Автор Тема: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации  (Прочитано 112142 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Обожавам да возам на долги релации. Сознанието дека сум во некоја вукојебина и дека има уште стотици километри до првата цивилизација ми годи. Не знам зашто.

Често се случувало во петок/сабота навечер, наместо парите да ги остаам у кафана со другарите, да ги потрошам на бензинска и патарина и безвезе да возам до градско, маврово, паланка... онака, без посебна причина. За жал, Македонија е мала земја, па така најдолгата можна релација и не е многу долга.

Си зацртав за цел во следните неколку години да пројдам барем една екстремна оверлендерска тура. До сега најдолгата ми е 8800 км за 14 дена. Шемата е да нема возење повеќе од 8 саата на ден, т.е. повеќе од 500-600 километри. Стануваш сабајле порано (околу 7), доручкуваш и тераш едно работно време позади волан. Веќе во 4-5 поручек си стигнат таму кај што мислиш да спиеш, се тушираш, прошетуваш пропешачуваш јадеш ово-оно неколку саата и си легнуваш порано. Доколку не се вози повеќе од 8 саата на ден можат да се поминат арбитрарно долги релации.


Еве што е до сега пројдено како бесцелно возење ради возење, без седење повеќе од ден-два во ниту едно место:

Eкс-ју: 6 дена возење, 3300 км


Скопје - Анталија - Анкара, 8 дена, 4200 км


Југозападна европа и алпските превои, 14 дена, 8800 км:


За догодина планираме една мала прошетка околу црно море, да го видиме најпознатото руско летувалиште сочи. 5700 км, не повеќе од 10 дена.



* * * *

Знам дека овие патувања горе не се бог-знае што, ама следните три ќе ви се бендисаат.

Првото е планирано за две или три години од сега, од скопје до нордкап (најсеверната точка во европа) со се скандинавија, лапонија и прибалтичките вукојебини. 11.000 км, планирани околу три недели.



Второто е класика - уса коуст ту коуст со се најпознатите национални паркови. Тоа ќе го биде за едно 5 години, да сме живи и здрави. Рентање кола не е нешто многу скапо во уса, а горивото е многу поевтино него кај нас. 12.000 км, околу 3 недели.



Е, третото е мадафака - надолгата можна трансконтинентална рута, од европа до владивосток. 22000 км, планирани околу 40 дена. Ова више требаше да биде сработено!!! во 2009, али педерчето од другар кој требаше да биде совозач и кој на зборови беше ептен јако возачиште во последен момент уцвика. Дур да најдам друг совозач, дојдоа некои гужви на работа, па некои непланирани трошоци, па уште едно дете, и на крај курац - ништо не бидна. За ова сум спремен што се вика и утре ако треба да тргнам, само да најдам некој шофер кој не е само на зборови јак. Ај, ваљда за 5-6 години од сега ќе имаме шанса да му го пробаме на путин новиот транссибирски автопат и да јадеме ракчиња некаде на брегот на јапонското море. За ова ќе барам спонзори и би го возел со најобична кола.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #1 на: 20 Октомври 2012, 13:16:38 pm »
Јас би одел на нешто вакво :) Само треба да се одделат повеќе средства, добра количка и добар сопатник.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #2 на: 20 Октомври 2012, 13:33:12 pm »
Свака част за последното. Мене тоа ми е врв. Само од Лисабон би тргнал.


Многу често сум ја споменувал и по форумов рутата. А и Петропавловск е многу фино место да се види.

Затоа и сакам мрсни крузери.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #3 на: 20 Октомври 2012, 13:42:22 pm »
Мадафакава ти е врвот!

Мене најдолга релација ми е околу 4000 километри, до Азурна обала и назад, сам возач и најдолга релација во еден ден 1200км. Твоиве се каде каде поинтересни :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #4 на: 20 Октомври 2012, 13:50:58 pm »
Симнувам капа. И јас сум голем мераклија за патување и возење ама во оваа криза тешко да ми се остварат желбите

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #5 на: 20 Октомври 2012, 14:16:42 pm »
интересно,многу интересно
досега најдолга извозена релација мак-полска за околу 17 саати 1400км 2 возачи
а се комплет за 7 дена беше мк-полска-австриа-мк околу 3000км

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #6 на: 20 Октомври 2012, 14:25:41 pm »
Svaka cast na entuzijazmot.
I jas sum golem ljubitel na dolgi patuvanja so avtomobil.

No pred da prodolzam so ostvaruvanje na nekoj ruta so preku 3000km, bi pocekal prvo da si kupam nekoj diesel so 6 brzini i nekojsi 170 konja, ne deka so Lancerot bese izmacuvanje do Paris, ama sepak prvata varijanta e vrv za kruziranje.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #7 на: 20 Октомври 2012, 14:45:16 pm »
Одлична тема. И јас сум голем фан на вакви возења.

Возам доста км годишно и скоро секои 2 недели сум на релација Франција-Швајцарија-Австрија. За 4 години што ја имам сегашнава кола направив 120 илјади + 2 службени коли горе долу по 100 илјади имаа кога ми ги сменија.

Инаку најдолга етапа ми е 4200 км во еден правец, Скопје - Казабланка. Преку Драч до Бари, цела Италија до Џенова, Кан, цела француска ривиера, Барселона, Гибралтар и влез во Мароко. Од тука до Казабланка посебна приказна.


Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #8 на: 20 Октомври 2012, 14:46:05 pm »
Мојата визија за едно вакво патување е:
http://goo.gl/maps/LwVJY
Па траект до Буенос Аирес
http://goo.gl/maps/v5mBN
Рутата би била околу 8500 км само не знам колку дена би траела.
И се рабира, оваа тура би се одвивала со подвижниот дневен салон:


Renault Grand Espace 3.0 dCi V6  ;D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #9 на: 20 Октомври 2012, 15:20:34 pm »
За една ваква тура ке МИ бидат потребни миниум 10К евра.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #10 на: 20 Октомври 2012, 15:29:38 pm »
Мене ми прави кејф Пула - Скадар. Цела Јадранска обала.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #11 на: 20 Октомври 2012, 15:36:08 pm »
За една ваква тура ке МИ бидат потребни миниум 10К евра.

за каква? не знам за оваа со траект до јужна америка, ама владивосток е далеку, далеку под 10.000 евра.

Мене ми прави кејф Пула - Скадар. Цела Јадранска обала.

најс! никад неможе да здосади јадранска магистрала!

No pred da prodolzam so ostvaruvanje na nekoj ruta so preku 3000km, bi pocekal prvo da si kupam nekoj diesel so 6 brzini i nekojsi 170 konja, ne deka so Lancerot bese izmacuvanje do

зошто толку коњи? нема потреба! и најслабата косилица е супер-доволна за оверлендинг. уствари, подобро е да биде послаб (читај по чест) мотор - ем ќе троши помалце, ем ако се ујебе нешто полесно ќе  најдеш мајстор што ќе знае да го поправи.

Ја би тргнал за владивосток со 1.3 бензинец око не би ми трепнало. И онака ако сакаш да стигнеш далеку ќе мора да возиш стрпливо и по знаци.

Отсутен Dekio7

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2601
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #12 на: 20 Октомври 2012, 15:54:07 pm »
Многу сакам вакви патувања. Само со слаба и некомфортна кола, би било големо измачување. Еднa ваква кола ми треба и патувам низ цел свет ;D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #13 на: 20 Октомври 2012, 15:56:40 pm »
Бензин,спиење,јадење,пијанки,казни,патарини,шопинг,непланирани трошоци.А за кола,или Реното или БМВ-то ке завршат работа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #14 на: 20 Октомври 2012, 15:56:58 pm »
Инаку најдолга етапа ми е 4200 км во еден правец, Скопје - Казабланка. Преку Драч до Бари, цела Италија до Џенова, Кан, цела француска ривиера, Барселона, Гибралтар и влез во Мароко. Од тука до Казабланка посебна приказна.

ууу респект. еден другар отиде да се шета во африка (додуша не со кола) и не препорачуваше на други.