Гласање

Choose your destiny!

Бензин
239 (58.4%)
Дизел
170 (41.6%)

Вкупно гласови: 409

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1689247 пати)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19650 на: 07 Март 2018, 20:47:56 pm »
e90 m3 за мене ако веќе иде шлепер навака ::)


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19651 на: 07 Март 2018, 22:03:07 pm »

“I am worried,” Volkswagen (VOWG_p.DE) Chief Executive Matthias Mueller said in a Reuters Television interview.

But it’s our job to solve these problems,”


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
  • The Spartan General
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19652 на: 07 Март 2018, 22:24:12 pm »
Гледав беемвејци над 2013, смешно им се паднати цените. Тројки, дизлиња. Четворките имаат цена сеуште.

И јас гледав, гледав, се јавував за термин кога да погледнам, и читам во вести во Лајпциг судот донел одлука дека секој град може да одлучи сам да става забрана за дизел. Фино лепо си го откажав терминот. Немам намера повторно да се занимавам со глупости.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19653 на: 08 Март 2018, 07:59:30 am »
e90 m3 за мене ако веќе иде шлепер навака ::)
+1 за мене, по можност да го стават и тоа што го заменува алтернаторот...😂

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19654 на: 14 Март 2018, 12:41:45 pm »
BMW Will Let You Return Your Diesel For Free

Цитат
If you live within 62 miles (100 kilometers) of a city which has banned them. In Germany.
BMW has made a move to help calm the fears surrounding diesel cars by offering its customers a rather helpful solution.

With more and more drivers choosing to shun diesel engines, BMW has made a last-ditch attempt to get more people into the cars by allowing anyone who leases a diesel car off the company to return it. The "diesel return promise" starts in Germany this week, and allows anyone who leases a new BMW with a diesel engine to return the car to the Munich-based carmaker if a driving restriction on diesels is introduced in a city within 62 miles of their home.

Recently a German court ruled that cities have the right to ban diesels from roads to curb pollution. However, BMW expects a "meaningful implementation" of the ruling, meaning that modern diesels won't be subject to any restrictions. That being said, uncertainty surrounds that part of the ruling, leading to BMW's decision to start the return promise, a move which BMW hopes will "strengthen the trust of its customers with the possibility of flexible vehicle switching."

"Our diesel vehicles are fit for the future," said BMW’s head of sales and marketing in Germany, Peter van Binsbergen. "The diesel engine is one of the most efficient drive systems currently installed in vehicles, and also very clean thanks to the multi-stage exhaust gas purification process."

BMW has also announced it will offer an "environmental bonus" to owners of older diesel-powered vehicles which will be affected by new restrictions. Owners of Euro 4 vehicles or older can receive up to $2,450 towards the purchase of an i3, a plug-in hybrid or a new Euro 6 vehicle with CO2 emissions of 130 g/km or less.


Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19655 на: 14 Март 2018, 12:45:27 pm »
Вечна му памјат.

Слава му.


Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19656 на: 26 Март 2018, 22:45:53 pm »

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19657 на: 27 Март 2018, 07:15:43 am »
Не смееш да цитираш вести од а1 мора стрикно од карклуб

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19658 на: 27 Март 2018, 07:31:23 am »
Глупости.

Мене ми смета ако ние веќе сме ја објавиле конкретната вест, да се линка кон друг сајт.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19659 на: 27 Март 2018, 08:22:23 am »
Озбилен си? Ти ниту ја сфати ниту па се обиде да ја сфатиш целата работа околу линкот со конкретната вест во врска со горивото затоа и вака реагираш.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19660 на: 27 Март 2018, 09:50:11 am »
Глупости.

Мене ми смета ако ние веќе сме ја објавиле конкретната вест, да се линка кон друг сајт.
Јас проверив да ти кажам право пред да објавам хехехе


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3594
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19661 на: 28 Март 2018, 09:12:01 am »
Никој не спомна ништо на темава на проблемот на BMW со бензинците. Производството на BMW Серија 7 со сите бензинци е одкажано до 2019, 550i исто така до 2019, M3 на крајот од производството се врати на челичен кардан заради новиот катализатор кој многу загрева а веројатно така ќе биде и кај новото М3. Исто таа и  Х1 и X2 со сите 4 цил мотори добиваат нов 4 степен катализатор. Сите нови бензинци ќе мора да идат исто така со нов DPF филтер по се изгледа кај сите производители.
А ништо не е сменето во вредностите на нормите со новата Euro 6c регулатива, освен што ќе мора сите вредности да се задоволат во Real Time тестирање а не лабораториско. Испаѓа работава и бензинците си биле како дизелите чисти во Риал Тајм.

Бонус: Дизелите на подолг рок почисти од електричните возила
http://autoportal.hr/clanak/sokantno_adac_dokazao_da_su_dizelasi_ukupno_ekoloski_prihvatljiviji_od_elektricnih_automobila__54668

Не дека ми е многу гајле кое возило повеќе загадува зошто секако друго е маката со воздухот, ама заради големата еколошка радост на луѓето кога се покачи дизелот после НГ викам да го ставиме и овa.


If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19662 на: 28 Март 2018, 09:26:12 am »
Има некои што веруваат дека ќе умре дизелот. Мора некој да верува и во чуда на овој свет, не може сите да сме реални.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19663 на: 28 Март 2018, 09:44:03 am »
Новата Шкода Фабија нема да се испорачува со дизел мотори.


40 дена на мртвиот кога вадите?

За свеќата ми е да ја запалиме да погори.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19664 на: 28 Март 2018, 10:17:17 am »
40 дена на мртвиот кога вадите?

Чекај прво да умре, де?

Моите тарот карти ми покажаа дека свеќата за дизелите и бензинците ќе се пали во мање-више исто време.