 21:34:25 pm »
Не гледам поврзаност на никотинот со маглењето. Порано чадев во фордчето, сега престанав комплетно. Сеедно, заштитните маски во војска за антимаглење ако добро се сеќавам ги мачкавме со малку сапуница и тоа пристојно функционираше.

Тоа е тоа! Ја како АБХО-вец, може да потврдам дека насапуњано марамче може да спаси работа. Сепак, мислам дека климатизерот во кола би морал да се справи со замаглувањето...кај мене секогаш се справувал.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Средство против замаглување на стакла
« Одговори #14 на: 29 Ноември 2012, 21:43:03 pm »
Правиме муабет во екстремни случаи, коа после фудбал ке се накрцаат 5 души во кола и нема спас. Инаку коа сум сам, нема проблеми со замаглувањето.
>>>>><<<<<