Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 404796 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38407
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4020 на: Декември 04, 2019, 18:47:42 pm »
MIslenje ako nekoj ima iskustvo so inverterov? Cisto mi treba mislenje dali postignuva da zagree 80m2 so izolacija so se i visina na tavan od 3 metri.

http://timcomputers.mk/product/911c0894
Јас имам ВЕКО не-инвертер со слична моќност 24000btu ладење, 26000btu греење, не е проблем да загрееш толкава просторија на оваа надворешна температура. Но, штом дојде блиску до 0, или ако е влажно времето, често оди во дефрост и ќе ти треба дополнително греење.
Бидејќи мојата е високо монтирана, некаде на 3.5м над патосот од дневната, и греам отприлика толкав простор,  иако малку подруга конфигурација е од отворен простор со таван 3м, сепак се слични работите, па може да ти кажам дека за ефикасно греење ќе ти треба: 1. инвертер, или два помали; 2. парапетен, односно конзолен уред.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 807
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4021 на: Декември 04, 2019, 22:14:11 pm »
Другари, дајте совет како би требало да се подеси Vivax ACP-18CH50AERI/I2, дедово ја купи и ми вика ќе ја откорнам и фрлам од прозор, те топло те млако дува, никако да и го погоди сетингот за греење?!
Иначе ја користи во соба со околу 20м2 и со 3м плафон (во зграда со солидна изолација на ѕидови и со нови пвц прозори), високо поставена, понекогаш со отворена врата право пред климата кон помала соба.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47404
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4022 на: Декември 05, 2019, 06:54:33 am »
Фенот на ауто, трмпература 23, нсдоле да дува.

Иако бајаги е јака за 20м2 таа...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Azriel

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 568
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4023 на: Декември 05, 2019, 15:30:13 pm »
MIslenje ako nekoj ima iskustvo so inverterov? Cisto mi treba mislenje dali postignuva da zagree 80m2 so izolacija so se i visina na tavan od 3 metri.

http://timcomputers.mk/product/911c0894
Јас имам ВЕКО не-инвертер со слична моќност 24000btu ладење, 26000btu греење, не е проблем да загрееш толкава просторија на оваа надворешна температура. Но, штом дојде блиску до 0, или ако е влажно времето, често оди во дефрост и ќе ти треба дополнително греење.
Бидејќи мојата е високо монтирана, некаде на 3.5м над патосот од дневната, и греам отприлика толкав простор,  иако малку подруга конфигурација е од отворен простор со таван 3м, сепак се слични работите, па може да ти кажам дека за ефикасно греење ќе ти треба: 1. инвертер, или два помали; 2. парапетен, односно конзолен уред.

Fala na informaciite najverojatno ke odam na edna 5.5 inverter.
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1599
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4024 на: Декември 07, 2019, 00:02:56 am »
Другари, дајте совет како би требало да се подеси Vivax ACP-18CH50AERI/I2, дедово ја купи и ми вика ќе ја откорнам и фрлам од прозор, те топло те млако дува, никако да и го погоди сетингот за греење?!
Иначе ја користи во соба со околу 20м2 и со 3м плафон (во зграда со солидна изолација на ѕидови и со нови пвц прозори), високо поставена, понекогаш со отворена врата право пред климата кон помала соба.
Jas ja imam istata samo 12 ka, podesi ja preku dalecinskoto na prvoto kopce levo najgore pisuva MODE i odi na predposlednata opcija heat, znaci ne na auto , i stavija na 28 primer temperatura na dlecinskoto i treba da korni :D .....I da napomenam treba da pocekas duri da pocni da gree nekoj si minuta-dve... Trebalo pomala da zeme za taa prostorija, mnogu e snazna za 20m2 mozebi za toa isklucuva ako brgu ja postignuva temperaturata togas duva mlako ....

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4525
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4025 на: Декември 07, 2019, 00:08:31 am »
Другари, дајте совет како би требало да се подеси Vivax ACP-18CH50AERI/I2, дедово ја купи и ми вика ќе ја откорнам и фрлам од прозор, те топло те млако дува, никако да и го погоди сетингот за греење?!
Иначе ја користи во соба со околу 20м2 и со 3м плафон (во зграда со солидна изолација на ѕидови и со нови пвц прозори), високо поставена, понекогаш со отворена врата право пред климата кон помала соба.
Jas ja imam istata samo 12 ka, podesi ja preku dalecinskoto na prvoto kopce levo najgore pisuva MODE i odi na predposlednata opcija heat, znaci ne na auto , i stavija na 28 primer temperatura na dlecinskoto i treba da korni :D .....I da napomenam treba da pocekas duri da pocni da gree nekoj si minuta-dve... Trebalo pomala da zeme za taa prostorija, mnogu e snazna za 20m2 mozebi za toa isklucuva ako brgu ja postignuva temperaturata togas duva mlako ....
Мииислам дека има некоја опција i-feel или како и да беше и дека температурата ја мери на даљинското како поверодостојна од таа горе кај единицата.

Е сега ако даљинското е ставено на место кај што дува да не го буни тоа па да искључува и дува млако... само нагаѓам.

Отсутен Festool

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 137
 • woodworker
  • Drvodelec.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4026 на: Декември 10, 2019, 11:18:46 am »
Препорачајте греалка за купатило околу 4м2. По можност да има и држач за крпи. Ја гледам оваа http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10174_10180&product_id=66787

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4114
 • Passat B8
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4027 на: Декември 17, 2019, 00:10:03 am »
na vaka zagaden vozduh da se gree na kliima neli zamirisuva sobata na "cist" vozduuh !!?? :)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2316
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4028 на: Декември 17, 2019, 00:20:13 am »
Климата не влечи воздух од надвор па да мириса.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4114
 • Passat B8
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4029 на: Декември 17, 2019, 00:21:26 am »
:D mene mi mirisa, dali e nesto na psiholoka baaaaza neznamm ...   :P
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4191
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4030 на: Декември 17, 2019, 00:35:55 am »
Тоа од хризантемите ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47404
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4031 на: Декември 17, 2019, 02:30:00 am »
Ручекот загорел.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5884
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4032 на: Декември 17, 2019, 08:07:04 am »
Другари, дајте совет како би требало да се подеси Vivax ACP-18CH50AERI/I2, дедово ја купи и ми вика ќе ја откорнам и фрлам од прозор, те топло те млако дува, никако да и го погоди сетингот за греење?!
Иначе ја користи во соба со околу 20м2 и со 3м плафон (во зграда со солидна изолација на ѕидови и со нови пвц прозори), високо поставена, понекогаш со отворена врата право пред климата кон помала соба.

Не се сеќавам некој со Vivax inverter у последно време да сподели позитивно искуство, а најчесто слушам муабети како залудно си ги фрлиле парите. И истото го имам осетено кај другар кој што се грее на Vivax Inverter, односно повеќе се нервира одошто се грее.
Од мене доби совет да купи проверен бренд за греење, Тошиба, Даикин, Мици, Фуџицу, па Кериер, Хаиер и остали... Но он сакаше да има црна, па запна да си земе Vivax и многу е незадоволен. Климата е пуштена нонстоп на 30 и никако не стигнува да ја затопли просторијата. Вентилаторот на нај јако, најслабо, ауто, ништо... Јас ако ја пуштам на 30 Тошибата ке треба со УВ фактор да се мачкам, а не да ставам плус панелка како дополнително грејно тело, и тоа не една него две.
Али јбга, сиромавиот дупло плаќа.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 807
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4033 на: Декември 17, 2019, 09:19:22 am »
@SaleSk је*и га, јас да ја купував немаше никогаш да земам вивакс, а и колку што рабрав не била нешто најефтина

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5009
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4034 на: Декември 17, 2019, 10:26:05 am »
3 Vivax, 2 AERI edna AEVi site si  brkaat rabota.

AEVIto dodusa samo vo potopli meseci zs parnoto si raboti non stop.
A drugite 2 si great odlicno 35kv i 50kv.

Samo znam deka ima los muabet za AEVI a deka Vivax se zema AERi samo.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!