Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 138957 пати)

Отсутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 550
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1695 на: Септември 20, 2018, 14:34:24 pm »
1.0 tsi ima 115ks, 200Nm (121ks i 205Nm na DYNO). Performansite se na nivo na golf 5 2.0tdi 140ks.

Ај сега зирни колку NM има 2.0 тди па потврди пак ова што си напишал

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19468
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1696 на: Септември 20, 2018, 14:42:52 pm »
А 1.4 тси 125 на дино колку има? :D Или да отидам јас некој ден да измерам, чисто ме интересира.

130ина. @marjanot мереше на бившиот му Леон.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9337
 • Giulietta QV
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1697 на: Септември 20, 2018, 14:44:54 pm »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3776
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1698 на: Септември 20, 2018, 15:43:21 pm »
Ок заедничко на тој и овој им е името отколку нешто друго. Каиш, турбото е сосема на друго место, клипови, блок, вентили итн али како и да е сепак слични се перформансите. Јас ќе мерам ако ми се укаже прилика.

П.с да не мешаме тси со ознака caxa и czca

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1699 на: Септември 20, 2018, 15:43:38 pm »
А 1.4 тси 125 на дино колку има? :D Или да отидам јас некој ден да измерам, чисто ме интересира.
131-132hp. Имаш милион мерења по нетов..

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1700 на: Септември 20, 2018, 15:50:26 pm »
1.0 tsi ima 115ks, 200Nm (121ks i 205Nm na DYNO). Performansite se na nivo na golf 5 2.0tdi 140ks.

Ај сега зирни колку NM има 2.0 тди па потврди пак ова што си напишал
И шелер има 12.000Нм, па не е побрз. Имаш видеа на tube, гледај споредувај. Интересно е што на 1.0тси фабрички декларирана максимална брзина е поголема него ли на мк5 2.0 тди.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1701 на: Септември 20, 2018, 16:04:31 pm »
Ако треба да возам кола 1.0 поарно пешки нека одам... Не знам шо ви е вас, ја никогаш не би купил кола под 200хп

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3776
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1702 на: Септември 20, 2018, 16:26:34 pm »
Овој 1.0 тси во комбинација со дсг е повеќе од достојна замена за 1.4 и 1.6 атмо и како гратис добиваш 1.5 дци во потрошувачка.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2658
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1703 на: Септември 20, 2018, 16:34:53 pm »
Тука сум ве читам. Добро ви иде @marmlad  и @vlatko.klp ако почнат да влагаат во џихад дизелашиве, ќе се уфрлам.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1704 на: Септември 20, 2018, 16:50:34 pm »
Што највеќе му сметаше на просечен возач кај просечни атмосферци и просечна коњажа?

1. При брзини 120/130 бучава од мотор поради високи вртежи
2. Префрлање во понизок степен при претекнување и угорници
3. Релативно висока потрошувачка

Сето тоа е решено со малолитражни турбаши.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1705 на: Септември 20, 2018, 17:35:58 pm »
Што највеќе му сметаше на просечен возач кај просечни атмосферци и просечна коњажа?


Тоа што не е барем 3.0 V6 Со 200кс...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44427
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1706 на: Септември 20, 2018, 18:46:14 pm »
Што највеќе му сметаше на просечен возач кај просечни атмосферци и просечна коњажа?


Тоа што не е барем 3.0 V6 Со 200кс...
Не бе зашто, ете интегра имаше убаво атмосферче. Баш интересно за возење.

Можеше тоа да се тера.

А може и по ново со Скајактив на мазда без турбо и со голема кубикажа. Што е можеби и подобро решение од мал мотор со турбо. 2.0 120кс, за Мазда 2 е врв рецимо.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3776
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1707 на: Септември 21, 2018, 07:17:18 am »
Што највеќе му сметаше на просечен возач кај просечни атмосферци и просечна коњажа?


Тоа што не е барем 3.0 V6 Со 200кс...
Не бе зашто, ете интегра имаше убаво атмосферче. Баш интересно за возење.

Можеше тоа да се тера.

А може и по ново со Скајактив на мазда без турбо и со голема кубикажа. Што е можеби и подобро решение од мал мотор со турбо. 2.0 120кс, за Мазда 2 е врв рецимо.
Ај вака. Имаш светски производители на автомобили кои што одамна или не толку одамна своите бензиски агрегати ги надополнија со турбо. Ти се верува ли дека и една Хонда и Тојота веќе почнаа да ги отфрлаат нивните атмо бензинчиња и вградуваат нивна развиена турбо технологија. Единствен кој што уствари реши да остане со некаква си нова атмо технологија наречена скајактив е Мазда и никој друг. Поентата ми е, неможеш да ги занемариш останатите 20 брендови а да збориш само за еден кој што решил нешто да измислува арно ама атмо си е атмо. Да, скајактив има за пар повеќе нм но и понатаму на преку 3-4.000 обртаи и за некој процент помала потрошувачка. Тоа не е доволно во глобални рамки. Затоа и се таму каде што се, додека нивните браќа од Хонда и Тојота прават огромен успех.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3161
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1708 на: Септември 21, 2018, 07:44:18 am »
Уште браќата од Хонда и Тојота да престанеа да им даваат од дрогата на дизајнерите.....

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17984
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1709 на: Септември 21, 2018, 09:08:31 am »
Стиви Вондер поубави коли ќе дизајнира од Хонда и Тојота.