Автор Тема: Совет за часовник  (Прочитано 187481 пати)

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Совет за часовник
« Одговори #855 на: 17 Април 2019, 10:44:39 am »
Дечки препорачајте каде да се смени батерија на некој саатџија?

Бев во mytime, сервисот го префрлале на нова локација, 2 недели треба да го оставам саатот. Сакам одма да се заврши па ако може некоја препорака.

Фала однапред

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #856 на: 17 Април 2019, 11:13:26 am »
Ѓорче, објектот до пазарчеро. Одличен, внимателен саатчија.

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Совет за часовник
« Одговори #857 на: 17 Април 2019, 11:21:15 am »
Фала @zeroSignal

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Совет за часовник
« Одговори #858 на: 17 Април 2019, 11:28:40 am »
Дечки препорачајте каде да се смени батерија на некој саатџија?

Бев во mytime, сервисот го префрлале на нова локација, 2 недели треба да го оставам саатот. Сакам одма да се заврши па ако може некоја препорака.

Фала однапред

каква глупост...

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Совет за часовник
« Одговори #859 на: 17 Април 2019, 11:36:06 am »
Дечки препорачајте каде да се смени батерија на некој саатџија?

Бев во mytime, сервисот го префрлале на нова локација, 2 недели треба да го оставам саатот. Сакам одма да се заврши па ако може некоја препорака.

Фала однапред

каква глупост...

Така ми рекоја, биле многу во гужва.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Совет за часовник
« Одговори #860 на: 17 Април 2019, 11:36:40 am »
Па и со цените за промена на батерија како се расфрлаат. Отидов во салонот во Битола да сменувам батерија на Касио, 1500 денари ми викаат. Си се поднасмевнав и си реков во умот:
- Што се лигушиш, однеси си го сатот кај сатџијата со 40 годишна традиција.
Го однесов, 1 минута, 150 денарчиња, ајт со здравје.

Овие во Мај Тајм хуруршки зафат да не му прават, со анестезии, па интензивна нега...

Брат ми има спомнато дека сменува батерии на Зелен пазар тука во Скопје, појма неам дали има некој сатџија или на некоја тезга.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Совет за часовник
« Одговори #861 на: 17 Април 2019, 11:44:54 am »
Има двајца браќа близнаци држат тезга и мењаат батерии на лице место. Ок се дечките, сум мењал кај нив. Ова со мајтајм е забегување скроз, ниту прават нешто посебно ниту па се некојси сервис, обични препродавачи на бижутерија, бреееј ме напнаа сега. Продаваат саат 3000 денари и замена на батерија, 1500. Златен Омега во чаршија и писмена гаранција ти дава за батеријата и нема драми со чекање и се.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Совет за часовник
« Одговори #862 на: 17 Април 2019, 11:52:03 am »
^Со Омега имам супер искуство.

Тој во Ѓорче е еден од ретките во МКД со профи алат. Секој вид саат може да го отвори и среди. Педантерија ептен.

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Совет за часовник
« Одговори #863 на: 17 Април 2019, 11:58:38 am »
Па и со цените за промена на батерија како се расфрлаат. Отидов во салонот во Битола да сменувам батерија на Касио, 1500 денари ми викаат. Си се поднасмевнав и си реков во умот:
- Што се лигушиш, однеси си го сатот кај сатџијата со 40 годишна традиција.
Го однесов, 1 минута, 150 денарчиња, ајт со здравје.

Овие во Мај Тајм хуруршки зафат да не му прават, со анестезии, па интензивна нега...

Брат ми има спомнато дека сменува батерии на Зелен пазар тука во Скопје, појма неам дали има некој сатџија или на некоја тезга.


И мене слично ми се случи, заборавив да напишам претходно. Ми вика од 300 до 1500 е батерија. И викам добро, а за овој саат колку ќе биде батеријата? Ми вика, не знам тоа во сервис ќе видат кога ќе го отворат. Значи и да ти речат 1500 после сервис пак мораш да платиш зошто смениле батерија. Ги мрзи да прогуглаат и да видат тип на батерија и да ти кажат одма колку ќе чини.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совет за часовник
« Одговори #864 на: 17 Април 2019, 12:19:08 pm »
Аман бе, имам пет саати, два Едифис, Џи-Шок, Касио и Сеико, промена на батерија повеќе од 200 денари неам палтено.

До каде ја дотеравме, и на каде одиме?

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Совет за часовник
« Одговори #865 на: 17 Април 2019, 14:46:22 pm »
А совет за стари саати Breitling и HEUER каде да се однесат на сервис, не се користени 25 години. Едниот е со батерија а другиот е механички.
Во Божиновски ми побараа по 3.000 денари за да ги отворат и да ми кажат дали се ОК или не.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Совет за часовник
« Одговори #866 на: 17 Април 2019, 15:01:21 pm »
А совет за стари саати Breitling и HEUER каде да се однесат на сервис, не се користени 25 години. Едниот е со батерија а другиот е механички.
Во Божиновски ми побараа по 3.000 денари за да ги отворат и да ми кажат дали се ОК или не.

Во Божиновски. Нема друг а цените се тие, наложени од самите брендови. Пробај и кај Омега во чаршија, таму дефинитивно ке поминеш поефтино ама он е сепак маалски саатчија и ке потрае сервисот.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Совет за часовник
« Одговори #867 на: 17 Април 2019, 21:26:56 pm »
А совет за стари саати Breitling и HEUER каде да се однесат на сервис, не се користени 25 години. Едниот е со батерија а другиот е механички.
Во Божиновски ми побараа по 3.000 денари за да ги отворат и да ми кажат дали се ОК или не.

Во Божиновски. Нема друг а цените се тие, наложени од самите брендови. Пробај и кај Омега во чаршија, таму дефинитивно ке поминеш поефтино ама он е сепак маалски саатчија и ке потрае сервисот.
Фала ти, ќе ги однесам да ги види дали има надеж да проработат.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Одг: Совет за часовник
« Одговори #868 на: 30 Април 2019, 13:53:26 pm »
Аман бе, имам пет саати, два Едифис, Џи-Шок, Касио и Сеико, промена на батерија повеќе од 200 денари неам палтено.

До каде ја дотеравме, и на каде одиме?

Признај дека ти беше за саатите, не за толку колку си платил  :-X :P

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совет за часовник
« Одговори #869 на: 30 Април 2019, 15:37:06 pm »
Не те разбирам..