Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 429447 пати)

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1411
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3915 на: Август 20, 2019, 20:39:43 pm »
25kw јас го платив минатата година 1500€ со попуст, за поголемиот мислам дека беше околу 1750€, ама не сум сигурен.

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3916 на: Август 20, 2019, 20:53:06 pm »
pelling 8-25 kw – 96.690 денари
pelling 11-35 kw – 109.690 денари
pelling 13-40 kw – 116.490 денари
pelling 17-50 kw – 128.490 денари
pelling 25-75 kw – 174.390 денари
pelling 33-100 kw – 200.890 денари


Мултисплит немам размислувано, а и брат ми сака да е парно. Да е само мое јас да одлучувам сам.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5435
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3917 на: Август 21, 2019, 00:10:51 am »
Pameten decko e brat ti  ;)

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 775
 • Cruze LS+ 1.8
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3918 на: Август 21, 2019, 21:07:46 pm »
pelling 8-25 kw – 96.690 денари
pelling 11-35 kw – 109.690 денари
pelling 13-40 kw – 116.490 денари
pelling 17-50 kw – 128.490 денари
pelling 25-75 kw – 174.390 денари
pelling 33-100 kw – 200.890 денари


Мултисплит немам размислувано, а и брат ми сака да е парно. Да е само мое јас да одлучувам сам.


I hrvatskite centrometal gi falat.Cenite se slicni.Koja e razlikata vo kvalitet na denesno vreme e tesko da se kaze

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4749
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3919 на: Септември 18, 2019, 15:57:22 pm »
Домаќинствата кои ќе добијат 100 процентна субвенција за купување  инвертер клими ќе мора да ги предадат во општината каде живеат печките и шпоретите на дрва. Граѓаните ќе бидат обврзани написмено да гарантираат дека повеќе нема да користат огревно дрво и дека ќе дозволат по извесен период инспектори да извршат проверка во нивните домови,  дали го почитуваат договорот. Оние кои ќе го прекршат Законот ќе добијат санкција од државата. Иако грејната сезона започнува за помалку од еден месец, надлежните сметаат дека мерката не е задоцнета, а причината зошто сега се промовира се финансиските средства.

https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b8%d0%bd%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d1%81%d1%83%d0%b1%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d0%b8/

Не најдов само дали 1.000 еур се за една клима или за повеќе (што би било логично) кој сака да може една да земе поквалитетна или 3 Вивакс и сл. за секоја соба по една.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3920 на: Септември 18, 2019, 16:18:11 pm »
Домаќинствата кои ќе добијат 100 процентна субвенција за купување  инвертер клими ќе мора да ги предадат во општината каде живеат печките и шпоретите на дрва. Граѓаните ќе бидат обврзани написмено да гарантираат дека повеќе нема да користат огревно дрво и дека ќе дозволат по извесен период инспектори да извршат проверка во нивните домови,  дали го почитуваат договорот. Оние кои ќе го прекршат Законот ќе добијат санкција од државата. Иако грејната сезона започнува за помалку од еден месец, надлежните сметаат дека мерката не е задоцнета, а причината зошто сега се промовира се финансиските средства.

https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b8%d0%bd%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d1%81%d1%83%d0%b1%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d0%b8/

Не најдов само дали 1.000 еур се за една клима или за повеќе (што би било логично) кој сака да може една да земе поквалитетна или 3 Вивакс и сл. за секоја соба по една.
Дали оваа субвенција важи за град Велес и дали ако веќе ја имам купено климата може да аплицирам со сметка?

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4749
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3921 на: Септември 18, 2019, 16:48:21 pm »
Домаќинствата кои ќе добијат 100 процентна субвенција за купување  инвертер клими ќе мора да ги предадат во општината каде живеат печките и шпоретите на дрва. Граѓаните ќе бидат обврзани написмено да гарантираат дека повеќе нема да користат огревно дрво и дека ќе дозволат по извесен период инспектори да извршат проверка во нивните домови,  дали го почитуваат договорот. Оние кои ќе го прекршат Законот ќе добијат санкција од државата. Иако грејната сезона започнува за помалку од еден месец, надлежните сметаат дека мерката не е задоцнета, а причината зошто сега се промовира се финансиските средства.

https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b8%d0%bd%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d1%81%d1%83%d0%b1%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d0%b8/

Не најдов само дали 1.000 еур се за една клима или за повеќе (што би било логично) кој сака да може една да земе поквалитетна или 3 Вивакс и сл. за секоја соба по една.
Дали оваа субвенција важи за град Велес и дали ако веќе ја имам купено климата може да аплицирам со сметка?
Сега за сега се Битола, Кичево, Скопје и Тетово.... демек другиве не се загадени...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38810
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3922 на: Септември 18, 2019, 21:15:44 pm »
Има некоја субвенција за нас на струја што се грееме?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14687
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3923 на: Септември 18, 2019, 23:59:37 pm »
Има некоја субвенција за нас на струја што се грееме?

Има, од 22:00 до 06:59 од понеделник до сабота, и секоја недела.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7414
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3924 на: Септември 22, 2019, 08:50:58 am »
Pred nekoj den zemav Vivax acp-12ch35AERI  klima,sega cekam montaza ce vidime kako ce se pokaze.Inaku ce ja koristam vo salon od okolu 32 kv.


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Da se pofalam i za subvencii me izvlekoa 50 %

Sent from my SM-J600FN using TapatalkЗа колку време те извлекоа откако поднесе?
50% ти даваат колку што е вредноста на климата?

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7988
 • Пичлеме
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3925 на: Септември 23, 2019, 10:19:58 am »
Заладе дамуеам...

Предлог за загревање за соба во куќа во Битола. Куќата градена кон крајот на осумдесетти, а тоа значи стандард градба за тоа време, блок, малтер... без изолациаја од стиропор или слични изолациони материјали.
Дограма дрвена, дупла, прилично добра состојба, со можност за зголемување на ефикасноста со облепување на оние гумените самолепливи траки.
Собата е околу 25 квадрати.

Идејата е:
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E

М?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3926 на: Септември 23, 2019, 10:29:59 am »
Не е лошо, ама не е сјајно решение. Поготово за Битола која како поладна се рачуна. Од Тошибите види во енергија дали може да се начека нешто попуст за некој појак модел налик:
https://klimi.mk/product.php?id=255

Ако има простор за корекција на модел и цена јас би одел на ова:
https://klimi.mk/product.php?id=301 Би требало да го има и во ICS Group и можеше да се најде за 58-59000, модел FXTF50.


Ако има место за ова:
https://klimi.mk/product.php?id=146
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7988
 • Пичлеме
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3927 на: Септември 23, 2019, 10:38:24 am »
Беше земена во предвид и Тошиба Сузуми 16, ама да не е предимензионирана... затоа се дискутираше за 13-ката...

И за парапетна се размислуваше, ама не од GREE... тие што не се GREE се прилично скапи и отпадна таа идеја.

И оваа ја разгледувавме:

PANASONIC CS/CU-Z35TKE

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3928 на: Септември 23, 2019, 11:20:53 am »
Види предимензионирана е дискутабилно. Сепак е куќа, значи нема добивки од страна. Веројатно прозорите се фурија. Таванот сигурно не е изолиран, влезна врата сигурно оди кон надвор не кон влез. Испод веројатно нема стан, изнад тешко да има стан. Плус што е Битола, значи 3-4ц пониско температурата отколку во Скопје. Ти веќе имаш искуство, так ада знаеш дали треба да се предимензионира или не. Можеби е лепенка, можеби над неа има спрат топол, можеби горната плоча има 20цм тервол. Who knows.

А суровата реалност е дека 25м2 многу ретко се 25м2, туку се отвора вратата и се 40м2. А и зошто да не се отвора кога е толку ефтино греењето.

Зошто го напоменав Даикинот FXTF50 иако е голем, сепак не е страшно бидејќи има многу ниска модулација испод 350W што е доста ниско, така да ако има потреба тој ќе си се спушти на потребната јачина. Инвертер си е, и тоа озбилен инвертер. Мометнално цената 58000 е многу солидна за таква клима, од тој бренд, не е влезен модел туку среден. Затоа велам, ако може да се начека добра цена - добро е да се земе. Немој да мислиш дека па којзнае што се овие „големиве“ тие се слични како 3.5 премиум. Имено FH35VE повлекува 2200W при максимално оптеретување, и оваа е тука некаде +-200W. За разлика од обична 3.5ка која често неможе да повлече повеќе од 1600W.

Како и да е, буџетот ти е многу културно предвиден, да мање више неможеш да згрешиш.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7988
 • Пичлеме
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3929 на: Септември 23, 2019, 11:41:38 am »
Таман кажано, не велам дека не е така.
Во поглед на искуството, имам искуство со инвертери во изолирани простории со пвц дограма (приказни со убава содржина, благодарности од сите страни :) )... да беше таква приказната воопшто не се мислев, ама тука наидов на гореспоменатите параметри. Куќа без изолација (солидна изработка, ама без „модерна“ изолација), дограмата како што спомнав погоре е солидна, не е хотел промаја.  Секако не се влегва од надвор дирек во дневна, си има влезна врата и ходник :)
Нема загревање наоколу, нема тервол на таванот...
Се нема искуство за ова.
И јас сум за помоќна варијанта... ама да не се претера, постари луѓе, не е фер да му се инсталираат урагани во максимум 25 квадрати :)