Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 434120 пати)

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5934
 • Плинаш!!!
Intertal имаат клими? Нели они со парно се занимаваа?

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1429
Интертал почна со се да занимава...

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1381
Имаат Херц црева по најниска цена :)

Баш го прочепкав сајтот, овие клими како главна фабрика била во Кина (како и за се друго). Ама никогаш не сум слушнал за нив

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5934
 • Плинаш!!!
Па у комшии ни се

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16008
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Затоа си постои Р410, каков што и имаме 99.999%.
тоа во твојот круг на “пријатели“ имаат 99,99% 410-ка... не се расфрлај со процентите истресени од ракав...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204
 • МАЗДАШ
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3860 на: Април 01, 2019, 09:27:08 am »
На план сум да земам клима инвертер, ке биде за загреванје/ладење на некои 30квадрати, е сега буџетот е макс 30000ден. На нептун ја гледав ова:
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-12-EQ-NSJ---S-12-EQ-UA3
Дали е ова добра зделка за тие пари или ке ми предложите нешто друго?
Фала
Old Mazda's never die, they just get faster.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3861 на: Април 01, 2019, 09:32:04 am »
За LG секогаш следи го златното правило дека гаранцијата е најважна. Чувај ја како очите.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 465

Отсутен nekojtamu

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 955
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3863 на: Април 16, 2019, 12:12:11 pm »
За третото појди во греемак или како се викаат и речи дека имаш 33000 ама вкупно сосе монтажа. Ако го имаат уредот на лагер би требало да завршиш работа.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204
 • МАЗДАШ
Денеска земав вивакс аери 3.5 , од елипсо, најновите што се од -20 што греат и се со р32 фреон, за 27000ден плус монтажа. А одлуката падна од читање на темава комплет
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3291
Не си згрешил, ја користам 3та година постариот модел на аери само, со вифи со се и сум презадоволен.


Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3304
Дечки,има добри акции моментално на клима уредиве,поконкретно на Gree и Vivax.
Конректно моделиве:
Vivax ACP-12CH35AEXI R32 , 19900 денари, https://klimi.mk/product.php?id=296
Vivax ACP-12CH35AEMI R32, 20990 денари, https://klimi.mk/product.php?id=310
Vivax ACP-12CH35AEQI R32, 20990 денари, https://klimi.mk/product.php?id=293
Последниве две како што читам во филтрите се разликуваат, но сите се со раб.температура од -15 до 40/50
Gree LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I, 20990, https://klimi.mk/product.php?id=351
Gree Viola GWH12RB-K3DNA3G, 25990, https://klimi.mk/product.php?id=306
Разлика има во раб.температура, првата до -15, втората до -20, претпоставувам заради греачите на кондензат и компресор.
Климата се планира да се користи и за греење, па дали да се иде на Viola Моделот, те да се бара модел со греачи или ќе биде доволно клима и без тие греачи?
Надворешната единица ќе биде поставена на место кое не е толку изложено на ветер и провев.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Од наведениве Виола, нормално.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204
 • МАЗДАШ
Или вивакс аери, ја немаш во листата :) ја фалам оти ја си купив таква за геење , сега грее за зиме ке видиме :D
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3304
Порачана Виола-та пред некој ден, утре ќе ја монтираат, би требало да е солидна климата :)