Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 434119 пати)

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2403
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4410 на: Септември 21, 2020, 09:08:29 am »
Другар сеа брзо зема самсунг топлотна пумпа од 16KW со три внатрешни единици за ладење. Инсталација за парно веќе имаше. Мислам плате околу 7-8 илјади евра.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4411 на: Септември 22, 2020, 13:33:44 pm »
има ли шанси за ваква математика, реално  :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10159
 • Архитект
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4412 на: Септември 22, 2020, 13:41:19 pm »
Да.
50еур месечно за греење само.
Со одлична изолација и штедлив систем, да. Без проблем.

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2999
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4413 на: Септември 22, 2020, 14:07:06 pm »
1 евро на ден не е 50 евра месечно.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4414 на: Септември 22, 2020, 14:12:03 pm »
Просек 30 евра за цела грејна сезона рачунале. Значи по месеци грубо вака земале:
Окт   10
Ное   20
Дек   50
Јан   70
Феб   20
Мар   10

               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4415 на: Септември 22, 2020, 14:13:16 pm »
знам дека е стварно економично ама за 1800-1900 денари 100м2 да грееш зимоска некако ми е чудно,
затоа прашувам од искуство да кажете како доаѓа на квадрат
инаку сега рачунам за парното дома на БЕГ ми доаѓа 67 денари на ден

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4416 на: Септември 22, 2020, 14:15:12 pm »
Кој вика дека е 1800 за зимоска? Тоа е за есеноска и за пролетска. За Јануари ќе е дупло. Ама просекот ќе е тој за грејната сезона. Секако инвестицијата е доста голема, и тоа да не заборавиме.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4417 на: Септември 22, 2020, 14:26:13 pm »
Кој вика дека е 1800 за зимоска? Тоа е за есеноска и за пролетска. За Јануари ќе е дупло. Ама просекот ќе е тој за грејната сезона. Секако инвестицијата е доста голема, и тоа да не заборавиме.

ни се преклопија одговорите  ;)
коментирам конкретно за текстот во рекламата
а твојот пример по месеци е логичен и реален
а мојава математика за парно (заборавив да напишам)
ја правев за 43м2 грејна површина со вкупни сметки на годишно ниво во износ од 12 000 денари
поделено на 6 месеци кога реално е грејна сезона

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16008
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4418 на: Септември 28, 2020, 13:39:16 pm »
100 квадрата греење, и со најдобра изолација, ни 30 ни 50 еура не се, па макар ја набавил нај добрата топлинска пумпа... Уствари, може таа цифра, ако грееш по 3-4 саати дневно...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10159
 • Архитект
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4419 на: Септември 28, 2020, 13:59:07 pm »
Јас плаќам од прилика толку. 2200 ден месечно.
Комшија од преку улица во понова зграда, за 82м2 плаќа 1600 ден месечно.

Не да сме стоплени. По кратки шетаме цела зима.

Присутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2378
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4420 на: Септември 28, 2020, 16:52:39 pm »
има ли шанси за ваква математика, реално  :)
Овие се тие што го заразија пола Карпош со корона и после уште некое срање направија.

Ич не заслужуваат некој да им остави пари.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4421 на: Септември 28, 2020, 17:10:22 pm »
Значи сега се прележани
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 726
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4422 на: Септември 28, 2020, 17:58:12 pm »
Некој да ми каже колку квадрати опслужува климава зошто колку што гледам не можам да видам
http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2019/02/Tide-2019.pdf

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 406
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4423 на: Септември 28, 2020, 18:49:42 pm »
4 различни модели има на каталогов со различен капацитет.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 726
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4424 на: Септември 28, 2020, 19:26:15 pm »
4 различни модели има на каталогов со различен капацитет.

2.6kW  taa