Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 963486 пати)

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 376
@trkalo фала за инфо. Кои бренд пелети ги користиш и колку кошта вреќа?
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
минатата сезона Алпин од Пехчево мислам, оваа некои српски Био енерџи црвени вреќи. Мислам 200денара по вреќа 15кг

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Речиси 80.000 денари за грејна сезона?
Замисли да имаш изолација...

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
И јас ставив лани парно на пелети. Немаме изолација. За иста површина мои роднини користат приближно упола од тоа што трошиме ние за греење.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Ставај изолација наместо БМВ.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Ставај изолација наместо БМВ.
Годинава пред зимото обавезно ќе се прави. Мала е куќичката ќе ја средат одма за 2-3 дена.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Ја 4 типа пробав, и заклучив дека Шишарка А2 се најтоп за термофлукс 25кв што јас го имам, баш во понеделникот ми донесоа 2 палети 156 вреќи по 15кг, по цена од 184ден. за вреќа. Минатата сезона потрошени 130 вреќи, ефективно греена квадратура 140м². 8цм 20кг усјепор стиропор со пластичен абрив надвор, внатре малтер.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
А бе сега греете?!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Верувал или не, денес на работа греев.
Ја вклучив климата и излегов, кога се вратив што да видам...заборавив да сменам од греење на ладење ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Ахахаха :D Среќа, си го подоладил малку надворешниов воздух, иначе 40-ка ќе пукнеше под сенка денес :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bozooo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 44
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?
+1 ми треба климиче за во канцеларија. Околу 19 квадрати.. препораки што марка итн.. ?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Јас во средата дома наместив gree lomo lc. Ке греам и ладам околу 25 квадрати со неа. Моментално им е на акција 20990 ден.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Pred nekoj den zemav Vivax acp-12ch35AERI  klima,sega cekam montaza ce vidime kako ce se pokaze.Inaku ce ja koristam vo salon od okolu 32 kv.


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?
+1 ми треба климиче за во канцеларија. Околу 19 квадрати.. препораки што марка итн.. ?

Ако бараш квалитет земи си даикин https://www.icsgroup.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0/daikin-ftxb-c-r-410/
ако платис онлајн цената со монтажа е 35.207, услужливи и брзи се и монтерите ептен професионално си ја вршат работата,
само не зимај кинеско пререкламирано срање како грее, со спецификации мислиш спејс шатл е, услугата им е никаква, преарогантни и непрофесионални се  :)