Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 434122 пати)

Отсутен masterwu

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 344
@trkalo фала за инфо. Кои бренд пелети ги користиш и колку кошта вреќа?
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен trkalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
минатата сезона Алпин од Пехчево мислам, оваа некои српски Био енерџи црвени вреќи. Мислам 200денара по вреќа 15кг

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4795
Речиси 80.000 денари за грејна сезона?
Замисли да имаш изолација...

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
И јас ставив лани парно на пелети. Немаме изолација. За иста површина мои роднини користат приближно упола од тоа што трошиме ние за греење.

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 795
Ставај изолација наместо БМВ.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Ставај изолација наместо БМВ.
Годинава пред зимото обавезно ќе се прави. Мала е куќичката ќе ја средат одма за 2-3 дена.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1429
Ја 4 типа пробав, и заклучив дека Шишарка А2 се најтоп за термофлукс 25кв што јас го имам, баш во понеделникот ми донесоа 2 палети 156 вреќи по 15кг, по цена од 184ден. за вреќа. Минатата сезона потрошени 130 вреќи, ефективно греена квадратура 140м². 8цм 20кг усјепор стиропор со пластичен абрив надвор, внатре малтер.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38850
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
А бе сега греете?!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4795
Верувал или не, денес на работа греев.
Ја вклучив климата и излегов, кога се вратив што да видам...заборавив да сменам од греење на ладење ;D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38850
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Ахахаха :D Среќа, си го подоладил малку надворешниов воздух, иначе 40-ка ќе пукнеше под сенка денес :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bozooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 33
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?
+1 ми треба климиче за во канцеларија. Околу 19 квадрати.. препораки што марка итн.. ?

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5934
 • Плинаш!!!
Јас во средата дома наместив gree lomo lc. Ке греам и ладам околу 25 квадрати со неа. Моментално им е на акција 20990 ден.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1617
 • Opel Astra 2.0 DI
Pred nekoj den zemav Vivax acp-12ch35AERI  klima,sega cekam montaza ce vidime kako ce se pokaze.Inaku ce ja koristam vo salon od okolu 32 kv.


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен fcwizard

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 46
Здраво, барам препорака за буџет клима , станот е околу 60 квадрати, а собата каде би се монтирала е околу 20, искуства?
+1 ми треба климиче за во канцеларија. Околу 19 квадрати.. препораки што марка итн.. ?

Ако бараш квалитет земи си даикин https://www.icsgroup.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0/daikin-ftxb-c-r-410/
ако платис онлајн цената со монтажа е 35.207, услужливи и брзи се и монтерите ептен професионално си ја вршат работата,
само не зимај кинеско пререкламирано срање како грее, со спецификации мислиш спејс шатл е, услугата им е никаква, преарогантни и непрофесионални се  :)