Гласање

Која фирма е најдобрата за местење на плински уред за кола. (пари, квалитет, се)

Плимонт
124 (71.7%)
Новус
15 (8.7%)
Мармил Монт
12 (6.9%)
Кар Систем
15 (8.7%)
Дурла ЛПГ Битола
2 (1.2%)
Плинмонт Битола
5 (2.9%)
Плинстарт Јовус Битола
0 (0%)

Вкупно гласови: 173

Автор Тема: PLINSKI UREDI  (Прочитано 345054 пати)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1860 на: 11 Март 2020, 01:47:32 am »
@AngelSK кој профит бе, не се сеќавам колку беше ама сигурно не стануваше збор за повеќе од 300 денари. Плус јасно се гледаше дека мембраната имаше изгубено еластичност.
По промената колата возеше како првиот ден кога беше монтиран плинот.
Истиот плинар ми покажа како можам сам да ја испуштам смолата или како и да се вика. Со тоа одложував некој период, но очигледно беше дека со намалувањето на еластичноста на мембраната започнуваа манифестациите на симптомите, а бидејки сум перфекционист и не толерирам сецкања, поткашлувања, непримање гас итн за ситни пари, си ја сервисирав расплињачата и решен проблем.
Да не генерализирам, можеби некои уреди се попогодени.
Мојот беше ловато.

Од друга страна сум се возел во коли кај кои сопственикот никогаш ништо не чепнал и сум се чудел како можат да ја возат во таква состојба.
Скоро беше се возев во голф2, се измучив гледајки како се мачи колата, ми идеше да излезам и пешки да си одам и побрзо ќе стигнев ;D
Уште ме убедуваше дека супер си вози колата ;D


Епа добро евтина била, моментално се поскапи мембраните. На фелицијата после 100.000 почна да прави проблем и се смени, претходно не правела проблеми.
Не е до евтина или скапа. До дизајнот на држењето на мембраната е и до материјалот се разбира. На некои држењето е така да има шанса да се оштети полесно отколку кај други.
Башка како и секој друг гумен дел на автомобилот што и да не е оштетен треба да се промени за да функционира автомобилот како што е замислен така и мембраната. Не е дека нема да работи, ама нема да работи во рамките на замислените спецификации.

Да се вратам на темата - ќе се замени и МАП сензорот и мембраната во секој случај. Тие две компоненти би требало да обезбедат подобро функционирање на системот во целост.

Сакав да кажам евтини биле ценовно, сега поскапо ги продаваат. За квалитетот не би знаел да коментирам, како и се во мк, со сомнително потекло.

Отсутен bozooo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 44
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1861 на: 28 Јули 2020, 15:35:47 pm »
Здраво, ми треба препорака за плински уред за opel astra gtc 1.4 66kw 2007 моментално е на ~105.000km фала ви поздрав

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1862 на: 28 Јули 2020, 18:41:41 pm »
Здраво, ми треба препорака за плински уред за opel astra gtc 1.4 66kw 2007 моментално е на ~105.000km фала ви поздрав
Bozem lovato go falat jas eve go imam na vectra b do sega nema nikakov problem samo servis na 15.000km napraviv dvata filtra i to.

Отсутен bozooo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 44
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1863 на: 03 Август 2020, 17:09:52 pm »
Здраво, ми треба препорака за плински уред за opel astra gtc 1.4 66kw 2007 моментално е на ~105.000km фала ви поздрав
Bozem lovato go falat jas eve go imam na vectra b do sega nema nikakov problem samo servis na 15.000km napraviv dvata filtra i to.
Фала друже, може ли препорака каде го местеше и која е цената
поздрав

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1864 на: 11 Август 2020, 09:03:20 am »
Дали некој има да ми даде телефонски број од сопственикот на Плимонт? Или одговорно лице некое.
Made in Japan ☮

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1865 на: 11 Август 2020, 14:45:44 pm »
Оди во канцеларија тамо и ваљда ќе завршиш работа. Телефон неверувам дека така лесно би се добил, врпочем за што?

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1866 на: 12 Август 2020, 01:27:38 am »
дали може сам да си купам филтер за плинот и да го сменам? за филтер од 200 ден наплаќаат 1200 :) . LandiRenzo систем
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1038
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1867 на: 12 Август 2020, 09:28:21 am »
@tomm1060 фала богу дека можеш, јас сам си го сменив последниот пат.....извади го и со узор иди купи си ист и монтирај го!

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1868 на: 17 Август 2020, 14:14:36 pm »
@tomm1060 фала богу дека можеш, јас сам си го сменив последниот пат.....извади го и со узор иди купи си ист и монтирај го!
Kaде се продаваат? некоја продаавница конкретно? Или увозник за таа опрема во МК ги продава само?
Дали може да се најдат во продавница за делови?
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1869 на: 19 Септември 2020, 16:01:35 pm »
Здраво друштво.
Каде можам да најдам вакви дизни? Ми требаат или 2 или 6.
Нови или половни - битно да се исправни. Ако некој има да ми понуди нека ми пиши ПП. Или тука нека предложи од каде да набавам.
Made in Japan ☮

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1870 на: 21 Септември 2020, 12:19:01 pm »
Здраво друштво.
Каде можам да најдам вакви дизни? Ми требаат или 2 или 6.
Нови или половни - битно да се исправни. Ако некој има да ми понуди нека ми пиши ПП. Или тука нека предложи од каде да набавам.
Благодарност до @negoznam кој ми даде информации за локална достапност. Фала ти друже

Одлучив да набавам онлајн бидјеќи маржите на локалните продавачи се претерано високи. За цена од 1 дизна, купувам 2 дизни (во цената влегува и поштарината, што значи цените кај нас се 2-3 пати повисоки). На ова додајте го фактот дека нашите добавувачи имаат повластени цени во однос на оние по кои се достапни истите делови онлајн и доаѓаме до преку 3 пати повисока цена од реалната.
Им посакувам да продолжат така да крадат од сопствените сограѓани со надеж дека за што поскоро ќе си купат џип или стан - ако не им пропадне бизнисот. Кога ќе се отворат границите кон ЕУ целосно тогаш, ако опстанат до тогаш, ќе треба да се сетат дека живеат во 21-ви век и дека сите информации се достапни.
Made in Japan ☮

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1871 на: 21 Септември 2020, 18:21:38 pm »
Отвори си фирма па ќе ти стане јасно. Зарем мислиш дека само "плинашиве" лупаат 200-300% на набавната?

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1872 на: 21 Септември 2020, 19:25:41 pm »
Отвори си фирма па ќе ти стане јасно. Зарем мислиш дека само "плинашиве" лупаат 200-300% на набавната?
Не си во право. Има и други фирми кои работат разумно. Откако нарачав, по препорака од пријател најдов фирма која ми даде одлична понуда. Чисто за илустрација го кажувам ова, како аргумент дека мојот коментар претходно е 100% на место. Има љангачи кои сакаат за една година да спечалат пари со злоупотреба на неинформираноста на купувачите. Проблемот е - никој никого не почитува во оваа држава, а купувачот се третира како овца.
« Последно менување: 21 Септември 2020, 20:37:07 pm is200 »
Made in Japan ☮

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1038
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1873 на: 21 Септември 2020, 20:05:04 pm »
@tomm1060 фала богу дека можеш, јас сам си го сменив последниот пат.....извади го и со узор иди купи си ист и монтирај го!
Kaде се продаваат? некоја продаавница конкретно? Или увозник за таа опрема во МК ги продава само?
Дали може да се најдат во продавница за делови?

Сори @is200  , сега гледам дека си прашал!
Филтрите ги купив во Плимонт, и тоа по иста цена како кај мојот сервисер кој у тој период немаше нов увоз па мораше да се снајдам.
Иначе резервни делови за плински уреди мислам дека можеш да купиш кај секој што увезува такви работи!
п.с. гледам дека си се снашол у меѓувреме, така да за арно нека е!  ;)

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1874 на: 21 Септември 2020, 20:38:41 pm »
@tomm1060 фала богу дека можеш, јас сам си го сменив последниот пат.....извади го и со узор иди купи си ист и монтирај го!
Kaде се продаваат? некоја продаавница конкретно? Или увозник за таа опрема во МК ги продава само?
Дали може да се најдат во продавница за делови?

Сори @is200  , сега гледам дека си прашал!
Филтрите ги купив во Плимонт, и тоа по иста цена како кај мојот сервисер кој у тој период немаше нов увоз па мораше да се снајдам.
Иначе резервни делови за плински уреди мислам дека можеш да купиш кај секој што увезува такви работи!
п.с. гледам дека си се снашол у меѓувреме, така да за арно нека е!  ;)

Нема проблем @zvonkog  ;)
фала!  :)
Made in Japan ☮