Автор Тема: Замена на свеќици  (Прочитано 42175 пати)

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1308
Замена на свеќици
« на: 27 Ноември 2012, 01:18:15 am »
Што мислите? Во планот на одржување за Lancia Delta 1.4 T-Jet 150 стои дека треба да се заменат свекиците на секои 30.000. Мене ова ми е чудно пошто како што гледам има свекици NGK IKR9F8 кои што се висококвалитетни свекици а воедно и доста скапи. Еднаш веќе ги сменив ама тогаш колата беше во гаранција па немав многу простор за дискусија... Ако некој има искуство со Т-џет нека каже што мисли. И кај може да ги најдам овие?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #1 на: 27 Ноември 2012, 01:25:10 am »
Јас мислам дека треба да ги менуваш како што ти е препорачано во упатството. Сигурно е тоа испитано, тестирано, проверено, па после пак испитано, тестирано и проверено :) Инаку на стилото се менуваат на 80.000 ми се чини, а на алфата на 100.000 и едниот и другиот интервал се предолги за мене :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #2 на: 27 Ноември 2012, 10:30:20 am »
обично иридиум тера повеќе од 45к,сепак провери си ги 30к е краток период за иридиум свеќица

Присутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #3 на: 27 Ноември 2012, 10:49:06 am »
Најсигурно свеќици нарачај си од Англија.

http://www.sparkplugs.co.uk/

Барем ќе знаеш дека се оргинал.

Твојата IKR9F8 е 11.9 фунати (незнам дали со или без ДДВ) и уште најмногу 10 фунти за испорака за 4 свеќици.

Ако решиш од кај нас да купуваш, мислам дека некој тука имаше постирано како да се препознае оргинал НГК свеќица.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #4 на: 27 Ноември 2012, 10:51:34 am »
^^ Овластен сервис. Ќе се изненадиш колку не им се поскапи свеќиците од малопродажба.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #5 на: 27 Ноември 2012, 10:52:33 am »
^^ Овластен сервис. Ќе се изненадиш колку не им се поскапи свеќиците од малопродажба.
ова е точно,дури може да се и поефтини него во малопродажба

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1308
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #6 на: 29 Ноември 2012, 01:12:57 am »
Ги порачав свеќиците, 3000 ден ќе ме коштаат. Во сервис прашав ме моткаше му требало број на шасија да види пошо неможел така да ми каже.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #7 на: 29 Ноември 2012, 07:25:09 am »
Не те моткал, по број на шасија точко ќе види кој модел на свеќици треба. На пример, Стило 1.4 16v од 2004 и од 2005 година имаат различни свеќици. Секогаш кога прашуваш за било што, имај си го VIN бројот со тебе.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #8 на: 29 Ноември 2012, 09:35:56 am »
И јас мислам дека е малце 30к за квалитетни свеќици. Иначе можеш да провериш со некоја алатка за дијагностика колку добро палат свеќиците, како на пример со ELM OBD2 to Bluetooth адаптер и смартфон со андроид и соодветна програма. Преку конситуцијата на изидувните гасови може да се дознае дали свеќиците палат како што треба или не.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #9 на: 29 Ноември 2012, 09:44:15 am »
ЕLM е чудо...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #10 на: 29 Ноември 2012, 09:48:17 am »
Маршер, ај твој коментар за ова што го пишав ПЛС. Во една од апликациите за дијагностика за андроид во hints пишува дека според издувот може да се види дали свеќиците се добри. Ти што мислиш?

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #11 на: 29 Ноември 2012, 09:51:42 am »
Може доколку се друго е во ред...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #12 на: 29 Ноември 2012, 09:58:05 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #13 на: 29 Ноември 2012, 10:01:38 am »
Јас мислам дека треба да ги менуваш како што ти е препорачано во упатството. Сигурно е тоа испитано, тестирано, проверено, па после пак испитано, тестирано и проверено :) Инаку на стилото се менуваат на 80.000 ми се чини, а на алфата на 100.000 и едниот и другиот интервал се предолги за мене :D

Ја големите ги сменив на 60 000 км, една заебаваше, малите уште се фабрички. Ваљда не се запечени  ::)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Замена на свеќици
« Одговори #14 на: 29 Ноември 2012, 10:25:25 am »
На малите може и зазорот да им го провериш-подесиш со шпиунки, да потрајат уште некое време :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.