Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 221448 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2340 на: Февруари 07, 2021, 09:01:52 am »
Ако е на Словенија, тогаш е словенечки. Ако е на словените, тогаш е словенски :)
:-X

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 715
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2341 на: Февруари 15, 2021, 15:05:36 pm »
Микси, другар, не знам дали имаш видено усисна грана на дизел со ЕГР кој функционира и враќа лајна од издув на досогорување. Се е налепено како со црна смола и ако процепот кој води до цилиндарот има фи од 60мм, после 200к километри има фи од 40-45мм за проток на воздух. Турбото донекаде компензира со позитивниот притисок во усисната грана, ама доаѓа до степен кога едноставно физички нема доволно волумен да има голем проток на воздух.

Разликата е во самиот осет во возење дали имаш проблем или немаш. Кај бензинец се осеќа проблем (особено кај тие мотори со директно вбризгување кои немаат турбо. Кај турбомоторите има турбинче кое колку-толку ја подобрува ситуацијата со довод на екстра воздух и позитивен притисок во усисна грана) затоа што мораш да имаш стоихиометриски сооднос 14,нешто:1. Најчесто кога е студен моторот и кога има богата смеса и недоволно воздух се закашлува и си запишува грешка. Кај дизелот, кој и онака си трака без разлика колкав е соодносот, воопшто не ја чувствуваш постепената деградација на моќ и постоечките вибрации.

Кај поновите турбо дизел мотори (после 2014/2015та)година тоа е елиминирано со водено ладење на самиот усис, со ЕГР кој работи во затворениот круг на позитивен висок притисок + ЕГР кој работи на низок притисок после ДПФ-от/катализаторот и враќа издув + водена пареа назад во системот за до-согорување на азотни оксиди.

Кај ултра-новите бензинци на ФауВе кои работат на милеров циклус (дел од смесата може да излезе надвор од цилиндарот и турбото компензира за губењето на компресија), имаат вградено водено ладење во усисната грана, во интеркулероt и БПФ и поради тоа не враќаат назад лајна со ЕГР.
@Luki Junior
Diesel bez lajna imet li ili samo benzinci?

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4412
 • The Spartan General
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2342 на: Февруари 15, 2021, 21:30:40 pm »
Сите се со лајна. Дизелот после 2017/8та е почист и од бензинецот. Дури и економијата му ја вратија да биде економичен како од времето на Дизелгејт.

Ама јас би бензинец поради тишина на ниски брзини.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен miksi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 753
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2343 на: Февруари 15, 2021, 22:32:31 pm »
Зависи што мериш, ако само CO2, да....

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 715
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2344 на: Февруари 17, 2021, 11:23:57 am »
Сите се со лајна. Дизелот после 2017/8та е почист и од бензинецот. Дури и економијата му ја вратија да биде економичен како од времето на Дизелгејт.

Ама јас би бензинец поради тишина на ниски брзини.
@Luki Junior

znaci nova kola hibrid ili cist benzinec? koja potrosnja realno mozze da se ocekuva da receme kaj bmw bi-turbo modelite?
posto ja ne bi menjal brend bi ostanal na bmw ame se dvoumam diesel, hibrid ili cist benzinec?

momentalno sum na 320d touring 177ks so dpf, na avtopat prazen, poln, potrosnja 5-6l. mnogu stedlivo i prakticno kolice.

a gledam i tesla do kaj 40k gi davaat? plus za elektro ima drugi beneficii osiguranja, bonusi itn...

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4412
 • The Spartan General
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2345 на: Февруари 17, 2021, 21:11:30 pm »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 114
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2346 на: Февруари 17, 2021, 23:57:57 pm »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.

kakvo bmv drugar site se kvarat i ksapi se za odrzuvanje. ako si covek ke zemes golf......ne kola za driftane koja ke ja zamotas vo bandera:)

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 715
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2347 на: Февруари 18, 2021, 01:32:14 am »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.

kakvo bmv drugar site se kvarat i ksapi se za odrzuvanje. ako si covek ke zemes golf......ne kola za driftane koja ke ja zamotas vo bandera:)
sum vozel mnogu  marki od bmw sum najzadovoen eve treto po red mi e ne planiram da menjam ednostavno sum naviknat, najergonomicno se postaveni site elementi pri vozenje.

kakvo driftanje kakvi bakracci...  ;DОтсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 715
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2348 на: Февруари 18, 2021, 01:37:47 am »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.
@Luki Junior

jas nema sansa od bmw da menjam brend pa kakva e srekjata dal ke se pogodi ili ne  ;D dosega site se pogodile eve treto po red e, nego muabetov mi bese dal benzinec, hibrid, diesel, elektro..itn... inace 100 konja ne me nosat u drug salon, jas taa lekcija si ja nauciv :-)  neznam ovie novive biturbo modeli dali se ekonomicni ili smukaat 15l u grad?  330i za mene bi bil predimenzioniran motor. mene mi e sosema dovolno od 0 do 100kmh negde okolu 7-9 sek. na pr. 320i ima 7,2 sek.
« Последно менување: Февруари 23, 2021, 10:23:47 am changetheoil savethecar »

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2349 на: Февруари 18, 2021, 09:52:42 am »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.
@Luki Junior

jas nema sansa od bmw da menjam brend pa kakva srekjata dal ke se pogodi ili ne  ;D dosega site se pogodoli eve treto po red e, nego muabetov mi bese dal na benzinec, hibrid, diesel, elektro..itn... inace 100 konja ne me nosat u drug salon, jas taa lekcija si ja nauciv :-)  neznam ovie novive biturbo modeli dali se ekonomicni ili smukaat 15l u grad?

Се купува ли BMW 330i v6 бензин и да се мисли на потрошувачка ? Тоа кога купуваш 316 / 318 па му мислиш. :D

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2541
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2350 на: Февруари 18, 2021, 10:23:59 am »
330i е со 4 цилиндричен мотор. В6 бензин БМВ мислам дека никогаш немале :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7123
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2351 на: Февруари 18, 2021, 11:48:38 am »
инлајн да не имаа ?

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2352 на: Февруари 18, 2021, 12:12:47 pm »
330i е со 4 цилиндричен мотор. В6 бензин БМВ мислам дека никогаш немале :D

Не ги разбирам моторите баш. Мислев ова 330 дека е 3 серија со 3л мотор. :D

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9855
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2353 на: Февруари 18, 2021, 17:26:02 pm »
BMW никогаш немале V6. Само редени шестаци :)

Иначе со овие новиве ознаки 330i е уствари 2.0 Turbo
340i мислам е шестак реден.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4412
 • The Spartan General
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2354 на: Февруари 18, 2021, 21:00:59 pm »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.
@Luki Junior

jas nema sansa od bmw da menjam brend pa kakva srekjata dal ke se pogodi ili ne  ;D dosega site se pogodoli eve treto po red e, nego muabetov mi bese dal na benzinec, hibrid, diesel, elektro..itn... inace 100 konja ne me nosat u drug salon, jas taa lekcija si ja nauciv :-)  neznam ovie novive biturbo modeli dali se ekonomicni ili smukaat 15l u grad?

Е ако де, нека смука. Ако има во резервоарот ќе смука. Ако нема, нема што да смука. 15/100 градска нема од времето на е46 и 330и.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.