Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 313486 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35065
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4770 на: Април 11, 2019, 20:44:53 pm »
Туку, каде е Алфа во приказнава :D
Или не треба да прашува некој што не поседувал во последнава деценија? ;D
Прашај у темата за алфа ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30288
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4771 на: Април 11, 2019, 20:51:35 pm »
Не е таа студија добра очигледно ;D
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15982
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4772 на: Април 11, 2019, 21:13:58 pm »
http://www.anusedcar.com/

Според TÜV reports - cars reliability ratings, повеќето модели и моделски години на Opel се помалку расипливи од просекот.

Ама колку се рѓосани? Плус од срам не ги носат на сервис па нема увид во дефектите како што треба. :D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19314
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4773 на: Април 11, 2019, 21:17:17 pm »
Од 2000та па наваму, многу повеќе пријавени случаи за корозија има кај Форд, Мазда и Мерцедес, а не кај Опел.

Едно време Инсигнија добро котираше во reliability/dependability студиите на JD Power. Астра, Корса и остали, не знам како котираа на тие истражувања.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35065
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4774 на: Април 11, 2019, 21:18:38 pm »
Откако вградија ЈТД мотори од Алфа - боље! ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4907
 • Бенве си е бенве
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4775 на: Април 11, 2019, 21:20:59 pm »
Моментално нема лоши коли (дачија и лада не играат). Се е ствар на вкус и потреба, само кај нас сеуште има стереотипи од типот на:
Фордот е како циган, не боледува одма умира
Форд не пали у зимо
Голф смрт нема
Опел рѓосува уште у каталог
Алфа е дефеклија
Ако сакаш да ебеш земи си бенве
Ауди е за сељаци
Тојота нема смрт
Бензинец малку троши
Итн итн

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14016
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4776 на: Април 11, 2019, 21:23:13 pm »
@MartinAlfista ....форумската гугутка.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да ве размрда човек, доста метете ’рѓа по дворови. ;D

@MartinAlfista - друже, немам ништо лично против тебе, ниту против Алфа, ниту нешто посебно за Опел, ама..

Ептен ја прекардашуваш, батка.

Мило ми е, фала што примети. ;D

Детето само е желно за мала форунска пажња, а  во живо е усвари кроток како бебенце.

Нели Мартин? ;D

https://youtu.be/cb8Ghi9PhXg?t=1m2s

Да, отсекогаш ми се допаѓале твоите набљудувачки способности.

Што ќар кога ќе се истакнеш после секој пост конкретно во оваа тема? Душевна сатисфакција?

Awareness кон луѓето што ја читаат темава и размислуваат да се впуштат во Опел авантура. Бејсикли, грижлив сум ;D

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1831
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4777 на: Април 11, 2019, 21:23:46 pm »
Откако вградија ЈТД мотори од Алфа - боље! ;D
Боље? Од уљето ја снема корозијата ;D

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17756
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4778 на: Април 11, 2019, 21:43:27 pm »

Log on.
Shit.
Log off.
Repeat.

Sekoja nedela e ista
za grizliviot Martin Alfista.

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15982
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4779 на: Април 12, 2019, 06:43:02 am »
Keep up the good work @MartinAlfista

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17756
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4780 на: Април 12, 2019, 18:30:20 pm »https://www.topspeed.com/cars/vauxhall/2012-vauxhall-red-victor-3-ar130706.html

Year:2012
Make:Vauxhall
Model:Victor
Engine:V8
Horsepower:3000
Displacement:8.8 L

The Red Victor racing team have been street legal drag racing for 30 years, and have been in the world record scene in the ¼ mile for the last 10 years. They held the outright street legal world record with RV3 since besting Rod Saboury’s 6.75 with a 6.71 in 2012.
They kept breaking their own world record over the next 2 years, bringing down to 6.40 at 229mph.


Карклубјаните: " Нема ни О од Опел тука". ;D

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15982
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4781 на: Април 12, 2019, 18:40:56 pm »
Од опел нема ни ВИН.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2193
 • Jezza Wannabe
Одг: Opel и неговите модели
« Одговори #4782 на: Април 12, 2019, 19:42:34 pm »
@MartinAlfista ....форумската гугутка.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да ве размрда човек, доста метете ’рѓа по дворови. ;D

@MartinAlfista - друже, немам ништо лично против тебе, ниту против Алфа, ниту нешто посебно за Опел, ама..

Ептен ја прекардашуваш, батка.

М
@MartinAlfista ....форумската гугутка.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да ве размрда човек, доста метете ’рѓа по дворови. ;D

@MartinAlfista - друже, немам ништо лично против тебе, ниту против Алфа, ниту нешто посебно за Опел, ама..

Ептен ја прекардашуваш, батка.

Мило ми е, фала што примети. ;D

Детето само е желно за мала форунска пажња, а  во живо е усвари кроток како бебенце.

Нели Мартин? ;D

https://youtu.be/cb8Ghi9PhXg?t=1m2s

Да, отсекогаш ми се допаѓале твоите набљудувачки способности.

Што ќар кога ќе се истакнеш после секој пост конкретно во оваа тема? Душевна сатисфакција?

Awareness кон луѓето што ја читаат темава и размислуваат да се впуштат во Опел авантура. Бејсикли, грижлив сум ;D

Што ќар кога ќе се истакнеш после секој пост конкретно во оваа тема? Душевна сатисфакција?

Awareness кон луѓето што ја читаат темава и размислуваат да се впуштат во Опел авантура. Бејсикли, грижлив сум ;D"Немој не ме радуј".
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.