Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 429437 пати)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3623
Препорака за најобична сплит клима. Нема да се користи нон стоп, ќе се користи само за ладење на некои 25 квадрати. Така да нешто евтино и чисто ок да биде. Цена колку да очекувам? И како се движат монтажите овие денови?

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • Плинаш!!!
Имаше од gree обична сплит клима и мислам дека беше 12-13 000 ден. Привери на клими.мк.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
12000 е Грее Фери плус монтажа секако. Тоа е меѓу најефтините на пазаров. И за пригревање над 0 степени ќе е добра иако е буџетска.

Лошото е што тоа беше „промоција“ и сега е вратена на 14-15к што е многу. Треба да се јавиш во греемак дирекно да видиш дали уште може да се земе некое парче за 12000 или ќе се циганчат.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3623
Gree нема се било продадено 3,5кв(ми треба за 25 квадрати), нови дури септември. Дајте препорака фирма некоја да се купи и да се монтира да не се чека 2 недели за монтажа. Треба да е фирма зошто плаќањето ќе оди фактурно односно профактурно.

Отсутен nekojtamu

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 953
Прашај во електрометал за Хјундаи.

Sent from my Redmi


Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7545
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Не е лошо

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1609
 • Opel Astra 2.0 DI
Pred nekoj den zemav Vivax acp-12ch35AERI  klima,sega cekam montaza ce vidime kako ce se pokaze.Inaku ce ja koristam vo salon od okolu 32 kv.


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Da se pofalam i za subvencii me izvlekoa 50 %

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3907 на: Август 19, 2019, 19:18:54 pm »
Некој искуство со Pelling 25kw? Ми треба за 160м2 куќа на два спрата без изолација и со добри дрвени прозори со термопан стакло.


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3908 на: Август 19, 2019, 19:25:14 pm »
Треба да погледнеш Грее мултисплит или евентуално Мицубиши мултисплит. Околу 2200-3300еур е се комплет колку што имам информација. Со 4-6 единици би било идеално за 160м2 зависи колку соби има.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3909 на: Август 19, 2019, 20:59:27 pm »
Кој модел на GREE инвертер би бил топ за 50м2 стан?
И дали е многу поскапа варијанта со вифи

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3910 на: Август 19, 2019, 21:47:23 pm »
Даикин ФХТФ50 погледни, а ако сакаш Грее, тогаш Укровн 18 сега што е на промоција.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3911 на: Август 19, 2019, 21:54:54 pm »
Даикин ФХТФ50 погледни, а ако сакаш Грее, тогаш Укровн 18 сега што е на промоција.

https://klimi.mk/product.php?id=113
Оваа?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48145
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3912 на: Август 20, 2019, 07:25:16 am »
Да,таа им е флегшип.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1411
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3913 на: Август 20, 2019, 08:55:41 am »
Некој искуство со Pelling 25kw? Ми треба за 160м2 куќа на два спрата без изолација и со добри дрвени прозори со термопан стакло.


Јас го имам, на кратко, согорување има одлично ако се користат квалитетни пелети, јас користам Шишарка А2 и не ги менувам, отприлика толкава површина греам и јас. Минатото зимо поминав со скоро 2 палети, околу 150 вреќи. Кај мене куќата е со изолација и со ПВЦ прозори. Ако нешто повеќе те интересира слободно прашај.

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 775
 • Cruze LS+ 1.8
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3914 на: Август 20, 2019, 19:20:16 pm »
Некој искуство со Pelling 25kw? Ми треба за 160м2 куќа на два спрата без изолација и со добри дрвени прозори со термопан стакло.


Јас го имам, на кратко, согорување има одлично ако се користат квалитетни пелети, јас користам Шишарка А2 и не ги менувам, отприлика толкава површина греам и јас. Минатото зимо поминав со скоро 2 палети, околу 150 вреќи. Кај мене куќата е со изолација и со ПВЦ прозори. Ако нешто повеќе те интересира слободно прашај.

Kolku pari e kotelot i dali znaes kolku e cenata na malku pojak? Non stop ke gree 200m2 no po potreba i do 300m2