Автор Тема: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации  (Прочитано 112179 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #30 на: 20 Октомври 2012, 18:27:18 pm »
Турски гастербајтери.  ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2524
  • Слобода или смрт
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #31 на: 20 Октомври 2012, 19:32:02 pm »
Убави тури. И јас би сакал за почеток да ја свртам југославија и за разлика од некои кои спомнуваат скапи коли кадетот ми е доволен. Да има само за гориво и хотели е битно дури мислам дека со него подобро и ќе си поминам. Во секој случај позабавно и понапето.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #32 на: 20 Октомври 2012, 19:40:44 pm »
И недај боже да ти се расипе нешто во друга држава, ке се чудиш од каде да бараш дел  :)
И јас сакам да терам вожњи со опелот, али да терам надвор од држава со него малку ке размислам само ради ова што ти го пишав, ти се расипе ли нешто, го обра бостанот  ;D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #33 на: 20 Октомври 2012, 19:43:38 pm »
А ти пешки да си тргнеш најубаво,чим викаш дека до 100ка пешки забрзуваш.... ;D ;D
И ништо нема да ти се расипе...  ;) ;D ;D ;D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #34 на: 20 Октомври 2012, 19:45:17 pm »
Ладно е во русија, иначе ке тргнам пешки  ;D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #35 на: 20 Октомври 2012, 19:47:04 pm »
За Казабланка тргни ;D ;D

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2524
  • Слобода или смрт
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #36 на: 20 Октомври 2012, 20:19:15 pm »
Зошто бе фило не би тргнал? Ние до 2007-8 додека имав дедо во Србија теравме 700 километри без прекин па немаше гајле. И сега да имам потреба би тргнал не би се мислел.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #37 на: 20 Октомври 2012, 20:27:47 pm »
Абе не викам дека ке има гајле, и ние секоја година патуваме со него до битола и назад, али јас размислувам превентивно, 20 000 км не се малку, на нова кола би можело да и се случи а не па на постара. Јас само од тоа се плашам, не дека можеш да испаднеш којзнае колкав дефект, али еве да речеме ти се расипе водната пумпа и кај ти ке бараш таква во некоја од европскиве држави ?

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #38 на: 20 Октомври 2012, 21:38:55 pm »
a да се вработиш како шофер на камион?? има да се дупнеш од возење по вукојебини ем пари ке се изнасобереш....

верувал или не, за тоа фантазирам уште како дете! а и сега често го помислувам. да влеземе во еу прво, пошто киснење на граници со денови не ми праи филм некако....

Ако ептен имаш желба, види има фирми што работат само европа т.е. данска, бенелукс... 2-3 месеца таму, па после назад :)  А и вака чекањето не е нешто ептен многу... ама се дешава да има и застој. -.-

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #39 на: 20 Октомври 2012, 22:01:18 pm »
Здравје само, планирам за наредната година една тура низ Европа, другариве некако ми се мрштат на идејата, но шо ги е*ам, ке ги сечам.

Има неколку градови и места кои што сакам да ги посетам, Рим, Венеција, Виена, Женевското Езеро, Ница, Париз, Барселона, Мадрид, Лондон, Берлин, потоа Плитвичките Езера, сигурно сум пропуштил уште некои, но ...
Но, едно нешто сигурно ке вметнам во рутата, Преминот Стелвио.




Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #40 на: 20 Октомври 2012, 22:06:35 pm »
Значи рутата планирај си ја на пролет. Темава е одлична, лесно се добива ерекција од самата помисла на кола, возач и 5000 км пат. Перфектно возило за таа намена е фејслифтираната крстарица на господин Симо Модераторски.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #41 на: 20 Октомври 2012, 22:41:08 pm »
Ако на пролет ја спремам крстарицата како што сакам, има шанси да падне следното лето еден јуро трип, Чешка, Германија, Швицарска, Италија. Пред две години Стилото беше до Венеција, а и доста по Истра шеташе. Оваа година најмалку километри поминав на одмор, некаде околу 1100 ми се чини..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #42 на: 20 Октомври 2012, 22:41:56 pm »
Здравје само, планирам за наредната година една тура низ Европа, другариве некако ми се мрштат на идејата, но шо ги е*ам, ке ги сечам.

Има неколку градови и места кои што сакам да ги посетам, Рим, Венеција, Виена, Женевското Езеро, Ница, Париз, Барселона, Мадрид, Лондон, Берлин, потоа Плитвичките Езера, сигурно сум пропуштил уште некои, но ...
Но, едно нешто сигурно ке вметнам во рутата, Преминот Стелвио.





И трансфарагасан патот во романија обавезно да го посетиш, јас имам голема желба во вистинско да го возам. Сеа за сеа тој пат само на rfactor го имам возено

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #43 на: 21 Октомври 2012, 08:47:58 am »
Има неколку градови и места кои што сакам да ги посетам, Рим, Венеција, Виена, Женевското Езеро, Ница, Париз, Барселона, Мадрид, Лондон, Берлин, потоа Плитвичките Езера, сигурно сум пропуштил уште некои, но ...
Но, едно нешто сигурно ке вметнам во рутата, Преминот Стелвио.

Женевско езеро - од шоферски аспект - не е нешто посебно. Ако ти е за филм езера опкружени со планини и заобиколени со фантастични патишта ти го препорачувам езерото Комо во северна Италија или езерото Луцерн во швицарска.

А на Стелвио само во август. Снег има до јуни (лани го отворија за сообраќај дури на 2 јуни!), ама и кога ќе го отворат студи, врне и мање више цело време низ облаци возиш, облаци кои ги кријат спектакуларните глетки. Еве глеј, ова е на Стелвио лани на почетокот на јуни. Се приметува дека паѓа снег?

« Последно менување: 21 Октомври 2012, 09:04:46 am filipv »

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #44 на: 21 Октомври 2012, 09:50:08 am »
Се познава, минимално.
Некои од местата што ги набројав сакам да ги посетам од личен аспект, знам дека од шоферски нема што да понудат.
Ова за Женевското езеро не го знаев, ниту за патот во Романија, корисни информации се.

Ова со Стелвио ептен треба да се погоди.