Автор Тема: Најдобро теренско возило???  (Прочитано 224046 пати)

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 461
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #15 на: 10 Август 2012, 01:18:39 am »
Не бидете смешни со одговорите, вистински теренци се Нивата и Дифендерот.

во право си за нивата иако нема збор за дефендерот дека е одличен теренец ама од искуство кажувам паџеро и ленд крузер се имаат многу подобро снајдено во ситуации отколку дефендерот

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #16 на: 10 Август 2012, 01:26:10 am »
Лада нива на прво место, на второ место Дефендерот ама пократката верзија, 90 ката, 110 е предолга за офроад.

Иначе, ладата да го има моторот од дефендерот, има до монт еверест да се качи

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #17 на: 10 Август 2012, 08:07:51 am »
Море армиската верзија на хамер (Humvee), не знам баш дали е полош од нивата. Баш би сакал да го видам тој „рекла-казала“ тест што го зборат сите. Хамерите ги возеа специјалните армиски единици за брзи интервенции. Ако не беа така добри, баш ме занима зошто не им дадоа лади ниви. Јас кога бев во војска не беше баш дека нивите беа популарни.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #18 на: 10 Август 2012, 09:02:00 am »
Како некој со повеќегодишно искуство со качување со теренец по планини и возење на сериозно тешки терени, ќе го кажам ова: Главната предност на лада нива е што е ЕФТИНА. Нејзините офроуд способности се прилично добри, но никако не е најспособно теренско возило. Имав прилика да возам Jeep Cherokee CRDI по истите патеки по кои возев лада нива. Онаму каде што нивата едвај се качуваше, со многу возбуда, чирокито се качуваше со леснотија и без никаква драма. Е сеа, чирокито чини едно 10 ПАТИ повеќе од нивата и не дај боже да скршиш кардан, диференцијал или спона. Но дека е по способно возило - дефинитивно е.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #19 на: 10 Август 2012, 09:14:24 am »
Stom si imal pozitivno iskustvo so ciroki, tek pa so defender kakvo ke imas. :) ili Puch - G klasa.

Sepak ne e samo eftinosta na ladata, tuku i ednostavniot sistem na rabota i nejzinata mala masa, kako i kratko megjuoskino rastojanie.

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 461
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #20 на: 10 Август 2012, 09:37:30 am »
Море армиската верзија на хамер (Humvee), не знам баш дали е полош од нивата. Баш би сакал да го видам тој „рекла-казала“ тест што го зборат сите. Хамерите ги возеа специјалните армиски единици за брзи интервенции. Ако не беа така добри, баш ме занима зошто не им дадоа лади ниви. Јас кога бев во војска не беше баш дека нивите беа популарни.

зошто се руски за тоа не возат ниви хахаха шала на страна хамерот е најхеви дјути возило во сериско производство само е многу голем и долг
Како некој со повеќегодишно искуство со качување со теренец по планини и возење на сериозно тешки терени, ќе го кажам ова: Главната предност на лада нива е што е ЕФТИНА. Нејзините офроуд способности се прилично добри, но никако не е најспособно теренско возило. Имав прилика да возам Jeep Cherokee CRDI по истите патеки по кои возев лада нива. Онаму каде што нивата едвај се качуваше, со многу возбуда, чирокито се качуваше со леснотија и без никаква драма. Е сеа, чирокито чини едно 10 ПАТИ повеќе од нивата и не дај боже да скршиш кардан, диференцијал или спона. Но дека е по способно возило - дефинитивно е.
па нормално е дека чирокито ке се качува полесно ке се качува појак мотор понова технологија и уште 300работи, како што викаш кај нивата првенствено е предност ниската цена а и секако добрите способности ама не е до толку најдобра како сите што ја прават. со паџерото многу полесно можеш да се искачиш некаде прво заради моторот од 3200кубика кои влече како животно

« Последно менување: 10 Август 2012, 09:49:42 am NDarK »

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #21 на: 10 Август 2012, 12:52:55 pm »
Sepak ne e samo eftinosta na ladata, tuku i ednostavniot sistem na rabota i nejzinata mala masa, kako i kratko megjuoskino rastojanie.
+1


@NDark, се согласувам и со тебе за силината за моторот на нивата, единствената ахилова пета на нивата е токму моторот, и тоа овој 1.7i му фали малку снага на тешки офроад успони, таткоми дека работи кај што ниви само возат, ми кажува дека старите 1.6 со карбуратор имаат повише снага за влечење на тешки успони.
Затоа погоре во мојот пост пишав, нивата да го има моторот од дефендерот кој е навистина снажен, зашто сум се возел и во таков дефендер, е тек тогаш нива ке биде неприкосновена на офроад терените, а и помалце би трошел тој мотор на дефендерот во нивата, зашто таа е поаеродинамична и полесна од дефендерот.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #22 на: 10 Август 2012, 13:04:15 pm »
Sepak ne e samo eftinosta na ladata, tuku i ednostavniot sistem na rabota i nejzinata mala masa, kako i kratko megjuoskino rastojanie.
+1


@NDark, се согласувам и со тебе за силината за моторот на нивата, единствената ахилова пета на нивата е токму моторот, и тоа овој 1.7i му фали малку снага на тешки офроад успони, таткоми дека работи кај што ниви само возат, ми кажува дека старите 1.6 со карбуратор имаат повише снага за влечење на тешки успони.
Затоа погоре во мојот пост пишав, нивата да го има моторот од дефендерот кој е навистина снажен, зашто сум се возел и во таков дефендер, е тек тогаш нива ке биде неприкосновена на офроад терените, а и помалце би трошел тој мотор на дефендерот во нивата, зашто таа е поаеродинамична и полесна од дефендерот.
Го имам слушано муабетов од еден човек во ЕВН што работи, ама не само на угорници, и на право повеќе влечеле.... А и 1.7 повеќе им се расипувале..

Отсутен tonka1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #23 на: 10 Август 2012, 13:57:19 pm »
NISSAN XTERRA


Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 461
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #24 на: 10 Август 2012, 14:02:34 pm »
ovaa ne e Nissan Pathfinder???

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #25 на: 10 Август 2012, 14:08:06 pm »
Со војниот Хамер тешко нешто да се носи. Едино меѓу дрва ако треба да се пикаш, таму ладата подобра е.

Отсутен Dekio7

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2601
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #26 на: 10 Август 2012, 14:16:54 pm »
Со војниот Хамер тешко нешто да се носи. Едино меѓу дрва ако треба да се пикаш, таму ладата подобра е.
Со Хамерот нема потреба меѓу дрва да се пикаш, само цепи право дрвата сами ќе си паднат ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #27 на: 10 Август 2012, 14:23:32 pm »





BTW ова е офроуд.



Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #28 на: 10 Август 2012, 14:35:12 pm »
Со војниот Хамер тешко нешто да се носи. Едино меѓу дрва ако треба да се пикаш, таму ладата подобра е.
Со Хамерот нема потреба меѓу дрва да се пикаш, само цепи право дрвата сами ќе си паднат ;D

Да е тенк можда ама со Хамер тешко ќе кинеш дрва...

Отсутен tonka1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #29 на: 10 Август 2012, 14:37:13 pm »
ovaa ne e Nissan Pathfinder???
Слични се


Pathfinder


Xterra