Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 356142 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2250 на: 04 Јули 2020, 00:27:52 am »
Бре, бре...

Идејата ми е колку е премиум чуството да ти откаже волан ( пази во-лан) во сред возење на The Best or nothing колата.
Во тоа Премиум секторот изгледа толку пазеле на супериорно подвозје, цврстина на шасија и кожа на шалтабла што утре покрај волан, сосема очекувано е да ми откажат и кочници.

https://www.thecarconnection.com/news/1123101_audi-q5-recalled-over-brake-failure-risk#:~:text=Some%202018%2D2019%20Audi%20Q5,lead%20to%20hydraulic%20brake%20failure.

Kога плаќам за "премиум" треба да плаќам пред се за супериорен quality control бидејќи јахтата во Солун тешко се управува од инвалидска количка.

Ако возам Југо, знам што канта е па сигурно нема да се дрзнам над 100 да го кренам.
Кога ќе седнам во нова Е класа која сум ја искеширал дебело, очекувам дремка да ме фати на 200, а не волан да ми откаже.
« Последно менување: 04 Јули 2020, 00:32:53 am Stratro »

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2251 на: 04 Јули 2020, 07:16:17 am »
Ова со наведување recalls, ти е чиста глупост.
Дури и најнајнај возилата со quality control прават recalls на потенцијално опасни работи, кои најчесто немале ниту еден инцидент, туку најчесто само репорти во сервис. Ама добро, ти си знаеш, голем си. Ене и хајлукс имале recalls, им испаѓале задните осовини на 4x4 моделите, а пустото ем тојота, ем најиздржилв ем непремиум...

https://pressroom.toyota.com/toyota-is-conducting-a-safety-recall-involving-certain-toyota-and-lexus-vehicles-2/

The subject vehicles are equipped with a fuel pump which may stop operating.  If this were to occur, warning lights and messages may be displayed on the instrument panel, and the engine may run rough.  This can result in a vehicle stall, and the vehicle may be unable to be restarted. If a vehicle stall occurs while driving at higher speeds, this could increase the risk of a crash

Драма чоече... и лексуси и тојоти и премиуми и непремиуми  :-X :-X :-X

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2252 на: 04 Јули 2020, 08:14:40 am »
Не се карајте, си постои км77 за да открие кој штедел таму кај што не се гледа.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2253 на: 04 Јули 2020, 10:31:51 am »
Драми, драми..

The owner of a $155,000 Mercedes Benz S550 was so dissatisfied with the service he received from a local Canadian dealership that he flew to Germany to raise the issue with the automaker’s head office in Stuttgart, the Richmond News reports.

In 2017, Da Tong Yang bought his wife Guifang Huo the sedan under the impression that it was one of the safest luxury vehicles in the market, the publication notes. One year later, the couple was driving in Vancouver when the car’s steering wheel unexpectedly locked, nearly crashing them into a concrete wall, they claim.

https://www.intheknow.com/2020/06/11/man-flies-to-germany-to-complain-about-car-claims-he-went-there-to-find-justice/

Место да се сунча на јахтата...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2254 на: 04 Јули 2020, 14:13:48 pm »
Така е, тие што купиле премиум, повеќе се жалат. Оние со Dacia-и, и C-elysee,  нема што да се жалат, за тие пари нема што да бараш повеќе...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2255 на: 05 Јули 2020, 17:31:55 pm »
Дачијата ќе те однесе од точка А до точка Б без да ти се укочи волан во сред вожња.
Ако е тоа точно со мерцедесот страмота е голема. Нека земат нека затворат фабриката. Катастрофа.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2256 на: 05 Јули 2020, 17:39:50 pm »
Кога ќе купиш 501 од Вартекс и ќе ти испадне нитна, драма.

А ако купиш од Битпазар и се распара цела ногавица, ќути, битно газот е покриен ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2257 на: 05 Јули 2020, 17:52:18 pm »
Дачијата ќе те однесе од точка А до точка Б без да ти се укочи волан во сред вожња.
Сигурен си? Можеш да бидеш сигурен? Занеш колку пати на ефтиние аута (пунтовци корси, а верувам ни плачија не е далеку) им откажале електросервоа-та и воланот станал камен, со ризик за учукуење? Се кладам дека повеќе инциденти се десиле на непремиумци од ваков тип отколку на премиумци. И тоа многу често без recall туку ќе те одерат за електросерво у сервис.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2258 на: 05 Јули 2020, 18:44:39 pm »
Па токму во тоа (според мене) треба да "премиум" возило да се разликува од другите.

Значи, да... ќе искеширам солена сума за Мерцедес значка (макар и со Рено мотор иако  до пред 10 години ова беше незамисливо и комично) кој ќе биде поспор од некој Опел, Форд или Хонда и може ќе има и помалку опрема, ама да знам дека парите сум ги дал за да веројатноста за било каков ваков сериозен квар (кој може да ме однесе у гроб или количка ) се сведе на минимум или е еднаква на нула.

А не..шалтаблата била помека, имал помеко теписонче на хаубата од моторот, инфо дисплејот бил пореспонзивен, имал поубава ламба на сунцобранот..
Турам пепел на таков "премиум".

Срамота е на видеото на Мат Вотсон БМВ, Мерцедес, Ланд Ровер да се ваљаат на дното на листата а сите да ги шие една обична Хонда.


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2259 на: 05 Јули 2020, 19:11:44 pm »
Не, парите си ги дал да уживаш во последната техника и технологија, во луксузните материјали и во најголема мера во имиџот што го нуди премиумот.
Никој не може да гарантира дека нема да ти се расипе колата, без разлика на нивото на контрола и техничка совршеност. Па дури ни Лексус.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1446
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2260 на: 05 Јули 2020, 19:20:36 pm »
Па токму во тоа (според мене) треба да "премиум" возило да се разликува од другите.

Значи, да... ќе искеширам солена сума за Мерцедес значка (макар и со Рено мотор иако  до пред 10 години ова беше незамисливо и комично) кој ќе биде поспор од некој Опел, Форд или Хонда и може ќе има и помалку опрема, ама да знам дека парите сум ги дал за да веројатноста за било каков ваков сериозен квар (кој може да ме однесе у гроб или количка ) се сведе на минимум или е еднаква на нула.

А не..шалтаблата била помека, имал помеко теписонче на хаубата од моторот, инфо дисплејот бил пореспонзивен, имал поубава ламба на сунцобранот..
Турам пепел на таков "премиум".

Срамота е на видеото на Мат Вотсон БМВ, Мерцедес, Ланд Ровер да се ваљаат на дното на листата а сите да ги шие една обична Хонда.
Реални да бидеме, Хонда оди накај премиум со цените :)
Иако Civic ми е фаворит :)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2261 на: 05 Јули 2020, 19:24:37 pm »
Само да ги сменат дизајнерите и ќе речам дека сосема со право наплаќаат.
Остало...све премиум џубре на стара слава... или емоција.
 ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2262 на: 06 Јули 2020, 12:50:15 pm »
На Мет Вотсон видеото не е баш за степен на расипливост, туку за степен на расипливост во комбинација со трошок за поправање.

Затоа (субјективно) сметам дека е подобро да се видат на JD Power рангирањата, кои директно покажуваат број на проблеми на 100 возила.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2263 на: 06 Јули 2020, 14:00:15 pm »
На Мет Вотсон видеото не е баш за степен на расипливост, туку за степен на расипливост во комбинација со трошок за поправање.
И колку време кисне у сервис за интервенциите (тука Алфа највише губи ;D ).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2264 на: 07 Јули 2020, 19:44:05 pm »
Интересен текст за квалитетот на Голф 8. Нешто за што имаше и едно клипче, мислам дека беше словенско со директна споредба на 7-цата и 8-цата, посебно во внатрешноста.
https://autorepublika.com/2020/07/07/rukovodilac-dilerske-mreze-u-nemackoj-golf-je-ocajnog-kvaliteta-i-kupci-ga-zaobilaze/?fbclid=IwAR0SHnNLWp_Gl4KIO-B922WUOLjCl57D7d-OWAsjIRhvJhYmFKqDGUTgioU