Автор Тема: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации  (Прочитано 112170 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #15 на: 20 Октомври 2012, 15:57:23 pm »
Бензин,спиење,јадење,пијанки,казни,патарини,шопинг,непланирани трошоци.А за кола,или Реното или БМВ-то ке завршат работа.

не кажа на која тура мислиш

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #16 на: 20 Октомври 2012, 15:58:28 pm »
Небитно,ете нека е некоја средна должина. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #17 на: 20 Октомври 2012, 16:02:26 pm »
Уф! Ова ми е најбољи филм. Многу ме интересира рутата до Шпанија и назад. Отприлика колку пари те фати? Пошто планирано ми е да идам. Не баш така ама нешто слично. Мада сега може да се премислам и да идам баш така :) .

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #18 на: 20 Октомври 2012, 16:03:26 pm »
Северна Африка не е баш најбезбедна за шеткање, туристичките места се ОК, ама не секаде. МНОГУ пазење треба.

За останатите делови од Африка не знам не сум бил ама и јас сум слушнал дека е доста ризично а и екстремно скапо.


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #19 на: 20 Октомври 2012, 16:05:57 pm »
Небитно,ете нека е некоја средна должина. ;D

многу е 10 бона друже. до владивосток и назад се иде за 5-6 иљади преку сила, и тоа со спиење во минимум три ѕвездици, со паркинг и интернет.

ама без пијанки и без многу казни. најтешката оверлендерска вештина е возење по знаци.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #20 на: 20 Октомври 2012, 16:16:14 pm »
Наместо за Хрватска на одмор, планот беше ЕУ трип ама како што кажа од силниот совозач ништо.
Здравје некоја година  ;)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #21 на: 20 Октомври 2012, 16:18:24 pm »
a да се вработиш како шофер на камион?? има да се дупнеш од возење по вукојебини ем пари ке се изнасобереш....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #22 на: 20 Октомври 2012, 16:28:49 pm »
a да се вработиш како шофер на камион?? има да се дупнеш од возење по вукојебини ем пари ке се изнасобереш....

верувал или не, за тоа фантазирам уште како дете! а и сега често го помислувам. да влеземе во еу прво, пошто киснење на граници со денови не ми праи филм некако....

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #23 на: 20 Октомври 2012, 16:57:42 pm »




Само прашање на време.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #24 на: 20 Октомври 2012, 17:07:10 pm »
Или нешто вака:




Прч нека цепа со комбето ;D

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #25 на: 20 Октомври 2012, 17:13:39 pm »
Рачунај и 3 сервиси треба да и се направат на колата. :)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #26 на: 20 Октомври 2012, 17:26:59 pm »
Северна Африка не е баш најбезбедна за шеткање, туристичките места се ОК, ама не секаде. МНОГУ пазење треба.

За останатите делови од Африка не знам не сум бил ама и јас сум слушнал дека е доста ризично а и екстремно скапо.


Sum bil jas vo Casablanca, ne so kola normalno, i ne bi mu ja preporacal nikomu so kola, zasto soobrakajot im e uzas.
Taxistot sto ne vozese za malce ke udrese zena, zbori zbori i naednas secna levo desno i ja izbegna nekako....nie smrznavme, a on, za 3 sekundi prodolzi da zbori kako nisto da ne bilo..... i posle mu vikam i sto ako ja udrese, mi vika ke mu platev na mazot i $10 000 i nikomu nisto..... epa vidi sega dali e bezbedno da se ide....imase ubavi mesta ali vo globala....SUTKA!
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #27 на: 20 Октомври 2012, 17:28:59 pm »
Ја ни у лудило не би тргнал на пат од 20к км со некое фенси возило. Не дај боже ќе ти се сјебе нешто, ќе скршиш нешто у некоја дупка, па да те видам кај ќе најдеш мајстор во централен сибир, северна дакота или јужна амазонија.

Или ќе ти се скине гума, а најблиската нова 215/45 r17 е во друга часовна зона.

Или ќе почне да ти зуи нешто у моторот, а на фенси дигиталната табла ќе ти се појави некое сијаличе, а најблискиот овластен сервис (кој е на само 700 км од тебе) преку викенд не работи. Башка делот го немаат на лагер и треба да чекаш 10 работни дена дур да стигне.

За низ еу - да. ама америка, азија или африка? шознам. Овие фенси коливе се генијални за кратки или средни трансконтинентални релации, кога возиш по мазни автопатишта, со круз контрол и со овластен сервис+хотел на секои 100 км и комплетно гсм покривање.

ама кога идеш у пичке си материне, аутото треба да има што поголема автономија, аутото да биде најпросто што може (постаро ауто, без модерни компјутеризирани активни системи) и - што е најважно - да не биде непознато таму кај што ќе возиш. Ако се земат сите овие ствари на куп, тоа значи, дека во предвид доаѓаат само светски мега-популарни и постари модели на:

1. Мерцедес W123 или 124
2. Некоја добро сочувана тојота корола стара десетина години (проверена), 1.6. бензинец
3. Ленд ровер или хилукс
4. буба
5. некој мал и добро сочуван бензинец од vag. vw, seat, skoda итн... (тој комлет подвозје-мотор-мењач-волан го има во разни форми такоречи секаде низ свет). tsi и fsi не!!

- 3. и 4. отпаѓаат ради неудобноста и бучавата. ќе ти прекурчи и владивосток и шмладивосток и све у пичку материну за кој кур тргав!
- било каква нова кола исто така отпаѓа. Неќеш да откриваш фабрички мани среде некоја пустелија
- за жал, исто така отпаѓаат и мали суперефикасни дизелчиња. зборам за возење у вукојебини. фино дизел гориво нема баш секаде, а бензин има апсолутно секаде. Ова не важи за мечката пошто таа ќе вози и на зејтин и на нафта за трактор.

Од горната листа ја би најрадије со точка 1

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #28 на: 20 Октомври 2012, 17:56:29 pm »
А стар лендкрузер в8 или така нешто? Има направени специјално за долги релации со дополнителни резервоари, места за спиење, шатори, кујни... Додуше вакви има и стари лендровери.

Еден мој познаник пред 10тина години заминаа за 6 месеци возење со 2 110 лендкрузери од Канада до Аргентина ама по неасфалтирани патишта! Најскапо било внесувањето по морски пат и плаќањето карнет за европско возило.

124 во дизел изведба и тоа караван! Со 4х4 и аутоматик мењач. До крај на свет и назад.

Јас би одел пре со џип.

Имаше еден германец кој 30 години веќе го врти светот со Г класа дизел. 800 илјади поминал без проблем. Нон стоп на пат јаде спие се во него.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #29 на: 20 Октомври 2012, 18:06:05 pm »
Кога ке патуваш до владивосток, терајте со лада и низ русија мака ке немате ако нешто се расипе, на секој кош ке најдете лади таму  ;D