Автор Тема: Ceradi za koli  (Прочитано 20160 пати)

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6875
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #45 на: Август 07, 2017, 11:25:28 am »
колку време од прилика треба да се намести церадата?

сакам да си земам една за додека сум на работа да не ми ја гори сонце колата зошто немам нигде сенка, само незнам дали е практично покривај и вади секој ден...

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20166
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #46 на: Август 07, 2017, 11:31:54 am »
Не знам ни колку е добро и/или препорачливо, наместо да ја пече сонце, да се динста у церада. Мислам дека нема да ти биде нешто посвежа колата од аспект на температура, а од друга страна, не знам дали и колку е добротворно за лакот, бојата, пластиките итн итн. да се кува под церада (*.

*) Ако се работи за онаква „навлака церада“, која ја прекрива цела кола.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6875
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #47 на: Август 07, 2017, 11:37:24 am »
па за таква мислам цела што покрива..

не ми е толку за температурата внатре колку што сакам да го намалам директното зрачење од сонце баш поради пластиките

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20166
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #48 на: Август 07, 2017, 11:56:50 am »
Шо знам.. Може ќе го намалиш директното зрачење, ама па мислам дека значително ќе ја зголемиш температурата. Не знам тоа дали и колку влијае на самото возило. Јас лично, не би ставал церада на 50 степена. Би ставил нешто преку шофершајбна (рефлектирачка фолија или нешто слично), колку да се заштитат тие пластики, и да не е изгор воланот кога ќе влезеш внатре, ама не би правел увијач од колата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Gabau

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #49 на: Август 07, 2017, 12:44:01 pm »
Јас користам церада само за горниот дел (кров и стакла) од Џамбо ја земав и врши работа. Внатре пак е топло ама седишта и остали работи не се врели пошо не се изложени дирекно на сонце.


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20147
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #50 на: Август 09, 2017, 11:24:49 am »
Церада летово се става за да заштитиш лак, боја, кедери , гуми, кожа и ентериер од сонце.
Не за да ти биде поладно внатре.

Јас ставам целосна церада, но ги оставам прозорите подотворени, за да диши колата внатре колку толку.

колку време од прилика треба да се намести церадата?

сакам да си земам една за додека сум на работа да не ми ја гори сонце колата зошто немам нигде сенка, само незнам дали е практично покривај и вади секој ден...

Се става за  60 секунди.
Вади - ставај секој ден...тоа ти е...ако ти стало до колата, ќе се навикнеш.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6875
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #51 на: Август 09, 2017, 11:27:00 am »
за тоа ми треба и мене, дури сум на работа за после не ми треба имам гаража

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20147
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #52 на: Август 09, 2017, 11:28:16 am »
за тоа ми треба и мене, дури сум на работа за после не ми треба имам гаража

Само да не ти ја здипли некој...

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6875
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #53 на: Август 09, 2017, 11:31:47 am »
не на затворен паркинг сум само нема едно ебано место под сенка, оставам прозори обавезно отворени по 2-3цм ама таа фолијата напред мислам дека е малце, ми треба нешто за цела кола

едиствено ме плаши тоа што вика велештрумф да не напраам полошо

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20147
Одг: Ceradi za koli
« Одговори #54 на: Август 09, 2017, 11:51:20 am »
Верувај , нема да направиш ништо полошо, само ќе ја заштитиш..
Сонцево не е заебанција.