Автор Тема: Изработка на изолациона кутија за конусен филтер за воздух K&N i57  (Прочитано 63530 пати)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Секоја чест за кутијава! Ти кажав уште тогаш, импресивно добро склопено.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1339
Па сигурно ќе биде подрастична разликата, поготово ако имам уклучено клима...

ако уклучиш клима испаривачот на климата што е кај моторот-хладњакот ќе биде загреан.со тоа имаш дополнителна температура.
мислев на мерење на температура под хауба и температура во кутијата кај филтерот.
« Последно менување: 14 Април 2011, 08:49:26 am maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Може да се провери и тоа. Моја претпоставка е дека во летни горештини на загреан мотор температурната разлика меѓу воздухот под хауба и оној во кутијата ќе биде поголема одошто при умерени температури или зиме. Со уклучување на климата, температурата на воздухот под хауба дополнително треба да се зголеми. Топлината од моторот, хладњакот и останатите делови кои греат се оддава на воздухот под хауба. Само со излоирање се спречува загревање на усисниот систем и воздухот во неговата околина. Но со поставување на бариерите се спречува влез на тополиот воздух од страната на моторот под хауба, а се добива ладен воздух од вентилационите отвори над тркалото под левото предно крило.

Инаку компресорот и останатите делови од климата се наоѓаат на другата страна према другото крило, врзани на линискиот каиш.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
пробај измери ги температурите ама не на отворен пат туку градска во шпицот(на загреан мотор),на + 30+40 степени колку ќе биде разликата?можеш да залепиш термостат од оние собните или ако имаш друга варјанта со дигиталните термостати.

п.с.браво за трудот и за храброста :)

Мислиш термометар :) А како ќе ги чита вредностите и истовремено да ги спореди ? ;) Ќе треба и IC камерче да монтира и мониторче у кабина :D За таа работа се користат логерчиња кои снимаат на една мин. на пример (се програмира по желба) и наредниот ден, недела или можеби месец, се вадат, се поврзуваат на PC и се читаат вредностите, па се гледа средна вредност на температурата на едниот, па на другиот, стандардна девијација и коефициент на варијација ... btw логерите претходно треба да се искалибрирани и подесени, за да можат да отчитуваат исти вредности при исти услови... а и влагата игра голема улога во сето тоа, а таа варира во зависност од струењето на воздухот ... ;D 

Отсутен DARE RS

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
bravo mi se dopaga izvedbava na kutijata i me interesira za drugar so leon ima isto 57i kit saka da pravi kutjia pa zatoa od kaj ja imas zemeno i kolku materijal od nejze ti bese potreben za izrabotka ako moze da mi dades kontakt da se javime da zememe za nego. fala
Ja sam narkoman benzin tece mi kroz vene!!!

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
ЈАс кај мене во алфата си имам кутија фабрички направена, сега знам дека не е баш задоволителна но што би било кога малце би ја модифицирал(да ја појачам изолацијата...) и во самата нејзе да ставам ваков филтер, изводливо ли е?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
ЈАс кај мене во алфата си имам кутија фабрички направена, сега знам дека не е баш задоволителна но што би било кога малце би ја модифицирал(да ја појачам изолацијата...) и во самата нејзе да ставам ваков филтер, изводливо ли е?

Хаха, браво chlink и ја се мислев истото едно време. Искрено мислам дека све е изводливо, ако ти е доволно голем волуменот на фабричката кутија да ја собере печурката - супер. После само ќе ти треба и поширока усисна цевка до предната маска. Незнам само дали за МАС ќе треба исто пошироко црево ... У секој случај комплицирано, ама не и неизводливо - да не излезе само поскупа варијанта ;)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Не не ми е за парите, ама нема многу место за заебанции под хауба, а иначе прилично голема е кутијата, и самиот филтер е многу голем, за тоа сум сигурен дека ќе фати.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Не не ми е за парите, ама нема многу место за заебанции под хауба, а иначе прилично голема е кутијата, и самиот филтер е многу голем, за тоа сум сигурен дека ќе фати.
Мислам дека вреди ако не друго бар да се размислува на оваа тема, пребарува по интернет и сл. Мора да е изводливо, а испаѓа и најпрактично ако добро се заврши целата работа. Незнам, ја се откажав и го сменив планот со панелен филтер - линија мањег отпора :)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Јас мислам дека може само треба да се седне и да се почне да се работи на тоа, само во моментов не сум дојден до таму ( а во план ми е). Сега моментално работам на изгледот на колата (внатре и надвор) па после планирам да почнам добро звукче да барам со ремап нов спортски издув и филтерче. Па за  надаље ќе видиме план е и турбо ама како што реков прво некоја друга кола да купамсега за сега оваа е моја и единствена па не би се играл многу многу.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
@Dare RS
Не е проблем, ќе зборнам со пријателот од фирмата каде ми ја сечеа кутијата и ќе ти кажам колку ќе го чини материјалот со припрема и сечење со CNC. Мој број е 070 545-946, Кирил. Барајте ме, ако ви треба консулатција, совет или идеа.

Инаку, најдов и некои други материјали за изолација, но прво треба да проверам какви карактеристики имаат за звучна и топлотна изолација, па потоа може да ги вградам кај мене. За нив ќе пишам детали во текот на другата недела кога ќе пристигнат и ќе знам што и како.

@Chlink
Не си го упропастувај фабричкиот филтер. Боље напрај си кутија според конусот или стави панелен филтер во фабричката кутија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Браво другар, одлично излегло ова кај тебе...

Кажи ми, се осеќа разлика, дали поубаво влече колата....

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Па ако не те мрзи прочитај го цел текст, а ако те мрзи последниот пасус.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
  • drive it like you stole it!
gOJDO, го редефираше терминот "heatshiled". Ова има изолациони својства да спречи продор od топлотна енергија на соларна радијација  :D
Не изгледа најубаво за око, но мислам дека е добро решение. Композитниот панел од брендот "Alucobond" е добар за оформување на кутијата, има голема издржливост на температурни промени бидејќи е наменет примарно за облога на фасади, до некаде добра акустична изолација, додека термаичка многу мала. Другите материјали си го прават своето. Сепак мислам дека е малце "over the top" :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
gOJDO...а да те пратиме во Fokushima да им напраиш една ваква кутија за тоа реакторот да ги куртулиш тоа јапанците??
После ќе станеш  gOJDO San и саде гејши ќе ти играат пред онаквоето... ;D