Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 337318 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #15 на: Ноември 13, 2012, 00:10:47 am »
Дечки, искрено ме чуди што и покрај целиот интернет верувате многу на луѓе што ви кажувате...
Прво постојат два типа на инвертори...Стар и нов тип, вака најпросто кажано...
Едните се со стара изведба на компресори, што марка се немам појма, релативно се ефтини, значи со цена се до кај 40 илјадарки, има ЛГ, Самсунг, Нео, Панасоник (кои ги декларирааат како кинески и малезиски) итн итн, и фино лепо коа ке се прочита у спецификации си пишува дека грее и работи на надворешна температура до -5 степени...Другите се нов тип на компресори кои можат да работат на температури до -15 степени без никаков проблем...Цената им е преку 50 илјадарки...Проверете во спецификациите за одреден модел...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #16 на: Ноември 13, 2012, 00:57:37 am »
Јас ако добро памтам од она што го имам прочитано е дека (DC)инвертер служи за  контрола на брзината на моторот на компресорот. За разлика од обичните клими без инвертер, кога компресорот ќе постигне она што од него се бара, наместо да се исклучи (како обичните) ја намалува брзината и го одржува притисокот рамномерен во системот. Со тоа значително се зголемува ефикасноста на клима уредот. Тоа штоможе да работат на пониски температури е само нуспојава и не значи дека на тие температури ќе може да постигне температура од 22-3 степени внатре во просторијата и дека ќе биде ефикасен за загревање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17523
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #17 на: Ноември 13, 2012, 01:01:55 am »
Добра работа кај клима е што и покрај моќност од 3.5 kw троши максимум 1.5 kw кога ќе постигне работна температура.

Според мене се додека уклучува не треба да се пали друго грејно тело.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #18 на: Ноември 13, 2012, 01:07:43 am »
Да бидеме искрени, клима со потрошувачка од 1.5kw е далеку од грејно тело (конвектор) со моќ од 3.5kw :) Да не заборавиме дека имам дома клима со следниве карактеристики:

Cooling Capacity (Btu/h)24000
Cooling Capacity (W)7100
Heating Capacity (Btu/h)26610
Heating Capacity (W)7800
Energy Efficiency Cooling (W/W)3.21
Energy Efficiency Heating (W/W)3.61
Energy Level - CoolingA
Energy Level - HeatingA
Cooling Power Unit (Single) (W)2200
Heating Power Unit (Single) (W)2050

И знам колку може да загрее (може многу, ама кога ќе споредам со 8kw конвектори, пи*ин дим е климава)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17523
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #19 на: Ноември 13, 2012, 01:43:29 am »
Нема споредба со конвектор, нит може толку да загрее нит може толку струја да потроши.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15980
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #20 на: Ноември 13, 2012, 09:08:09 am »
АЈДЕ НЕКОЈ НЕКА ГИ ОДВОИ ОВИЕ ПОСТОВИ И НЕКА ОТВОРИ ПОСЕБНА ТЕМА СО НАСЛОВ ГРЕЕЊЕ, ИЗБОР НА ВАРИЈАНТИ па да земе чичо онак фино да ви објасни некои работи од аспект на неговата струка, која што е токму тоа, греење и климатизација...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #21 на: Ноември 13, 2012, 09:08:58 am »
Дечки незнам какви клими имате по дома, ама лани во соба од 30 квадрати, со Панасоник инвертор (чини 59 000) деклариран со моќност од 3,5 kw, во барака, на температура од -20 постигнавме задоволителни 23 степени...Климата работи постојано, не се гасне...Единствена работа се менува температурата...
Кој не верува, бујрум да дојде, да осети, да види...
У секое време...

@Simo...
Убаво си прочитал...Тоа е најважната работа...Притисокот. СО подигнување на притисокот на гасот се зголемува и неговата температура, а за да се одржи тој притисок како што кажа константен е битен тој инверторски дел...

Ако некого го интересира принцип на работа на топлотната пумпа, односно инверторот, еве линкче каде може да прочита и поднаучи нешто од основите на истата:

http://www.toplotnepumpe.rs/princip-rada/

p.s. Конвекторите се  практично класични електрични греачи фино спакувани...Нема што да не греее...+ има термостат за температура и тоа е тоа...

АЈДЕ НЕКОЈ НЕКА ГИ ОДВОИ ОВИЕ ПОСТОВИ И НЕКА ОТВОРИ ПОСЕБНА ТЕМА СО НАСЛОВ ГРЕЕЊЕ, ИЗБОР НА ВАРИЈАНТИ па да земе чичо онак фино да ви објасни некои работи од аспект на неговата струка, која што е токму тоа, греење и климатизација...

Ја незнам што уште чекаш.
Можеш фино лепо да си објасниш :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15980
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #22 на: Ноември 13, 2012, 09:11:40 am »
^^^ во тема наменета за тоа... темава е за фалење кој што си купил и ке биде дебел офтопик...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #23 на: Ноември 13, 2012, 09:13:48 am »
Па отвори.
Сакаш јас?
Па да замолиме да ги преместат ова последниве постови?
:)
Еве нова тема!

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,6322.new.html#new
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #24 на: Ноември 13, 2012, 09:15:46 am »
Темава во овој период од годината е актуелна, па ке се поставуваат и водат дискусии баш за и околу овој проблем. Мислам дека ке биде актуелна :)
Би ги замолил модераторите да ги довлечат неколкуте постови од темата - Кој што си купил - каде што и започна оваа дискусија...

Алек, ајде испуцај се :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17523
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #25 на: Ноември 13, 2012, 09:20:05 am »
Овој период климата е благословена.

За 5 минути бања + најмалце троши струја споредено со: термо печка, панелки, конвектори, уљни радијатори и слично.

А кога температурите ќе паднат под -5 термо печка би било најдобра солуција со оглед дека ќе акумулира на евтина.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #26 на: Ноември 13, 2012, 09:24:40 am »
Сеа дури и ми е криво што на циганите им ја „шитнав“ за беспари термо печката.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15980
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #27 на: Ноември 13, 2012, 09:24:49 am »
абе сале... ленсо ке ми беше да направм нов наслов... поентата ми беше да се префрлат постовите, да дадат некакво значение на темата па да пишам и јас нешто... а сега ке видиш дека ке отиде у курац темата... ке се испосерат по нејзе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #28 на: Ноември 13, 2012, 09:28:02 am »
Еве ги сега префрлени и пораките, не оставате чоек ни на работа да дојде тииии... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #29 на: Ноември 13, 2012, 09:29:43 am »
Еве ги постовите префрлени...
Можеш, да пуцаш...

Термопечка со новово тарифирање е топ варијанта....Само тешко да држи од сабајле до вечер без мала надопуна во ефтина струја која ја имаше на времето...
:(
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.