Гласање

Која фирма е најдобрата за местење на плински уред за кола. (пари, квалитет, се)

Плимонт
124 (71.7%)
Новус
15 (8.7%)
Мармил Монт
12 (6.9%)
Кар Систем
15 (8.7%)
Дурла ЛПГ Битола
2 (1.2%)
Плинмонт Битола
5 (2.9%)
Плинстарт Јовус Битола
0 (0%)

Вкупно гласови: 173

Автор Тема: PLINSKI UREDI  (Прочитано 345036 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1800 на: 25 Септември 2019, 15:39:47 pm »
Дигни хауба сабајле кога е ладна колата, и види од кај тече бензин.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1801 на: 25 Септември 2019, 15:58:20 pm »
Да не читам наназад, корисна информација т.е препорака, можеби го има некој спомнато, ако е некој од Прилеп, само кај Горан, мост табана, покрај река!
Неколку од другариве мој биле, а и една канта дома што ја имам од 95та, кола ми направи. Нема поефтин и подобар и што е најбитно гледа да ти направи кола, а не да ти земи пари, тоа е многу битно за еден мајстор во мк.

6 години возев плин и повеќе или помалку сите се соочуваа со слични проблеми. Вогллавно беше собирање смола во расплињача, укрутена мембрана, условно свеќици, па наводни проблеми со  струја...и вртење во круг електричар па механичар, па плинар.
Никогаш не беше досадно со главната тема на муабет: потрага по "убав" плин :) додека се чека на ред кај мајстор.

Напоменав дека можеби работите се подобриле во меѓувреме но гледам и на форумов се вртат истите муабети (маки) па си реков да допринесам со факти од моето искуство.

ПС имам колега на работа кој некни се фалеше на негов пријател како е супер евтино возење на плин, заборавајки дека му побеле коса неможејки да ја среди колата како треба. Сега чека субвенции за да го смени цел систем ;D
Друже, мој роднина со кола на плин, му било кажано дека смола собирало од плинот од Макпетрол. Препорака да полни од Лукоил.
« Последно менување: 25 Септември 2019, 16:07:50 pm darkserial »
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1802 на: 25 Септември 2019, 18:44:02 pm »
Колки би коштал плински уред за Citroen ZX 1.4 со карбуратор?

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1803 на: 05 Октомври 2019, 21:17:21 pm »
На цитроенот Ц5 мк1 2.0 100kw имам варијации на вртежи во лер, откако денес ги сменив 2-та филтри на плинот (уред СТАГ) во Плимонт.
Генијалецот што го монтирал плинот (така ја купив колата) ставил капалка.... Според повеќе луѓе добив информација дека капалката е безначајна и дечките во Плимонт на избушениот дел кај што се вбризгува уљето од капалката го извадија цревото и ставија импровизиран чеп од парче црево и штраф низ цревото, ми рекоа терај, ако сецка дојди.
Си отидов и ги осетив варијациите во лер, па се вратив и ми рекоа треба да ја извозиш повеќе километри колата, компјутерот да се навикне на новиот принцип на работа???
Има смисла некоја или ги мрзеше да работат?
Да не треба нешто да се подеси софтверски сега да работи поинаку уредот без капалка или?
Фала однапред

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1804 на: 05 Октомври 2019, 22:45:34 pm »
А шо зијан ако си има капалка, ете и јас имам, а нема потреба моторот па никаков зијан, од 0 км е плинот .
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1805 на: 05 Октомври 2019, 23:08:14 pm »
На цитроенот Ц5 мк1 2.0 100kw имам варијации на вртежи во лер, откако денес ги сменив 2-та филтри на плинот (уред СТАГ) во Плимонт.
Генијалецот што го монтирал плинот (така ја купив колата) ставил капалка.... Според повеќе луѓе добив информација дека капалката е безначајна и дечките во Плимонт на избушениот дел кај што се вбризгува уљето од капалката го извадија цревото и ставија импровизиран чеп од парче црево и штраф низ цревото, ми рекоа терај, ако сецка дојди.
Си отидов и ги осетив варијациите во лер, па се вратив и ми рекоа треба да ја извозиш повеќе километри колата, компјутерот да се навикне на новиот принцип на работа???
Има смисла некоја или ги мрзеше да работат?
Да не треба нешто да се подеси софтверски сега да работи поинаку уредот без капалка или?
Фала однапред

иако ECU-то има мала адаптација, да извозиш повеќе километри е малце bullshit, сакаат да те откачат веројатно имаат работа. да извозиш километри дур им се расчисти гужвата

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1806 на: 05 Октомври 2019, 23:14:38 pm »
А шо зијан ако си има капалка, ете и јас имам, а нема потреба моторот па никаков зијан, од 0 км е плинот .
Па капалката се поремети, не функционира, уљето не се троши. Има зијан, иницијална давачка за капалка + уље, а нема потреба.
Каков пацер треба да си да бушиш кола со бургија за да земеш плус некое евро...
Ја тој би го затворил со пазарна...
Дечкото се вика Оливер кај Имес ресторан е некаде сега на Илинденска, беше кај кружниот кај порта Влае до Лукоил.
Тежок преварант.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1807 на: 05 Октомври 2019, 23:21:25 pm »
Ако е електронска клапната треба чистење и адаптација. Чисто се погодил тајмингот да почне да зеза баш сега кога си сменил филтри. Мое мислење е тоа можда грешам..

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1808 на: 15 Октомври 2019, 19:48:24 pm »
Бев скептик ама наредниот ден извозев 50тина километри и гаста се оправи. Сепак требало да се провози за компјутерот да се подеси како што ми рекоа дечките од Плимонт.
Еве до ден денес е супер.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1809 на: 16 Октомври 2019, 08:27:39 am »
А шо зијан ако си има капалка, ете и јас имам, а нема потреба моторот па никаков зијан, од 0 км е плинот .
Па капалката се поремети, не функционира, уљето не се троши. Има зијан, иницијална давачка за капалка + уље, а нема потреба.
Каков пацер треба да си да бушиш кола со бургија за да земеш плус некое евро...
Ја тој би го затворил со пазарна...
Дечкото се вика Оливер кај Имес ресторан е некаде сега на Илинденска, беше кај кружниот кај порта Влае до Лукоил.
Тежок преварант.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Абе тоа е и од корисниците понекогаш, демек за посигурно. Верувам дека од тие причини е поставена.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1810 на: 01 Ноември 2019, 17:45:54 pm »
Некој негде прашуваше за субвенции за пљин :

Се доделуваат до 18.000 денари за плин во возилото


https://tera.mk/%d1%81%d0%b5-%d0%b4%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%b4%d0%be-18-000-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%bb%d0%b8%d0%bd-%d0%b2%d0%be-%d0%b2%d0%be%d0%b7/

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1811 на: 01 Ноември 2019, 18:06:56 pm »
Линкот после 18 мин. не постои 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1812 на: 01 Ноември 2019, 18:12:15 pm »
Не бе, кај мене го отвора. Ова е побитно :

Право на учество на јавниот повик имаат физички лица, сопственици на возила произведени од 2005 година наваму, кои ќе извршат купување и вградување на уред за погон на ТНГ, метан или друг вид на алтернативно гориво во возилата

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1813 на: 01 Ноември 2019, 18:40:09 pm »
Мижи Митро ќе да е и оваа.😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1814 на: 01 Ноември 2019, 18:41:37 pm »
Додека чекате субвенции ќе си вградите плин и ќе го исплатите за година дена.