Автор Тема: Совет за машинка за бричење  (Прочитано 8133 пати)

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2629
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #30 на: Март 23, 2019, 21:01:01 pm »
I jas koristam vakov bric i gillete zileti i top e..

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19749
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #31 на: Март 23, 2019, 22:32:17 pm »
Јас купив пред некои 2 години некое евтино машинче Грундиг и ептен не го бива. Дизастр.

Регуларно се бричам со Жилет Мах 5.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24482
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #32 на: Март 24, 2019, 08:19:09 am »
Пошто имам брада, не користам конвенционална машинка за бричење. Користам евтина пазарска машинка за потстрижување за да ја скратам брадата, плус пластични жилети од Wilkinson Sword за бричење на вратот. Ми дојде преку глава од давање ненормални суми за Gilette Sensor 3Max Optic Kursetrese кога пластичните жилети ја бркаат апсолутно истата работа.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7385
 • Пичлеме
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #33 на: Март 24, 2019, 09:02:12 am »
Околу бричењето, користам класичен брич, како на сликата поназад, наједноставно и најбрзо ми е бричењето, од многу одамна го користам, плус за финосвање (:) ) Вилкинсон Сворд, едно фенси шменси, со батерија пошто има и тример (поклон ми е, кога ќе се потрошат тие скапите жилети што се ставаат на него, ќе го баталам и ќе си купвам обични, какви што спомна Зеро). Во поглед на бебешко газе, никогаш не ми било лицето како бебешко газе затоа што:

1. Имам брада остра како трње
2. Никогаш не мавам контра. Во војска имав проблеми со тоа, добивав казни, ама инаетот победе. Контра никако, отпосле ми се појавува црвенило на лицето и мозолчиња на вратот, без контра ништо од тоа не се појавува.

Имам различни бричеви (рачки), Жилет Сензор, Жилет Сензол Ехцел, Жилет Фјужн, Жилет Дрн Дрн Јариња, Вилкинсон, Линкс (британска верзија на Акс)... давајпари за џабе. Пред некоја недела на татко ми за роденден му купив едно комплетче убаво спаковано, скапиот Фјужн... му се израдува, тој се бричи на 2-3 дена и за него е одлична солуција, мене тие жилети не ми ја фаќаат брадата оти се бричам кога нема да ме мрзи ептен... на една недела, на две...

Околу машинка... порано знаев само да ја потскратам брадата, ама со машинка за потстрижување. Специјална за брада никогаш не сум користел.

На бербер мислам дека сум се избричил само еднаш, онака да видам колку ќе ме испозаколи берберот со онаквата специјална берберска рачка (брич) за бричење. Поминав без колење, професионалец бил. Сум помислил неколку пати да најдам и да купам таков брич, ама сум донесувал заклучок дека нема да можам да се избричам со него, навикнат сум со најобичниот.

Се депилирам со лентички едни... ама претежно одам на третман во салон за разубавување каде што ми ги средуваат веѓите, чуече ;D
If you love someone, set them free... If they return to you, put several 8-inch blades into their head... If they return again, thеn run... Just run!

Присутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2728
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #34 на: Март 24, 2019, 09:23:04 am »
Не сте биле во ЈНА ;D
Бричење на суво, "горење" со Бриони. По таков третман, десеткувани влакната од брада ;D

Со машинка не ми одеше.
Од жилети овакви, онакви, најмалку се касапев со Жилет со 3 сечива. Сега сум на Бик со 3 сечива, се купува во пакување со 4 патрони.
Еден патрон ми трае 1 месец, се бричам на полусуво, викенд ја одмарам брадата. Афтершејв Жилет кулвејв, ајс мајс,.