Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 430482 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1515 на: 28 Јануари 2020, 22:18:00 pm »
Mitrevski menjanje ulje i site filtri 6.000 denari

Денес прв редовен сервис на C-Max/от,

Промена на Castrol 5w-20 Magnatec 5л, филтер за масло, карбонски филтер за полен, филтер за воздух и нов акумулатор сменет под гаранција вкупно 6400 денари.


Во Мида ти го сменија акумулаторот?

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1516 на: 28 Јануари 2020, 22:32:40 pm »
Кажал е оти е карклуб член и ќе ги фале на форумо 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1517 на: 03 Февруари 2020, 08:36:50 am »
Препорака за сервисер за ВАГ во Битола, и да не знае некој колку ќе ме кошта проверка во Бис Ауто на разладниот систем, течи од некаде антифриз од моторот. Повеќе од иљадарка не би требало?

Дијагноза маалски мајстор:
- дихтунг на декла или декла пукната, да се стави од оние средствата за затнување за проба
(не се ставе)

Дијагноза во Бис Ауто:
- на прв поглед исто како маалскиот, ама чекај да не течи од фланшата па да линеј по работ од деклата, и оп, фланшата пушта!
2400ден, оригинална со 2 години гаранција, ~3000ден комплет ама за среда, немаме на лагер.
Ама да се заврши истиот ден, можи заменска од продавница без гаранција:
1000ден фланша, 600ден раб. рака, 100ден некоја гумица

Тотал 1700ден, и завршена работа за 3 часа, со претходно закажување.
Топој!

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1518 на: 21 Февруари 2020, 21:25:28 pm »
Чудесија се нашиве сервиси ако така може да се каже, далеку од сервиси повеќе монтери.

Службеното возило го носам во VW Порше МК на редовен сервис само уње и филтри попатно им објаснивам да проверат одреден проблем односно миризба на издувни гасови во кабината.
Запишуваат се ми викаат дојди после 5 дена во 10h за да се провери што и како е со возилото ќе провериме и ќе те информираме за тоа што треба да се смени. Уредно возилото го оставам во закажаниот термин. Најакото... ми се јавуваат во 17h и ми вика лепиот сменето е уљето и филтрите дојди по колата, а проблемото со миризбата сум требало друг термин демек. Алооо од 10 до 17 мењавте уље абе кого маткате . Абе треба еден јак e-mail до VW ама директ до Германците . Квалитет и услуга 0. Поима си немаат ако не им каже компјутерот што е . Цареви.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1519 на: 21 Февруари 2020, 22:27:26 pm »
Ееееехх, за уље и филтер во Кореа аутотрејд закажуваш ден, час, пиеш кафе, малку муабет со момците, завршуваат работа и си одиш без да оставаш кола. Попатно прегледуваа и останато :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7994
  • Малерозен дрводарец
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1520 на: 21 Февруари 2020, 22:33:26 pm »
Не знам што е со Порше и тоа дремењето... од последниот пат почнав да се сомневам во протекции и одење преку ред. :)

Закажуваат од 12-14:00, те бараат после 15:00.

Навистина кој курац термин е тоа 3 часа за обичен редовен сервис.
Ми рекоа уште кога влегов, извини ама малку имаме гужва денес.

Викам, ок добро - 2 саати се доволно сепак? :))
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1521 на: 22 Февруари 2020, 07:05:27 am »
Чудесија се нашиве сервиси ако така може да се каже, далеку од сервиси повеќе монтери.

Службеното возило го носам во VW Порше МК на редовен сервис само уње и филтри попатно им објаснивам да проверат одреден проблем односно миризба на издувни гасови во кабината.
Запишуваат се ми викаат дојди после 5 дена во 10h за да се провери што и како е со возилото ќе провериме и ќе те информираме за тоа што треба да се смени. Уредно возилото го оставам во закажаниот термин. Најакото... ми се јавуваат во 17h и ми вика лепиот сменето е уљето и филтрите дојди по колата, а проблемото со миризбата сум требало друг термин демек. Алооо од 10 до 17 мењавте уље абе кого маткате . Абе треба еден јак e-mail до VW ама директ до Германците . Квалитет и услуга 0. Поима си немаат ако не им каже компјутерот што е . Цареви.

Ако воопшто ти смениле уље.
« Последно менување: 22 Февруари 2020, 07:25:19 am Leonid »

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1522 на: 22 Февруари 2020, 07:45:53 am »
Чудесија се нашиве сервиси ако така може да се каже, далеку од сервиси повеќе монтери.

Службеното возило го носам во VW Порше МК на редовен сервис само уње и филтри попатно им објаснивам да проверат одреден проблем односно миризба на издувни гасови во кабината.
Запишуваат се ми викаат дојди после 5 дена во 10h за да се провери што и како е со возилото ќе провериме и ќе те информираме за тоа што треба да се смени. Уредно возилото го оставам во закажаниот термин. Најакото... ми се јавуваат во 17h и ми вика лепиот сменето е уљето и филтрите дојди по колата, а проблемото со миризбата сум требало друг термин демек. Алооо од 10 до 17 мењавте уље абе кого маткате . Абе треба еден јак e-mail до VW ама директ до Германците . Квалитет и услуга 0. Поима си немаат ако не им каже компјутерот што е . Цареви.

Ако воопшто ти смениле уље.
Немој вакви муабети, сега ќе улета Џонтра, он им има правено финансиска ревизија.... :)

Присутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1523 на: 22 Февруари 2020, 09:22:53 am »
Чудесија се нашиве сервиси ако така може да се каже, далеку од сервиси повеќе монтери.

Службеното возило го носам во VW Порше МК на редовен сервис само уње и филтри попатно им објаснивам да проверат одреден проблем односно миризба на издувни гасови во кабината.
Запишуваат се ми викаат дојди после 5 дена во 10h за да се провери што и како е со возилото ќе провериме и ќе те информираме за тоа што треба да се смени. Уредно возилото го оставам во закажаниот термин. Најакото... ми се јавуваат во 17h и ми вика лепиот сменето е уљето и филтрите дојди по колата, а проблемото со миризбата сум требало друг термин демек. Алооо од 10 до 17 мењавте уље абе кого маткате . Абе треба еден јак e-mail до VW ама директ до Германците . Квалитет и услуга 0. Поима си немаат ако не им каже компјутерот што е . Цареви.



Бидејќи сум сигурен дека не си ни прв ни последен, соберете се неколку луѓе, најважно од се имајте писмени докази (пример дог термин по меил) и пратете до главна управа. Друго чаре нема да видите.

Евентуално во друг овластен да ги носите.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1524 на: 22 Февруари 2020, 09:32:17 am »
Чудесија се нашиве сервиси ако така може да се каже, далеку од сервиси повеќе монтери.

Службеното возило го носам во VW Порше МК на редовен сервис само уње и филтри попатно им објаснивам да проверат одреден проблем односно миризба на издувни гасови во кабината.
Запишуваат се ми викаат дојди после 5 дена во 10h за да се провери што и како е со возилото ќе провериме и ќе те информираме за тоа што треба да се смени. Уредно возилото го оставам во закажаниот термин. Најакото... ми се јавуваат во 17h и ми вика лепиот сменето е уљето и филтрите дојди по колата, а проблемото со миризбата сум требало друг термин демек. Алооо од 10 до 17 мењавте уље абе кого маткате . Абе треба еден јак e-mail до VW ама директ до Германците . Квалитет и услуга 0. Поима си немаат ако не им каже компјутерот што е . Цареви.

Ако воопшто ти смениле уље.
Немој вакви муабети, сега ќе улета Џонтра, он им има правено финансиска ревизија.... :)
Во "маалски сервис" ми нудеа шкода уље неотпакувано, а го нема во продажба освен порше што го користи при сервис. Мајсторов вика "едно типче ми го носи,во порше работи"
Пријатели носеа голф кај нив,поминуваат по 3000км годишно, и го однесоа на друг мајстор конечно,им рекол уљево не е сменето долго време, филтриве исто, без да знае дека овие редовно сервисираат таму.
Да не зборам за дијагнози "синхрон на рикверц е дефект" а 5 мајстори ми тврдат дека на тој менувач рикверцот нема синхрон. За дефектажа наплаќаат 1500, со дијагноза - има проблем менувачот

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1525 на: 22 Февруари 2020, 09:35:30 am »
Истото и со Тојота е муабетот, ми го носат уљето колеги....

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1526 на: 22 Февруари 2020, 10:04:04 am »
Истото и со Тојота е муабетот, ми го носат уљето колеги....
https://youtu.be/aeqYIt1x7Jw

Овој муабет со "Тојота"?


П.с. кај нај галениве мајстори летва ќе мењаа на нова кола зошто тропкало нешто. И тоа врвот цитирам "ПОЛОВНА ЗЕМИ СИ!!!". Па вози до друго место, "на дреар штраф да ти напраи". Хаос е нежен збор. А све познати се мајсториве. Официјален сервис и ајт... Или ептен брат/мајка ако ти е сервисерот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1527 на: 22 Февруари 2020, 10:10:17 am »
Истото и со Тојота е муабетот, ми го носат уљето колеги....
https://youtu.be/aeqYIt1x7Jw

Овој муабет со "Тојота"?



Не бе, уљето што треба да ти го стаат тебе на сервис у овластен, му го шиткаат на ѓоко што има приватна штрафилница за упола цена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1528 на: 22 Февруари 2020, 10:32:30 am »
Истото и со Тојота е муабетот, ми го носат уљето колеги....
https://youtu.be/aeqYIt1x7Jw

Овој муабет со "Тојота"?



Не бе, уљето што треба да ти го стаат тебе на сервис у овластен, му го шиткаат на ѓоко што има приватна штрафилница за упола цена.
Баш така.

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1529 на: 26 Февруари 2020, 18:58:38 pm »
Другар ја носи колата во маалски сервис за уље и филтри, оди за си ја земе колата му викаат ти сменивме и водна пумпа, не чинела демек.
Водната пумпа име е омилена фора на мајсторите преваранти.