Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 963648 пати)

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3840 на: 27 Февруари 2019, 16:27:00 pm »
@igor_xxxx

Користам Термофлукс 50кв за загревање на 230квадрати веќе втора сезона. Сега за сега се е ОК.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3841 на: 27 Февруари 2019, 17:45:39 pm »
Идејата ми беше бидејќи плочата е рамна, наместо кошулица, да ставам Rigidur или Knauf Vidifloor. Демек за подобра изолација и поприродни материјали, а и јас ќе можам сам да местам, без плаќање мајстори и нервози.

Е сега, има ограничување кај овие плочи, што температурата во цревата за парно мора да е до 50 степени и ги препорачуваат како идеални за подно греење.

Ама кај радијаторско греење, според интернетов водата оди до 80 тина степени. Можеби нема да им е ништо, а може и да им биде нешто на плочите.
Опција една е цревата да се од оние со изолација, или пак над цревото да ставам стиродур, колку толку тие 80 степени да ги намалам.

Чекам официјално да ми потврдат од Унгарија кај што се прават плочите, па ќе пишам инфо, може на некој некогаш ќе му треба.

Rigidur https://www.youtube.com/watch?v=x0tMe0pIUSM
Knauf Vidifloor. https://www.youtube.com/watch?v=8v2BkP6zgrg

Би ценел и @onak да даде мислење за ова, дали правилно размислувам :)
Колку за евиденција.
Температура на вода ми е подесена на 50 степени, радијаторско греење 24/7. Не се сеќавам кое зимо беше со поларни температури, покачив на 55.

Топлификација пак не сум видел да испорачуваат над 60 степени, претежно е 55 во зависност од надворешна температура.


Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3842 на: 27 Февруари 2019, 19:36:37 pm »
Идејата ми беше бидејќи плочата е рамна, наместо кошулица, да ставам Rigidur или Knauf Vidifloor. Демек за подобра изолација и поприродни материјали, а и јас ќе можам сам да местам, без плаќање мајстори и нервози.

Е сега, има ограничување кај овие плочи, што температурата во цревата за парно мора да е до 50 степени и ги препорачуваат како идеални за подно греење.

Ама кај радијаторско греење, според интернетов водата оди до 80 тина степени. Можеби нема да им е ништо, а може и да им биде нешто на плочите.
Опција една е цревата да се од оние со изолација, или пак над цревото да ставам стиродур, колку толку тие 80 степени да ги намалам.

Чекам официјално да ми потврдат од Унгарија кај што се прават плочите, па ќе пишам инфо, може на некој некогаш ќе му треба.

Rigidur https://www.youtube.com/watch?v=x0tMe0pIUSM
Knauf Vidifloor. https://www.youtube.com/watch?v=8v2BkP6zgrg

Би ценел и @onak да даде мислење за ова, дали правилно размислувам :)

Температурата можеш  да ја намалиш со електромоторен трокрак вентил (3 way valve) и додатна пумпа само за подното. На колку степени ќе го наместиш актуаторот, толкава температура ќе ти брка на довод/поврат, во зависност од тоа каде ќе го ставиш давачот за температура. Функцонира така то наместо цело време подното да зема вода од котелот ќе ја врти делумно повратната вода од самото подно. Истата функција ја има и групата за подно што ја имам поставено на предходните слики.
Во Термосистем треба да имаат од Џакомини.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3843 на: 28 Февруари 2019, 00:07:13 am »

Еве како е кај мене решено ормарчето за подно.
@UrSa1986 јас би одел на стиродур сепак со алупласт, посигурно ми е некако.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3844 на: 28 Февруари 2019, 10:54:02 am »
Температурата можеш  да ја намалиш со електромоторен трокрак вентил (3 way valve) и додатна пумпа само за подното. На колку степени ќе го наместиш актуаторот, толкава температура ќе ти брка на довод/поврат, во зависност од тоа каде ќе го ставиш давачот за температура. Функцонира така то наместо цело време подното да зема вода од котелот ќе ја врти делумно повратната вода од самото подно. Истата функција ја има и групата за подно што ја имам поставено на предходните слики.
Во Термосистем треба да имаат од Џакомини.

Аха. Фала за инфо.
Џакомини и Херц ги фалеа, а денес и Комап ми рекоа дека биде добри.


Колку за евиденција.
Температура на вода ми е подесена на 50 степени, радијаторско греење 24/7. Не се сеќавам кое зимо беше со поларни температури, покачив на 55.

Топлификација пак не сум видел да испорачуваат над 60 степени, претежно е 55 во зависност од надворешна температура.

Тоа ми требаше, значи доволно е и таа температура. Вработена во Термо Систем по телефон ми рече дека со 50 степени вода, радијаторите нема ни да се замлачат.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3845 на: 28 Февруари 2019, 12:38:02 pm »
ПФФФФ  50 ми е водата 90% од времето, на 60 не пипаат... и станува многу жешко, 60 само над -5


Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Упс...

https://www.facebook.com/436492469774463/posts/2099092473514446/

:D Не е истoто. Ова е на тераса и не можеш од напред да дојдеш да снимаш :P

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Ахаххахах го наполниле со метан наместо со фреон. :) :) :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
^ Една молба имам до тебе. Дали ќе ти биди проблем малку поопширно да ми подобјасниш околу тој тип на загревање, то ест ако се работи за загревање со сопствено парно на струја. За ефикасноста околу загревањето сум сигурен дека е на највисоко ниво, конкретно ме интересира околу сметките на струја. Се шират муабети како биле прилично високи сметките. Јас имам само еден пример за 12KW парно кое грее стан од педесетина квадрати (мал) и цените беа далеку пониски од она што сум го слушнал/прочитал.
Од прва рака, ако не ти е проблем да ме запознаеш со ситуацијата кај тебе ќе бидам многу благодарен (доколку се работи за таков вид на парно, а не панелки и други грејни тела) :)

Сметката за пола Ноември и до 17-ти Декмври беше 2.800
Остаток Декември и пола Јануар 5.800 (кој би требало да е пик)

Ова е вкупна сметка за струја, само греење не знам колку земало. НО, последнава сметка имаше многу готвење без да се внимава на скапа/ефтина (слава, 2 родендени, Нова Година, празници), како и распуст 3 недели. Башка имаше нели и поладни денови.

Имам безжичен регулатор кој го имам сетирано на следниот начин:
 - 05:00-07:00 - 23 степени
 - 07:00-14:00 - 19 степени
 - 14:00-16:00 - 23 степени
 - 16:00-20:00 - 21 степен
 - 20:00-22:00 - 20 степени
 - 22:00-07:00 - 19 степени

температурата внатре никогаш не паднала под 20 степени, освен неколку ноќи кога беше минус
се случило да треба преку ден, кога беа децата на распуст, рачно да се вклучи парното (едно дугме кое вклучува автоматски на 22 степена и има едно за исклучување доколку има потреба)
се случи неколку денови и да продолжиме со греење до 00:00

греењето е парно, едно во дневна/терпезарија/кујна/влезна партија која е една просторија, едно спална, едно детска и регистар во купатило
температура на вода е подесено на 50 степени, кога беше поладно ја зголемив на 55
котлето е ова:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

морам да забележам дека од 5 страни станот се граничи со соседни станови и има одлична изолација


Февруари, 3.640 ден. сметка за струја со вклучено греење.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Браво, кај мене за 80 квадрати, 4 члено семејство плус дедо ми на долниот спрат,  кој троши само со тв и некоја сијалица...струја иди по 4 до 5 000 денари, плус дрва за греење.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Ахаххахах го наполниле со метан наместо со фреон. :) :) :)
За R32 "It is classified as A2, or mildly flammable, under ASHRAE classifications."...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Затоа си постои Р410, каков што и имаме 99.999%.