Автор Тема: Тиквешки гроздобер 2012 (изложба на олдтајмери)  (Прочитано 4323 пати)

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20291
Одг: Тиквешки гроздобер 2012 (изложба на олдтајмери)
« Одговори #15 на: Септември 12, 2012, 12:18:13 pm »
Како идеа не е лошо, ама за изведба не е толку едноставно...

Сепак се работи за возила кои се „кршливи“, пазени, реставрирани, со вложено крв и месо во нив. На денешни цени на горива, не е баш лесно и едноставно малтене секоја втора недела да учествуваш на ваков собир. Башка што (според мене) се губи шармот на самите возила и на самиот настан.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Тиквешки гроздобер 2012 (изложба на олдтајмери)
« Одговори #16 на: Септември 12, 2012, 12:37:38 pm »
Ако е во ист град да, не е интересно. Прво беше во Битола, Скопје па Кавадарци и сега во Прилеп. Мислам дека е таман, а тоа за цените на горивата во оваа тема нема да праиме муабет. Мислам дека секој што има олдтајмер во ок состобја треба да си го вози барем еднаш во неделата еве нека биде недела кога има најмалце гужва во град. Колку што знам не ги прават за во гаража да им стојат.
Во соседдна Србија во месецот има по два собири сигурно. Кој за фичо, кој за бмв, кој за спачак, кој за буба, кој за опел, кој за олдтајмери и слично. Хрватска исто, Словенија исто не гледам зашто не би можело истото да се прави и кај нас, еве не мора да е официјален цобир може да е нешто во стилот возење низ скопје еднаш месечно, или тура низ неколколку градови

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26365
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Тиквешки гроздобер 2012 (изложба на олдтајмери)
« Одговори #17 на: Септември 12, 2012, 14:37:57 pm »
И што? Секој град со „традиционална изложба на олдтајмери“ каде што се појавуваат истите коли?

Не ја споредувај Србија со Македонија. Србија е драстично поголема и има многу повеќе луѓе/автомобили.

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Тиквешки гроздобер 2012 (изложба на олдтајмери)
« Одговори #18 на: Септември 12, 2012, 15:43:44 pm »
Битола и Скопје си имаат одамна. Прилеп се приклучи пред некоја година а на Кавадарци им е прв пат.
Точно дека неможе да се споредуваме со Србија но не ради тоа што сме помалце тука поради менталитетот на народот.
Малце од другарите што ги имам ме подржуваат кога станува збор за олдтајмери, сите ги викаат кршеви. Еве ќе го споменам фичото, нема човек што не се возел во фичо зборам за генерација до 90та. Некој бркал жеснки, некој се тркал, некој дури и се родил во фичо. Сакам да кажам дека фичото треба да го гледаме како икона исто како што е тоа во Србија ( пак ја спомнав ) Хрватска и Словенија а да не се викаат кршеви и да не се поштуваат како коли т.е да не се поштува трудот на човекот кој се мачи, кој одвојува од устата за да си го среди. И све тоа го прави од љубов.
од тука надоле неколку пати пишував и неколку пати бришев и за на крај да го избришам само за да не навредам никој :)