Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2783427 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Пази го моментов

Цитат
Истакна дека на булевар „Борис Трајковски“ од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење, а еден од учесниците во вчерашната сообраќајка, во која за жал имаше смртни последици, имал изречено 16 казни од јануари оваа година.

И сеа кај е проблемот?

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
https://mkd-news.com/spasovski-kameri-na-ulitsite-kazni-po-poshta-za-prekrshitelite/

Фала курцу! Само да не им требаат три години ова да го спроведат...
Имам еден дечко, јака позиција држи у МВР, да не го спомињам кој како, може да ни среди таблиците да ни ги стават у систем, кој ги ее нема да го чекам тој семафорот кај АБЦ.


Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Он ќе среди за 100 луѓе, еве за 1000 нека среди. Нема да среди за 250.000 кои дневно само во Скопје прават глупости, вклучувајќи не и скоро сите нас тука.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
За да се опамети народов, треба да се изречат огромни казни за сообраќајни прекршоци чак треба да има и конфискација на возила па ќе видиме после кој ќе се мангупира по улициве..
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Четвртина народ е со блокирани сметки, колите не се на нивно име. Ги заболе дали некој ќе им изрече казна од 20 или 2500 евра, и така нема да ги платат. Ако се движиш низ град ќе приметиш дека прекршоци, поминување на црвено, возење брзо не прават само скапи коли, туку исти курац е дали колата е 300 евра или 300.000 евра, сите се однесуваме како идиоти и пуштени од ланец.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
редовни и неселективни казни, а не на јуриш и по избор.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
редовни и неселективни казни, а не на јуриш и по избор.

Со еден збор, камери :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Пази го моментов

Цитат
Истакна дека на булевар „Борис Трајковски“ од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење, а еден од учесниците во вчерашната сообраќајка, во која за жал имаше смртни последици, имал изречено 16 казни од јануари оваа година.

И сеа кај е проблемот?

Баш!
Некој ни казна не го опаметува, ама сеа сам се казнил, греота за другиот, шо веројатно не бил крив
https://fokus.mk/duri-16-kazni-imal-eden-od-zaginatite-vo-vcherashnata-soobrakajka-kaj-pintija/
Е па ете ти го проблемот, некој (од Батинци) со 16 казни за неколку месеци и понатаму бил оставен да лудва наоколу.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Пази го моментов

Цитат
Истакна дека на булевар „Борис Трајковски“ од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење, а еден од учесниците во вчерашната сообраќајка, во која за жал имаше смртни последици, имал изречено 16 казни од јануари оваа година.

И сеа кај е проблемот?

Па, добро бе пичка му материна, мноштвото луѓе во цел живот нема да направат за толку казни, па макар биле најголеми малери на свет...

Страшна работа...
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
https://mkd-news.com/spasovski-kameri-na-ulitsite-kazni-po-poshta-za-prekrshitelite/

Фала курцу! Само да не им требаат три години ова да го спроведат...
Векови

Спасовски не прецизираше кога би се случиле законските измени, кои би овозможиле поставување безбедносни камери за сообраќајните прекршоци

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Наместо таму да стојат и мерат, ми застанале Катланово и Градско патарина, катастрофи.

Еве сеа ќе го средат недостатокот :)

Цитат
Министерството за внатрешни работи денеска објави оглас за вработување на 600 нови полицајци. Според огласот најмногу полицајци – 150 ќе се вработат во Скопје, 70 во Охрид, 50 во Струмица, 20 во Велес и по 10 во Битола, Тетово, Штип и Куманово.


150 + 70 + 50 + 40 << 600 или ја не знам математика?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Ќути, ти не си МВР, ти си АБВ :D:D:D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
https://mkd-news.com/spasovski-kameri-na-ulitsite-kazni-po-poshta-za-prekrshitelite/

Фала курцу! Само да не им требаат три години ова да го спроведат...
Векови

Спасовски не прецизираше кога би се случиле законските измени, кои би овозможиле поставување безбедносни камери за сообраќајните прекршоци


Законот е веќе сменет, кога замараа за камери во колите уствари промената е дека полицијата има право да поставува камери на улиците, а не дека е забрането да снимаат луѓето сами.

Наместо таму да стојат и мерат, ми застанале Катланово и Градско патарина, катастрофи.

Еве сеа ќе го средат недостатокот :)

Цитат
Министерството за внатрешни работи денеска објави оглас за вработување на 600 нови полицајци. Според огласот најмногу полицајци – 150 ќе се вработат во Скопје, 70 во Охрид, 50 во Струмица, 20 во Велес и по 10 во Битола, Тетово, Штип и Куманово.


150 + 70 + 50 + 40 << 600 или ја не знам математика?

Таму највеќе ќе има не се сите тие.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Е добро де, 330 фаќа со НАЈМНОГУ наброени макс до 10 во 4 општини.

Каде се другите 270? Еве по 9 да примаат од општина - тоа се 30 општини  :-X Ма немој да ме јебеш...